دوشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۱

برگزاری مسابقه به مناسبت هفته جهانی اطلاع رسانی بیماری ایدز

ایدز

برای اولین بار در سال ۱۹۸۱ در امریکا ، با نوعی بیماری عفونی ناشناخته مواجه شدند که در فاصله بسیار کمی در نقاط دنیا گسترش یافت و همه پیش بینی ها را پشت سر گذاشت . این بیماری ویروسی ،که دستگاه ایمنی بدن را مختل می کند و به تدریج توان مقابله با بیماری ها را از آن می گیرد.

مفداایران :برای اولین بار در سال ۱۹۸۱ در امریکا ، با نوعی بیماری عفونی ناشناخته مواجه شدند که در فاصله بسیار کمی در نقاط دنیا گسترش یافت و همه پیش بینی ها را پشت سر گذاشت . این بیماری ویروسی ،که دستگاه ایمنی بدن را مختل می کند و به تدریج توان مقابله با بیماری ها را از آن می گیرد.

ایدز ( AIDS ) مخخف عبارت انگلیسی ( Acquired Immunodeficiency Syndrome ) که معنی به فارسی  سندرم نقص ایمنی اکتسابی است.

این بیماری توسط ویروسی به نام اچ آی وی HIV  (Human Immunodeficiency Virus) منتقل میشود و میتواند فرد مبتلا را به مرور و با توجه به شدت بیماری به کام مرگ بفرستد.

زنان به علت وضعیت خاص فیزیولوزیکی و اجتماعی (فرهنگی،اقتصادی ،حقوقی ) نسبت به ویروس ایدز آسیب پذیرتر از مردان اند.

سیستم ایمنی ، بدن را در برابر ویروس ها، باکتری ها و هر نوع عامل بیماری زای دیگری محافظت می‌کند.

بیماری ایدز به این شکل است که سیستم ایمنی بدن فرد مبتلا را آهسته آهسته از بین میبرد و در نتیجه بدن در برابر نفوذ ویروس ها، باکتری ها، انگل ها، مواد آلاینده، مواد سرطان زا ، سموم و قارچ ها مقاومت خودش را از دست میدهد.

 راه های انتقال ایدز :

عمده ترین روشهای انتقال ویروس اچ.آی.وی عبارتند :

۱-از طریق برقراری رابطه جنسی:                 

چنانچه رابطه جنسی واژینال، مقعد و یا دهانی با فرد آلوده باشد و خون، مایع منی و یا مایع واژینال اون فرد وارد بدن بشود .ویروس میتواند از طریق زخم های دهانی و یا زخم های کوچکی که گاهی اوقات در رکتوم ( قسمت انتهایی روده بزرگ ) و یا واژن در طول فعالیت جنسی ایجاد میشود می تواند وارد بدن فرد بشود.

۲- از طریق انتقال خون:

در برخی موارد، ویروس ممکن است از طریق انتقال خون آلوده وارد بدن بشود در حال حاضر محتوای خون موجود را با پادتن ضد ویروس HIV عاری از آلودگی می سازند و در نتیجه احتمال این خطر بسیار کاهش پیدا کرده است .

۳-در طول بارداری و یا بدو تولد نوزاد و یا در دوران شیردهی:

مادر آلوده به ویروس اچ.آی.وی ممکنه فرزند خودش را  هم آلوده به این ویروس کند . اما از طریق دریافت درمان های مربوط به عفونت HIV در طول بارداری، خطر ابتلا به عفونت از طریق مادر به فرزند به طور چشم گیری کاهش پیدا میکند.

شیردادن مادرای مبتلا به اچ.آی.وی مثبت به بچه هاشون ممنوع است ، چون این ویروس داخل شیر هم ترشح شده و منتقل می شود . انتقال ویروس در مراحل مختلف بارداری بدون داروهای پیشگیری کننده در ۲۵ % تا ۴۰ % رخ می دهد . همچنین نوزاد متولد شده از این مادران باید شش هفته و ۱۸ ماه پس از تولد آزمایش اچ.آی.وی انجام بشود تا وضعیت ابتلای نوزاد به ویروس مشخص بشود.

