چهارشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۶

داور بخش استندآپ کمدی در جشنواره فرهنگی وزات بهداشت:

رشته استندآپ کمدی نیاز به مهارت شوخی کردن دارد/دانشجویان برای کسب مهارت باهوش هستند

شقایق دهقان

شقایق دهقان یکی از داوران بخش استندآپ کمدی در هشتمین جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت با اشاره به شاخصه‌های داوری در استندآپ گفت: یکی از شاخصه های داوری این است که شخص مهارت شوخی کردن داشته باشد.

شقایق فراهانی بازیگر سینما و تلویزیون به عنوان یکی از داوران بخش استندآپ کمدی درهشتمین جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت حضور دارد. این بازیگر فیلم‌های کمدی و طنز سینما در گفتگوی اختصاصی با مفدا در خصوص جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت گفت: در مورد قسمت استندآپ کمدی باید بگویم که بچه‌هایی که در این رشته و در این جشنواره شرکت کردند واقعا عالی بودند. استندآپ کمدی به هر حال در کشور ما هنوز جا نیافتاده و کار جدیدی است و این همه تسلطی که روی اجراهای استندآپ توسط دانشجویان وجود دارد واقعا قابل تحسین است.

وی با تاکید بر این موضوع که استندآپ کمدی یک پدیده نوظهور در عرصه هنر است برای کسب مهارت در این رشته توضیح داد: به هر حال دانشجویان بسیار باهوش هستند و مشخص است که تحقیق می‌کنند و اصل هر مطلب را به دست می‌آورند. با توجه به اجراهایی که تاکنون مشاهده کرده‌ام مشخص است که این دانشجویان دنبال اصل کارهای رشته استندآپ کمدی رفتند و اصول کار را یاد گرفته‌اند.

شقایق دهقان افزود: برای به دست آوردن مهارت در حوزه استندآپ کمدی نیاز است که شخص حس طنز داشته باشد و معتقدم شوخی کردن و مهارت خندیدن نیاز به هوش دارد . فکر می‌کنم یک سوادی پشت شوخی کردن‌ها باید باشد که بتواند استندآپ کمدی شود.

دهقان با اشاره به فعالیت دانشجویان به صورت نیمه حرفه‌ای در عرصه هنر بیان داشت: به نظرم فعالیت دانشجویان در این مقطع نیمه حرفه‌ای است. البته برگزاری این جشنواره بسیار قابل تقدیر است از این جهت که قرار نیست که ما دانشجویانی داشته باشیم که هیچ فعالیت فوق برنامه و تفریحی نداشته باشند. به نظرم در کنار تحصیل چنین فعالیت‌هایی در کنار تحصیل بر زندگی اجتماعی و زندگی حرفه‌ای آن‌ها تاثیر می‌گذارد. در واقع یک پزشک با کار هنری به جامعه نزدیکتر می‌شود.

وی ادامه داد: این نسل از جوانان بسیار خوش برخورد، با اعتماد به نفس و خوش اخلاق هستند. این چیزی که از دانشجویان اینجا دیده‌ام نشان می‌دهد تحصیل کرده‌هایی وارد جامعه خواهند شد  که انسانیت را در حرفه خودشان نشان خواهند داد.

این بازیگر سریال های طنز و داور هشتمین جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت در پیامی به دانشجویان گفت: فراموش نکنید که قرار نیست کسی یک رشته هنری را لزوما به عنوان شغل انتخاب کند اما می‌تواند در کنار شغل و حرفه‌اش دنبال کند چراکه کار هنری باعث می‌شود آدم با انرژی بهتری کار کند و وقتی یه نفر با هر شغلی یک رشته هنری را ادامه می‌دهد باعث می‌شود که روحش ‍پاک شود و در زندگی حرفه‌ای موفق‌تر باشد.

شقایق دهقان در خصوص شاخصه‌های داوری در رشته استندآپ کمدی بیان داشت: استندآپ کمدی را به شکل تکنیکی یاد نگرفتیم ما از روی الگوهایی که اجرا شده می‌توانیم دریافت‌هایی در این رشته داشته باشیم. اما از شاخصه‌هایی که می شود گفت این است که، تسلط  خوبی بر روی موضوع داشته باشند، یا مکث‌های به موقع داشته باشند و ارتباط درستی با تماشاچیان برقرار کنندو همچنین به موضوعات روز ب‍‍‍پردازند. که یک مجموعه‌ای از این موارد را به همراه تیم داوری در کنار هم قرار دادیم و امتیاز دادیم .

وی در پایان خاطرنشان کرد: آرزو دارم کارهایی از این دست بیشتر برگزار شود چون من حال خوب و اتفاق خوب و شادی را در دانشجویانی که در این جشنواره شرکت کردند می‌بینم و از مسئوولان به خاطر برگزاری این جشنواره تشکر می‌کنم .  

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.