جمعه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۰۲:۱۵

همایش نظام سلامت در اسلام با پیام وزیر بهداشت در مشهد آغاز شد

همایش نظام سلامت در اسلام

همایش نظام سلامت در اسلام با تاکید بر آموزه های رضوی روز چهارشنبه با قرائت پیام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به این همایش در مشهد آغاز شد.

به گزارش مفدا به نقل از ایکنا، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این پیام نوشته است: باور به اینکه در علوم طبیعی صرفا بر پاشنه عقل می چرخد و تمسک به کتاب و سنت منحصرا در علومی چون الهیات، فلسفه، فقه، تفسیر و اخلاق کاربرد دارد زمینه سکولاریسم را در علوم طبیعی و از جمله طب فراهم می کند.

دکتر سیدحسن قاضی زاده هاشمی افزود: سالهای طولانی است که در محافل علمی به ویژه علوم انسانی مباحثی مانند رابطه عقل و دین، رابطه علم و دین، اسلامی کردن علوم، تعارض طبیعیات و الهیات، علم دینی و مسائلی از این دست مطرح است.

وی ادامه داد: در سالهای اخیر اما موضع طب اسلامی، طب معصومین، طب سنتی اسلامی، طب سنتی ایرانی اسلامی با کلید واژه های طب و اسلام به ویژه در افواه عمومی رواج داده شده و این در حالی است که متاسفانه در این حوزه قرائتی واحد از متد، قالب و محتوا مشاهده نمی شود.

وزیر بهداشت در ادامه پیام خود نوشت: بیم آن می رود که در صورت عدم ورود و مداخله موثر محافل دانشگاهی و بین حوزوی لطمات جبران ناپذیری به بینش طبی، معرفت دینی و باور و اعتماد وارد شود.

وی ادامه داد: همچنین باید توجه داشت همانگونه که نمی توان با وارد کردن مظاهر اسلامی به محیطهای دانشگاهی علم دینی تولید کرد، با دوری جستن از روشهای مبتنی بر عقل و تجربه نیز نمی توان طب دینی را بنیان نهاد.

دکتر هاشمی گفت: به بیان دیگر برای علومی همچون طب همانگونه که دست برداشتن از تجربه و پژوهش نه مطلوب است و نه ممکن جدا شدن آن از دامان معارف الهی نیز نه مطلوب است و نه ممکن زیرا با فهم اجتماعی از کتاب و سنت افقهای جدیدی از زوایای وجودی اشرف مخلوقات به روی محققان گشوده خواهد شد که منشا برکات فراوان در حیطه سلامت انسان خواهد بود.

وی در ادامه این پیام افزود: اگر بپذیریم که علم نوعی کشف و قرائت از جهان هستی است و در غایت خود نوعی تفسیر و تبیین از فعل خداوند برای بشر به ارمغان می آورد آنگاه خواهیم پذیرفت که ایدئولوژی و جهانبینی هر مکتب معرفتی رنگ و بویی خاص به علوم تولید شده توسط پیروان آن مکتب خواهد داد.

وزیر بهداشت گفت: از این منظر همه شقوق دانش بشری علم دینی محسوب می شوند زیرا عقل و سایر مجاری ادراکی بشر همه از مخلوقات و مواهب الهی هستند.

وی افزود: مطالعات و نشستهای بین رشته ای به ویژه بین دانشمندان علوم انسانی و علوم اسلامی گرهگشای بسیاری از شبهه افکنیها، سوء تفاهمات، برداشتها و القائات ناصوابی است که می کوشد بین علم و دین تعارض ایجاد کند و جامعه دانشگاهی را از جامعه دینی جدا جلوه دهد.

دکتر هاشمی ادامه داد: یکی از رسالتهای اصلی این نشستها تبیین جایگاه عقل و تجربه در ادراکات دینی و معرفتی و ترسیم نگاهی جامع به مقوله علم و دین است. دو مقوله ای که مکمل یکدیگرند.

وی گفت: همایش نظام سلامت در اسلام با تاکید بر آموزه های رضوی اقدامی است مبارک که در همین راستا می کوشد علاوه بر تبیین مبانی و روش شناسی استخراج مبانی طبی از منابع روایی، نگاهی به آسیبهای ناشی از ورود بی نظام و بی قاعده به مقوله طب دینی داشته باشد.

و دبیر علمی همایش ملی نظام سلامت در اسلام با تاکید بر آموزه های رضوی نیز در در مراسم آغازین آن گفت: آموزه های دینی به ما می گوید تلاش برای احیا و زنده نگهداشتن انسان کاری بس ارزشمند و الهی است که جز با نگاه تقدس نمی توان به آن نگریست.
حجت الاسلام دکتر مهدی ابراهیمی افزود: سلامت انسان نقاط اشتراک زیادی با بسیاری از مکاتب دارد و این همایش به تبیین صحیح و تضارب آرا در مبانی تئوریک در موضوع سلامت به ویژه مباحث دینی با تاکید بر اصول رضوی می پردازد.

وی ادامه داد: در این دست همایشها مطالب واقعی درباره مباحث مربوط به سلامت مطرح می شود تا مطالب غیرواقعی تبیین و آگاهی های لازم به فعالان بخش سلامت داده شود.
معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: ۱۲۰ مقاله از سوی استادان و دانشگاهیان دانشگاههای کشور به این همایش ارسال شد که طی دو روز به صورت سخنرانی و چکیده مقاله ارائه می شوند.

افزون بر ۱۰۰ نفر از پزشکان، دانشجویان و فعالان بخش طب سنتی در این همایش حضور دارند.

دفتر طب سنتی وزارت بهداشت، معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی و جامعه المصطفی الالعمیه مشهد و بنیاد بین المللی امام رضا (ع) و دانشگاه فردوسی دست اندرکار برگزاری همایش ملی نظام سلامت در اسلام با تاکید بر آموزه های رضوی در مشهد هستند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.