جمعه ۲۶ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۸

مسجد دانشگاه علوم پزشکی ایران؛ میزبان کاتبان قرآن

کتابت قرآن در مسجد دانشگاه ایران

مسجد امام حسین(ع) دانشگاه علوم پزشکی ایران میزبان کاتبان قرآن بود و یک جلد قرآن کریم با حضور دانشگاهیان و کارکنان این دانشگاه کتابت شد.

به گزارش مفدا ایران، مسجد امام حسین(ع) دانشگاه علوم پزشکی ایران سه‌شنبه، ۲۳ خردادماه میزبان کاتبان قرآنی از جنس نور بود.

در این طرح که به همت معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد، افراد از هر سنی در شبستان مسجد دیده می‌شدند، آمده بودند تا بتوانند ۲ صفحه از قرآن را با خط خود کتابت کنند و به ثبت برسانند.

۵ نسخه از مصحف قرآن کریم آماده برای کتابت بود، صفحات با نوشتاری کمرنگ از آیات قرآن به همراه یک خودکار مشکی روان در اختیار شرکت‌کنندگان قرار می‌گرفت تا نقشی پررنگ بر آیات کلام‌الله قرآن بزنند.

این کار باعث می‌شد میزان خطای نگارش به حد قابل توجهی کاهش یابد و همچنین یکدستی رسم‌الخط‌ها و رنگ آن چشم‌نوازتر باشد، همچنین کاتبان و شرکت‌کنندگان در این طرح پس از اتمام کتابت صفحات خود حس خوبی از نگارش خود داشتند.

این مراسم از صبح روز سه شنبه ۲۳ خرداد ماه در مسجد دانشگاه علوم پزشکی ایران آغاز شد و تا پایان ساعت اداری به اتمام رسید. به گفته کارشناسان این طرح که در شبستان حاضر بودند، پیش از ظهر حدود ۲۰ درصد از قرآن کریم کتابت شده بود.

در کنار صندلی‌های حاضر در شبستان که شرکت‌کنندگان با آرامش خاطر بر روی آنها نشسته بودند و قرآن کتابت می‌کردند، کرسی تلاوتی با حضور قاریان مطرح دانشگاه برپا بود و قاریان با نوای دل‌نواز قرآن، محفل را نورانی‌تر و فضا را عطرآگین به صوت قرآن کریم کردند.

نزدیک اذان ظهر بود و به جمعیت حاضر در مسجد افزوده شد. اذان به صورت زنده توسط یکی از قاریان انجام شد و شرکت‌کنندگان با صفحات قرآن در دست به صفوف نماز جماعت پیوستند و پس از اقامه نماز ظهر و عصر، کار کتابت از سر گرفته شد.

ساعت از ۲ بعدازظهر گذشت و به صفحات پایانی جلد نخست قرآن رسیدیم. جلد نخست تمام شد و کتابت نسخه دیگری از مصحف‌های از پیش آماده شده، آغاز شد.

ادامه کتابت در روزهای آینده

به گفته مسئول فرهنگی و اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی ایران که این نهاد مجری این طرح بود، طرح کتابت قرآن در مسجد امام حسین(ع)، یک‌روزه بود و تا پایان ساعت اداری تا هر جایی از کتابت جلد دوم قرآن کریم برسیم، دست نگه می‌داریم و مابقی آن و نیز ۳ نسخه دیگر در روزهای آینده و تا پایان ایام ماه مبارک رمضان مقابل دارالقرآن الکریم دانشگاه علوم پزشکی ایران کتابت خواهد شد.

وی همچین گفت: این طرح و کتابت قرآن کریم بنا بود پیش از ایام برگزاری نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم به اتمام برسد و قرآن پس از صحافی در غرفه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به نمایش عموم در آید که این امر اتفاق نیفتاد، اما هنوز تصمیمی مبنی بر اینکه مصحف‌های کتابت شده پس از اتمام کتابت به کجا خواهند رفت، هنوز مشخص نیست.

در کنار برگزاری این طرح، غرفه‌های دیگری از جمله غرفه حجاب و عفاف، غرفه محصولات فرهنگی و هنری دانشگاه و غرفه خطاطی با حضور اساتید خوشنویسی قرآن نیز برپا شد که با استقبال شرکت‌کنندگان روبه‌رو بود.

در پایان شرکت‌کنندگان پس از کتابت ۲ صفحه از قرآن کریم آن را تحویل می‌دادند و با رضایت خود عکسی از آنها گرفته می‌شد تا در گوشه صفحه‌ای که خود کتابت کرده بودند، درج شود، همچنین به عنوان یادگاری قرآن جیبی به هر یک از افراد شرکت‌کننده در این طرح اهدا شد.

یادآور می‌شود، این طرح برای نخستین‌بار از سوی معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد که با استقبال دانشگاهیان این دانشگاه روبه‌رو بود.

گزارش تصویری طرح کتابت قرآن در دانشگاه علوم پزشکی ایران را اینجا ببینید.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.