سه‌شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۷:۲۲

با حضور اعضای کمیته فرهنگی و پیش‌گیری شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان زنجان ؛

دومین جلسه کمیته فرهنگی وپیشگیری شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان درسال ۱۳۹۶ به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی زنجان برگزار گردید

کمیته

این جلسه در سالن همایش های بین المللی روزبه بیمارستان آیت الله موسوی با شرکت نمایندگان ادرات کل ، دانشگاه ها،نیروهای مسلح وسازمانهای استان به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی زنجان برگزار گردید.هریک از نمایندگان برنامه ها واقدامات خودرا در خصوص پیشگیری ومبارزه با اعتیاد به موادمخدر را تشرح کردند.

پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی مفدا– زنجان – صبح روز چهارشنبه ۲۳ خردادماه ۹۶ دکتر علیرضا بیگلری رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان   ضمن خوشآمد گویی به مهمانان وآرزوی قبولی طاعات وعبادات در خصوص این جلسه توضیحاتی ارئه نمودوبراهمیت مبارزه با اعتیاد به مواد مخدرتاکید کرد. وی گفت: استان زنجان جزء پاکترین استان‌های کشور در بحث موادمخدر است.

وی با بیان اینکه اعتیاد بیماریی است که باید با تعامل دیگر دستگاه‌ها درصدد پیش‌گیری از آن برآمد، افزود: هدف دانشگاه علوم پزشکی در بحث اعتیاد آگاه‌سازی و پیش‌گیری از اعتیاد در بین عموم است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان با اشاره به اینکه دانشگاه علوم پزشکی زنجان به‌عنوان دبیرخانه شورای کلان منطقه‌ی ۶ آمایش کشور، شامل دانشگاه‌های علوم پزشکی زنجان، قزوین، اراک، البرز، قم و دانشکده پزشکی ساوه و خمین منصوب گردیده است، تصریح کرد: براین اساس دانشگاه وظیفه مهمی در الگوسازی اقدامات و فعالیت‌ها بویژه در بحث مبارزه با موادمخدر دارد که خوشبختانه در سال‌های اخیر رشته تخصصی مطالعات اعتیاد در دانشگاه راه‌اندازی شده است.

مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان در ادامه اظهار امیدورای کرد که خروجی این جلسات و کارگاه‌ها مثبت باشد و همچنین با تربیت دانشجویان در رشته تخصصی مطالعات اعتیاد، شاهد رشد و شکوفائی استان در بحث اعتیاد باشیم.

دکتر یوسف بیانلو دبیر کمیته فرهنگی و پیش‌گیری از موادمخدر استان زنجان نیز در این جلسه اظهار کرد: هرساله ۲۶ ژوئن مصادف با ۵ تیرماه سالروز مبارزه با موادمخدر نام‌گذاری شده است و براین اساس کشورها برنامه‌های خاصی در قالب جشن‌ها و همایش‌ها جهت جذب عزم عمومی برای مبارزه با مواد مخدر در نظر می‌گیرند.

وی افزود: براساس تحقیقات صورت گرفته و اعلام ستاد مبارزه با موادمخدر، استان زنجان در بحث اعتیاد و موادمخدر، سی‌امین استان پاک در کشور با شیوع ۹۸ درصدی است که در این خصوص برقرای ارتباط و تعامل درون‌استانی منسجم بین دستگاه‌های فرهنگی بویژه مراکز دانشگاهی جهت تقویت روش‌های علمی پیش‌گیری از اعتیاد در استان حائز اهمیت است که جهت حفظ این رتبه و تقویت آن و تعامل بین دستگاه‌ها، باید گام‌های اساسی علمی برداشته شود.

دکتر علیرضا آرمانی‌کیان رئیس کمیته درمان مبارزه با موادمخدر استان نیز در این جلسه با اشاره به برنامه‌ آموزشی دوره دکتری تخصصی رشته مطالعات اعتیاد در دانشگاه، بحث آموزش را شرط اول پیش‌گیری از اعتیاد به موادمخدر ذکر کرد و افزود: آموزش قوی بقیه ارکان را هم قوی می‌کند.

وی همچنین با اشاره به مشخصات کلی برنامه آموزشی دوره دکتری تخصصی رشته مطالعات اعتیاد تصریح کرد: باتوجه به قابلیت‌های استان زنجان در بحث موادمخدر، با تصویب وزارت بهداشت در سال ۱۳۸۷رشته تخصصی مطالعات اعتیاد به استان زنجان اعطاء شد.

