شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۳

انتشار نشریات دانشگاهی

از جمله حقوق اساسی دانشجویان انتشار نشریه طبق ضوابط قانونی و بیان آراء نظرات و پیشنهادات و انتقادات نسل فرهیخته جامعه دانشگاهی است بر همین مبنا دستورالعمل اجرایی نشریات دانشگاهی از سوی وزارت مطبوع تنظیم و ابلاغ شده است. به کلیه نشریاتی که به صورت ادواری یا گاهنامه با نام ثابت و تاریخ نشر در زمینه های فرهنگی اجتماعی و سیاسی، هنری، علمی، ادبی، ورزشی و... توسط گروهی از دانشگاهیان (دانشجویان ویا اعضای هیئت علمی) در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی منتشر می شود و در محدوده دانشگاه ها توزیع می گردد نشریات دانشگاهی اطلاق می شود.

متقاضی امتیاز انتشار نشریه که دانشجو یا عضو هیئت علمی دانشگاه خواهد بود با ارائه در خواست کتبی خود به دبیر خانه کمیته ناظر بر نشریات دانشگاهی، اعلام مشخصات شخصی، و مشخص نمودن مدیر مسئول، نام نشریه، ترتیب انتشار و سایر اطلاعات مورد نیاز که در همه فرمهای مخصوص آن آمده است، می توانند زمینه لازم را به جهت انتشار نشریه مورد نظر خود فراهم سازد.

کمیته ناظر بر نشریات دانشگاهی که متشکل از معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه به عنوان رئیس کمیته، مدیر امور فرهنگی دانشگاه به عنوان دبیر کمیته، نماینده تام الاختیاردفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، یک حقوقدان به انتخاب رئیس دانشگاه (بدون حق رای) دو نفر عضو هیئت علمی دانشگاه به انتخاب شورای فرهنگی دانشگاه و سه نفر نماینده از مدیران مسئول نشریات موجود در دانشگاه به انتخاب مدیران مسئول نشریات دانشگاهی دانشگاه که یک نفر از آنها عنوان عضو علی البدل خواهد بود، می باشد ضمن رسیدگی به درخواست های انتشار نشریات در صورت حصول شرایط قانونی با صدور مجوز مربوطه موافقت می نماید. همچنین رسیدگی به تخلفات و شکایات مکتوب، صدور رای مطابق مقررات نیز بر عهده کمیته ناظر بر نشریات دانشگاهی است.

دستورالعمل اجرایی نشریات دانشگاهی در ۷ماده و۳۱ بند و۱۶ تبصره تنظیم و در دانشگاهها لازم الاجراء میباشد.

نشریات دانشجویی دانشگاه :

۱- نشریه فانوس - بسیج دانشجویی

۲- نشریه کاغذ کاهی - کانون نویسندگان

۳- نشریه جرس - انجمن اسلامی

۴- نشریه رؤیای پرواز - همتا یاران مشاوره

۵- نسیم وحی - کانون قرآن و عترت

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.