۴-از طریق استفاده سرنگ مشترک:

این بیماری  می تواند  از طریق سوزن ها و سرنگ هایی که با خون عفونی آلوده شدند هم منتقل بشود . استفاده از مواد مخدر تزریقی مشترک خطر ابتلا به HIV و یا سایر بیماری های عفونی مثل هپاتیت رو خیلی خیلی بیشتر می‌کند.

۵-هر نوع عمل جراحی، آندوسکوپی، دیالیز با دستگاه، دندانپزشکی، ختنه، حجامت، تزریقات و طب سوزنی که در آن استریل کردن تجهیزات به صورت کامل رعایت نشود ممکن است موجب سرایت اچ.آی.وی و سایر ویروسها از یک فرد مبتلاء به دیگران بشود.

در این موارد لازم است تا حد ممکن از وسایل یک بار مصرف استفاده بشود ، ابزارهای مقاوم به حرار ت (مثل برخی ابزارهای فلزی جراحی و دندانپزشکی) و ابزارهای غیرمصرفی نامقاوم (مثل آندوسکوپ) با مواد شیمیایی ضدعفونی بشوند که باید برای هر بیمار بایستی انجام شود.

HIV بر خلاف بسیاری از عوامل عفونی ،راههای انتقال محدودی دارد و در تماس های اجتماعی معمول مثل: دست دادن، روبوسی کردن ، در آغوش گرفتن، عطسه و سرفه ، نیش حشرات،استخر عمومی، حمام و توالت مشترک، ظروف غذاخوری مشترک استفاده از وسایل نقلیه عمومی، منتقل نمی شود.

نشانه ها و علایم ابتلا به بیماری ایدز باتوجه به شدت بیماری می‌تواند مختلف باشد.

دوره کمون :

۲ تا ۴ هفته می باشد .

عفونت اولیه ایدز :

در عرض دو تا چهار هفته بعد از ابتلائ به علائمی شبیه آنفولانزا مبتلا میشوند. این علائم شامل تب، خستگی، ناراحتیهای پوستی مثل خارش یا تحریک پوست، درد ماهیچه و مفصل، سردرد و تورم در غدد لنفاوی و بیشتر روی گردن میشود .

این نشانه‌ها در عفونت اولیه دیده می‌شود. ا ز آنجایی که این نشانه ها درخیلی از بیماری های دیگه هم مشترک است ، اگر بیمار در رابطه با رفتارهای پرخطر خودش قبل از بروز این نشانه ها چیزی نگوید ، این احتمال وجود دارد که تشخیص ایدز کمی به تاخیر بیفتاد .

هرچند علائم عفونت حاد ایدز و اولیه HIV ممکن است آن قدر ضعیف باشد که مورد توجه قرار نگیرد اما مقدار ویروس در جریان خون (که اصطلاحا به آن بار ویروسی گفته میشود ) در این زمان به طور ویژه ای شدید است. همین موضوع باعث میشود عفونت HIV در طول عفونت اولیه نسبت به مرحله بعدی عفونت، با شدت بیشتری گسترش پیدا کند

عفونت بالینی نهفته مزمن :

در برخی افراد تورم مداوم گره های لنفاوی در طول HIV نهفته بالینی اتفاق می افتد. در غیر این صورت هیچ علائم و نشانه خاصی در وضعیت عفونت بالینی نهفته وجود ندارد . در این حالت ویروس HIV در بدن و در گلبول های سفید آلوده خون باقی می‌ماند.

پیشرفت بیماری ایدز:

در صورتیکه فرد مبتلا به عفونت HIV تحت هیچگونه درمانی قرار نگیرد روند پیشروی بیماری در فرد حدود ۱۰ سال طول میکشد . در طول این مدت، سیستم ایمنی بدن فرد به شدت آسیب می بیند و در نتیجه بدن فرد مستعد ابتلا به عفونت هایی مختلف میشود . عفونت هایی که معمولا برای یک فرد با سیستم ایمنی سالم مشکلی ایجاد نمی کند اما برای فرد مبتلا به ویروس اچ.آی.وی میتواند خیلی دردسر ساز بشود .

