شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۷

حافظ قرآن و عضو فعال فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان؛

مهم‌ترین ویژگی یک ماما صبور بودن است

گفتگوی روز جهانی ماما

دانشجوی مامایی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان و فعال فرهنگی و قرآنی دانشگاه می‌گوید: وقتی می‌توانم فردی باشم که اولین نگاه، اولین نفس و اولین لبخند یک فرشته معصوم را ببینم، خیلی برای تحصیل در این رشته ترغیب می‌شوم.

به گزارش مفدارفسنجان، مهسا حورا دانشجوی رشته مامایی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان و از فعالان فرهنگی و قرآنی دانشگاه است. وی عضو شورای مرکزی کانون قرآن و عترت و مسئول بسیج خواهران دانشکده پرستاری، مامایی و پیراپزشکی این دانشگاه است.

وی علاوه بر برگزاری محافل انس با قرآن و کارگاه مهدویت با همکاری اعضای کانون قرآن و عترت، از گویندگان رادیو و مجری مراسم های مختلف در دانشگاه بوده است.

به همین بهانه در روز جهانی ماما با این دانشجوی فعال به گفتگو نشستیم که در ادامه می‌خوانید.

مفدا رفسنجان: چه شد که مامایی را برای ادامه تحصیل انتخاب کردید؟ این انتخاب چقدر فردی بود و تا چه اندازه از خانواده تان مشورت گرفتید؟

برای انتخاب رشته به دنبال رشته‌ای بودم که به اهداف من نزدیکتر باشد و بتوانم حضور خدا را در کنار خودم بیشتر حس کنم، مامایی رشته ای بود کاملا منطبق بر اهدافم که هم از لحاظ روحی و روانی و هم از جنبه مدت زمان تحصیل و آینده شغلی می‌توانست مرا اقناع کند. خانواده ام نیز از انتخابم حمایت کردند و مشوق من در این راه بودند.

مفدا رفسنجان:  ویژگی بارز این رشته را در چه می‌دانید؟ چه عاملی شما را به تحصیل مامایی علاقمند کرد؟

اغلب دردها همراه با رنج هستند که معمولا غیر از مشقت برای بیمار ارمغانی ندارد، در رشته مامایی ما نظاره گر معدود دردی هستیم که پایان آن خوشحالی و آرامش است و نتیجه‌ای بسیار شیرین دارد، وقتی به این نکته می‌رسیدم که می‌توانم اولین فردی باشم که اولین نگاه، اولین نفس و اولین لبخند یک فرشته معصوم را ببینم، خیلی برای تحصیل در این رشته ترغیب می شوم.

مفدا رفسنجان: فکر می‌کنید  برای کسانی که علاقه مند به تحصیل در این رشته هستند برخورداری از چه ویژگی‌هایی لازم است؟

به نظر من مهمترین ویژگی که باید داشته باشند صبور بودن است، قبل از اینکه ماما باشی باید برای مادر باردار نقش یک دوست و همراه را ایفا کنی، اگر تا پایان پروسه زایمان توانستی لبخندت را از او دریغ نکنی مهمترین قدم را برای ماما شدن برداشتی.

مفدا رفسنجان: با توجه به اینکه شما حافظ قرآن هستید بفرمایید که آموزه‌های قرآنی و دینی تا چه اندازه بر فعالیت‌های حرفه‌ای شما اثر گذار بوده است؟

از آن رو که قرآن کریم سرشار از آموزه‌های اخلاقی است و در آن تاکید بسیار بر خوشرویی و صبوری شده است، حتی گاهی اگر وضعیت روحی و جسمی مناسبی هم نداشته باشم با یادآوری آیه ۱۱ سوره مبارکه هود که می‌فرماید: « إِلَّا الَّذِینَ صَبَرُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ أُولَئِکَ لَهُمْ مَغْفِرَةٌ وَأَجْرٌ کَبِیرٌ» خود را موظف می‌دانم که تمام وظایفم را در قبال بیمار با روی خوش انجام دهم و صبوری پیشه کنم.

مفدا رفسنجان: اگر خاطره‌ای از کلاس درس یا بیمارستان در این زمینه به ذهن دارید برایمان بگویید؟

ترم اول روزی که امتحان پراتیک بارداری داشتم،  با دقت کامل مشغول بخیه زدن بودم و استاد عزیزم خانم اسماعیل زاده نظاره گر من بودند. وقتی کارم تمام شد، ایشان گفتند در خانواده و یا اطرافیانت چند نفر مامایی خوانده اند؟ حقیقتا من کمی استرس پیدا کردم که شاید کارم خوب نبوده است. وقتی جواب دادم که از اطرافیانم کسی مامایی نخوانده است، وی با لبخند به من گفتند که آنقدر با شوق و ذوق کار را انجام می‌دادی که گمان کردم قبلا هم چندین بار بخیه زده ای.

حرف‌های آن روز ایشان انگیزه‌ای مضاعف برای تحصیل در این رشته به من داد و جا دارد همینجا از زحمات ایشان و سایر اساتیدم تشکر و قدردانی کنم و روز جهانی ماما را خدمت ایشان و همه کسانی که در این عرصه فعالیت می‌کنند تبریک بگویم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.