شنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۸

به مناسبت هفته جهانی بهداشت روان؛

کارگاه آموزشی "شادکامی و پیشگیری از افسردگی" در دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان برگزار شد

مشاوره

به مناسبت هفته جهانی بهداشت روان، اداره مشاوره دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با همکاری "کانون سلامت رفتار" و همتایاران سلامت روان دانشجویی این دانشگاه، کارگاه آموزشی با موضوع "شادکامی و پیشگیری از افسردگی" در این دانشگاه برگزار کرد.

به گزارش مفدا هرمزگان، در ابتدای این برنامه به مناسبت هفته بهداشت روان، از چند نفر دانشجویان دعوت شد که با تعریف خاطرات شیرین دوران دانشجویی، سبب تغییر روحیه و حال و هوای دانشجویان شرکت کننده شوند.

در ادامه رنجبری، رییس اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با تبریک هفته جهانی سلامت و بهداشت روان به دانشجویان، ضمن معرفی این اداره، گزارشی از فعالیت‌ها و خدمات پرسنل اداره به دانشجویان ارائه داد.

رنجبری سخنرانی خود را با موضوع شادکامی، حیطه­‌های روانشناسی مثبت نگر و پیشگیری از افسردگی شروع کرد.

وی با ارائه آمار جهانی افسردگی و همچنین درصد ابتلای افسردگی در کشور، اظهار کرد: افسردگی یا Depression یکی از بیماری‌های روانپزشکی است که مثل هر بیماری دیگری علائم ویژه‌ای دارد. امروزه افسردگی را «سرماخوردگی روانی» می‌نامند و همین عبارت نشانگر شیوع بسیار زیاد آن است ولی با این وجود بسیاری به این بیماری مبتلایند ولی خودشان نمی‌دانند.

رنجبری در ادامه گفت: افراد افسرده هر روز با این اختلال خُلق می‌جنگند و در روندی فرسایشی تلاش می‌کنند کارهای روزانه‌شان را به خوبی انجام دهند. این اشخاص بیمارند و به همین جهت نمی‌توانند مانند گذشته کار و فعالیت کنند. آنها از شکست‌های بزرگ و کوچک هر روزه غمگین‌تر می‌شوند، باز هم تلاش می‌کنند، اما بیشتر ناکام می‌مانند و... . این چرخه معیوب مدام تکرار شده و به بدتر شدن بیماری منجر می‌شود که گاهی اوقات می‌تواند عواقب وخیمی در پی داشته باشد

وی در ادامه به علائم افسردگی اشاره  کرد و تأکید کرد: در صورتی که دانشجویی این علائم را دارد، توصیه می‌کنیم به اداره مشاوره دانشگاه مراجعه کنند.  

رییس اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان خاطرنشان کرد: شادکامی شامل حالت سرور و هیجانات مثبت، رضایت از نحوه کیفیت زندگی، فقدان افسردگی و اضطراب و عواطف منفی است و مقدار ارزش مثبتی است که یک فرد برای خود قائل می­‌شود.

وی همچنین گفت: شادکامی از متغیرهای مهم وتأثیرگذار در طول زندگی آدمی و به نوعی معنای زندگی یا از معنادهندگان آن است که در برگیرنده­ی چند مفهوم ذهنی مثل شادمانی، خشنودی، لذت وخوشایندی است؛ اما به معنای خوشبینی بی پایه و خودفریبی، انکار واقعیتها و ندیدن مشکلات خود و دیگران نیست و از این رو تعدادی از روانشناسان، مفهوم کلی­تر "خوشبختی ذهنی" را که دربرگیرنده­ی ارزشیابی‌هایی مثل خشنودی از زندگی، هیجان، خُلق مثبت و فقدان افسردگی و اضطراب است به کار می‌­برند.

شادی و شادکامی با عواملی چون میزان تحصیلات دانشگاهی، موسیقی، ورزش، کار و رضایتمندی شغلی، عضویت در گروه‌های اجتماعی و ورزشی و سلامت عمومی رابطه دارد و بدین خاطر است که افراد شاد ارتباط‌­های خود را مثبت ارزیابی می‌­کنند، سازگاری بهتر و عملکرد روانشناختی مناسبتری دارند و می‌­توان چنین اظهار داشت که فاکتورهای افزایش شادمانی، می­‌تواند کاهش افسردگی و اضطراب را در بر داشته باشد.

رییس اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، شادکامی را با مقبولیت اخلاقی و اجتماعی هر جامعه­‌ای متناسب دانست و ابراز داشت: دستیابی به شادکامی و شادمانی در هر جامعه­‌ای چارچوب و مقررات خاصی دارد و به‌عنوان مثال استفاده از داروهای محرک و روانگردان منجر به احساس شادکامی نمی‌­شود و افزود: شادی ترکیبی از وجود عاطفه مثبت و عدم وجود عاطفه منفی می‌باشد و به این معنی است که افراد شاد تمایل دارند خود و دیگران را مثبت ببینند و وقایع را مثبت تفسیر نمایند، آنان به شکست، زیاد فکر نمی­‌کنند و از فرصت‌­هایی که به دست می‌­آورند تصمیمات منطقی و درست می­‌گیرند و خوشبینی واقع­بینانه به وقایع دارند.

وی همچنین نقش شادکامی و پیشگیری از افسردگی را در موفقیت تحصیلی دانشجویان مهم و با ارزش دانستند.

در پایان نشست "عمران شکوهی" دبیر "کانون سلامت رفتار" دانشگاه از حضور پرشور دانشجویان شرکت کننده در این همایش قدردانی کرد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.