رئیس کمیته درمان مبارزه با موادمخدر استان رسالت رشته تخصصی مطالعات اعتیاد را صرفا آموزشی برشمرد و افزود: آموزش بدون پژوهش ارزشی ندارد و با درنظر گرفتن امکانات بالقوه که در کشور هست انتظار می‌رود این رشته در سال‌های آینده رشد قابل توجهی داشته باشد و بخشی از نیاز کشور در حوزه پژوهشگران و دانشجویان در زمینه علوم مرتبط با اعتیاد مرتفع گردد.

دکتر آرمانی کیان ایجاد دفتر تحقیقات ویژه اعتیاد را جهت رصد نیازهای اصلی استان و اینکه جزء استان‌های پیشرو در بحث موادمخدر باشیم و همچنین ایجاد کلینیک خواب در حوزه درمان در کنار کارهای تحقیقاتی را پیشنهاد کرد و افزود: برنامه RT MS جهت انجام کارهای تحقیقاتی و درمانی در حوزه بیماری‌های روان‌پزشکی و اعتیاد است.

تقی نصیری دبیر شورای هماهنگی ستاد مبارزه با موادمخدر استان نیز به تشریح برنامه‌های سالروز مبارزه با موادمخدر پرداخت.

وی با توجه به ایام ماه مبارک رمضان، حضور جدی و موثر فعالین حوزه موادمخدر را در مساجد و هیئت‌های مذهبی و استفاده از فرصت موجود در ارائه برنامه‌های موادمخدر مفید ذکر کرد و همچنین استفاده از ظرفیت سفیران سلامت در بحث پیش‌گیری را مهم برشمرد.

 دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان ایجاد انجمن خیرین فرهنگی پیش‌گیری از موادمخدر با همکاری دانشگاه علوم پزشکی زنجان و سازمان بهزیستی را پیشهاد کرد.

محمد محمدی رئیس کمیته فرهنگی و پیش‌گیری ستاد مبارزه با موادمخدر نیز در این جلسه بابیان اینکه اعتیاد هم یک نوع بیماری است، اهتمام وزارت بهداشت در بحث طرح تحول سلامت در بحث موادمخدر را نیز مثبت ارزیابی کرد و افزود: در بحث درمان باید برنامه‌ریزی اساسی صورت گیرد و پیش‌گیری در اولویت قرار دهیم.

وی ارائه برنامه‌ها به صورت علمی، برگزاری همایش، نمایشگاه و نشست مطبوعاتی، حضور در مساجد و تقدیر از فعالین این عرصه پیشنهاد کرد.

رئیس کمیته فرهنگی و پیش‌گیری ستاد مبارزه با موادمخدر گفت: رویکرد خیرین بیشتر حمایتی است و جادارد و لازم است در بحث ایجاد موسسات خیریه، تغییر نگرش ایجاد شود تا به سمت اعتیاد روی آورند.

شهره نصر نماینده معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زنجان در کمیته فرهنگی و پیشگیری از موادمخدر استان نیز به برگزاری جلسات آموزشی در زمینه پیش‌گیری از مصرف موادمخدر و الکل، بیماری‌های غیرواگیر، پیش‌گیری از روان‌پزشکی و اختلالات مصرف اعتیاد در سه سطح کاهش آسیب، درمان و آموزش و برگزاری کمیته شهرستانی پیش‌گیری از سوء مصرف برای پزشکان و کارشناسان اشاره کرد.

همچنین زهرا بیات نماینده معاونت فرهنگی و امور دانشجویی در کمیته فرهنگی و پیشگیری از موادمخدر استان به ارائه گزارشی از برنامه‌های معاونت فرهنگی در بحث موادمخدر پرداخت و به کارشناسان آموزش‌دیده مرکز مشاوره و همتایاران و کارشناسان جهت ارائه آموزش‌های لازم در خصوص اعتیاد در خدمات مشاوره و روان‌شناسی اشاره کرد.

وی غربالگری، پایش سلامت، برگزاری کارگاه‌های آموزشی جهت آگاهی‌دهی به دانشجویان و کارکنان جهت آشنایی با علائم اعتیاد و عوارض آن و ...، مهارت زندگی و نشست‌های تخصصی و برگزاری نمایشگاه پیش‌گیری از اعتیاد را از دیگر برنامه‌های معاونت فرهنگی برشمرد.

این نشست به همت معاونت بهداشت بهداشت و معاونت فرهنگی و امور دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی زنجان در محل کارگاه مرکز همایش‌های بین‌المللی روزبه دانشگاه برگزار گردید.

 

 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.