علائم و نشانه ها:

·   عرق شبانه

·   تب تکرار شونده

·   اسهال مزمن

·   بروز لکه های سفید مداوم یا ضایعات غیر معمول در زبان و یا دهان خود

·   خستگی مداوم و مبهم

·         کاهش وزن

عفونت های رایج در HIV/AIDS

Tuberculosis – (TB): طبق آمار،  در کشورها و ملیت های فقیر، سل یا TBرایج ترین عفونت فرصت طلب همراه با HIV  می باشد که منجر به مرگ در میان افراد مبتلا به ایدز میشود.

ویروس سیتومگالو – Cytomegalo Virus :

کاندیدیازیس – Candidiasis: عفونت رایج مرتبط با ویروس HIVکه منجر به التهاب، ضخیم شدن، ایجاد لایه سفید بر روی اعضای مخاطی دهان، زبان، مری و یا واژن می شود .

مننژیت کریپتوکوکال –  Cryptococcal Meningitis: مننژیت، یه التهاب در قشر و مایع مغزکه به دلیل وجود یک نوع قارچ که در خاک وجود دارد رخ می دهد.

توکسوپلاسموز – Toxoplasmosis: این عفونت بالقوه مرگبار از طریق انگل توکسوپلاسما که اولین بار توسط گربه ها شیوع پیدا کرد ایجاد می شود. در گربه های آلوده این انگل از طریق مدفوع خارج شده و ممکن است به سایر حیوانات و انسان ها منتقل شود.

کریپتوسپوریدیوزیس – Cryptosporidiosis: این عفونت به دلیل انگل روده که معمولا در حیوانات وجود داردایجاد میشود . و منجر به اسهال حاد و مزمن در افراد مبتلا به ایدز می‌شود.

سرطان های رایج در HIV/AIDS :

سارکوم کاپوزی – Kaposi’s sarcoma :

یک تومور در دیواره رگ های خونی است که این سرطان در افرادی که آلوده به HIV هستند رایج است.  سارکوم کاپوزی معمولا به صورت ضایعات صورتی،قرمز و یا بنفش بر روی پوست و دهان ظاهر می شود. در افراد با پوست تیره تر این ضایعات به رنگ قهوه ای تیره و یا سیاه مشاهده می شوند. سارکوم کاپوزی همچنین می تواتد ارگان های داخلی شامل دستگاه گوارش وریه ها را تحت تاثیر قرار دهد.

لنفوم  Lymphomas :

این نوع از سرطان از سلول های سفید خون نشات میگیرد و معمولا برای اولین بار در گره های لنفاوی ظاهر می شود. رایج ترین نشانه زودهنگام آن تورم بدون درد غدد لنفاوی در گردن، زیر بغل یا کشاله ران می باشد.

·         تشخیص ابتلا به اچ.آی.وی/ایدز

مواجهه با عفونت ، سیستم ایمنی بدن پادتن هایی تولید میکند که در خون گردش و به عوامل بیماری زا حمله می کنند. این پادتن ها بر بسیاری از عوامل بیماری زا غلبه می کنند اما در مورد بیماری اچ.آی.وی علیرغم اینکه این پادتن ها تولید می‌شوند،باز هم نمی توانند از تکثیر ویروس جلوگیری کنند.

در واقع بزرگترین مزیت ساخته شدن این نوع پادتن ها این است که  وجودشون در خون برای تشخیص انجام می شود .

انواع آزمایش ایدز / اچ.آی.وی شامل:

الف) آزمایش های پادتن اچ.آی.وی

1-         ۱-آزمایش الیزا ( ELISA ) : یه آزمایش حساس که  در کشور ما بعنوان آزمون استاندارد برای غربالگری خون و فرآورده های خونی و همینطور افرادیکه که می خواهند از وضعیت اچ.آی.وی آگاه بشوند. این آزمایش ممکن است بصورت کاذب نتیجه آزمایش را مثبت گزارش بدهد .

در مرحله اول که آزمایش الیزا انجام میشود، نتیجه ی مثبت نشان میده که فرد به احتمال زیاد مبتلا به ویروس شده است، سپس به فاصله چند روز آزمایش الیزای دوم و وسترن بلات انجام می شود تا نتیجه مثبت نخستین تایید شود.

اگر نتیجه آزمایش دوم، مثبت باشد فرد مبتلا به اچ.آی.وی در نظر گرفته می شود و اصطلاحاً به فرد، اچ.آی.وی-مثبت گفته می‌شود. اما اگر نتیجه آزمایش دوم، منفی باشد، لزوماً به این معنی نیست که این فرد اچ.آی.وی-منفی هست چون گاهی مدتی طول میکشه تا بدن بتواند پادتن تولید کند. در اصطلاح پزشکی به این دوره، دوره ی پنجره گفته می‌شود. بنابراین لازمه این فرد شش ماه بعد آزمایش های پادتن اچ.آی.وی را تکرار کند .

۲-  آزمایش سریع ( Rapid ) : این آزمایش در برخی کشورها استفاده میشود ولی دقت این آزمایش کمتر از آزمایش الیزای استاندارد است.

۳-  آزمایش وسترن بلات  ( Western Blot ) : آزمایشی که دقت بیشتری از آزمایش الیزا دارد و برای تأیید نتیجه مثبت آزمایش الیزا بکار میرود.

ب) آزمایش های سنجش خود ویروس:

HIV PCR پی.سی.آر وجود ژنهای ویروس در نمونه خون رو بررسی می کند . این آزمایش برای تأیید وجود ویروس انجام میشود اما متاسفانه آزمایش گرانی است .

·    Viral Load  این آزمایش برای تعیین شدت عفونت اچ.آی.وی و یا سنجش بار ویروس به کار میرود. منظور از بار ویروس اندازه گیری تعداد ذرات ویروس در یک میلیمتر مکعب خون است . هزینه انجام این آزمایش نیز هزینه بالایی دارد بعد از  ابتلاء فرد به ویروس اچ.آی.وی بکار می‌رود.

بسیاری از افراد HIV+ بیش از هر چیز از انگ، تبعیض و منزوی شدن رنج می برند. رفتارهای تبعیض آمیز و به حاشیه راندن افرادHIV+ که اغلب از ناآگاهی نسبت به ماهیت بیماری است باعث می شود بسیاری از کسانی که در معرض خطر هستند برای انجام آزمایش HIV اقدام نکنند ونتوانند وضعیت خود را با اطرافیان در میان بگذارند و برای دریافت دارو اقدام نکنند.

ایدز هنوز درمان قطعی ندارد ولی درمان نگهدارنده دارد. مصرف داروهای ضد ویروس طول عمر افراد HIV+ را افزایش و کیفیت زندگی انان را بهبود می بخشد .با داروهای جدید انها سالها زندگی سالم و فعالی را در پیش رو دارند این امتیازی است که فردی که از مثبت بودن خود آگاه است نسبت به آنها که آگاه نیستند دارد .

دسترسی به داروهای مناسب حق هر فرد HIV+ است و تامین هزینه آن از وطایف دولتها ست.

روش‌های درمان ایدز

می توانند به صورت ترکیبی برای کنترل ویروس استفاده بشوند. هر دسته از داروهای ضد HIV با روش متفاوتی با این ویروس مقابله میکنند. بهتراست حداقل از سه دارو متعلق به حداقل ۲ دسته از داروها به صورت ترکیبی استفاده بشود .

افراد HIV+ می توانند بهترین آموزش دهندگان پیشگیری از انتقال HIV/AIDSباشند و در صف اول مبارزه با گسترش بیماری بایستند.

در کشور ما تعداد افراد مبتلای ثبت شده تا اول تیر ماه ۱۳۸۴ حدود ۱۱،۲۲۰ نفر بوده که متاسفانه در طول چند سال گذشته این تعداد سه برابر شده و در حال حاضر تخمین زده می شه که بین ۵۰ تا ۷۰ هزار نفر مبتلای ناشناخته در کشور وجود داشته باشد. 

به همین مناسبت و باهدف افزایش آگاهی و حساسیت دانشجویان اداره سلامت دانشجویی اقدام به برگزاری مسابقه مجازی نموده است.دانشجویان گرامی تا ۹۹/۹/۳۰ فرصت دارند به سوالاتی که برگرفته از متن می باشد به سوالات پاسخ دهند.

نحوه ارسال: ادرس جیمیل واحد بهداشت اداره سلامت دانشجویی:  behdashtiumsgmail.com
جهت مشاهده سولات اینجا را کلیک نمائید.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.