شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۰

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار خبر داد:

پیشرفت ۹۰ درصدی بهسازی و نوسازی مجتمع خوابگاهی دخترانه حضرت زینب(س)

مهرپویان

مهندس مهرپویان معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار خبر داد: پروژه بهسازی و نوسازی مجتمع خوابگاهی دخترانه حضرت زینب(س) در حال حاضر ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته که امید است در نیمه اول اردیبهشت امسال به بهره برداری کامل برسد.

به گزارش مفدا،برای آگاهی از چگونگی روند بهسازی و نوسازی ساختمان‌های اداری و کلاس‌های آموزشی ساختمان قبلی معاونت فرهنگی و دانشجویی و همچنین فعالیت این معاونت با مهندس مهرپویان مصاحبه‌ای انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید:

مجتمع خوابگاهی دخترانه حضرت زینب(س) با چه هدفی مورد بهسازی و نوسازی قرار گرفت؟

در راستای فرمایش مقام معظم رهبری(اقتصاد مقاومتی،اقدام و عمل) همچنین شعار سال جدید که بحث تولید را مورد توجه قرار داده اند و با توجه به پراکندگی خوابگاه های دانشجویی خواهران و نیز وجود فضاهای آماده و سرسبز و دارای پتانسیل های بالقوه و بالفعل اقدام به بهسازی و نوسازی این مجتمع کردیم. با مالکیت دولتی با هزینه ای به مراتب کمتر از سرجمع مبالغی که برای خوابگاه‌های استیجاری در طول سال هزینه می‌شود، نسبت به بهسازی و نوسازی ساختمان های اداری و کلاس های آموزشی موجود در ساختمان قبلی معاونت فرهنگی و دانشجویی اقدام شد.

این مجتمع اکنون دارای چند درصد پیشرفت فیزیکی است و فکر می‌کنید این پروژه چه تاریخی مورد بهره برداری قرار می گیرد؟

با توجه به مساعدت های رئیس محترم دانشگاه و پیگیری‌های مستمر مجموعه معاونت فرهنگی و دانشجویی، این پروژه در حال حاضر ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته که امید است در نیمه اول اردیبهشت امسال به بهره برداری کامل برسد.

مساحت و گنجایش این خوابگاه دخترانه چقدر است؟ از مشخصات این خوابگاه و تعداد اتاق ها و سوئیت‌ها برایمان بگویید و بفرمایید آیا با بهره برداری از این خوابگاه نیاز به خوابگاه دختران برطرف خواهد شد یا خیر؟

مساحت کل مجتمع ۱۳۵۷ مترمربع است و مجموعا  ۳۶ اتاق در ۲ بلوک مجزا و در داخل یک مجتمع خوابگاهی اضافه شده است؛ که با بهره برداری از آن نیاز به خوابگاه دختران در حدود ۸۰% برآورده خواهد شد؛ مجموعا دو آشپزخانه، ۱۴ توالت و ۱۰ دوش حمام به مجموعه اضافه شده است.

هزینه بهسازی و بازسازی این پروژه چقدر بوده و از کدام منابع تامین شده است؟

کل هزینه تمام شده صرفا جهت تغییر کاربری آن حدودا ۲۰۰میلیون تومان بوده که از محل هزینه‌های جاری دانشگاه با مساعدت شخص رئیس محترم دانشگاه و تلاش و همت مجموعه معاونت فرهنگی و دانشجویی در حال هزینه شدن است. این مبلغ، هزینه‌ حدود ۳ ماه کرایه خوابگاه‌های استیجاری دانشگاه است.همچنین برای تجهیز این فضاها هزینه ای در حدود ۲۰۰میلیون تومان مورد نیاز است که در حال تامین اعتبار هستیم.

از امکانات رفاهی، فرهنگی، ورزشی و تفریحی این خوابگاه صحبت کنید.

مجتمع خوابگاهی حضرت زینب (س)  دارای یک سالن ورزشی سرپوشیده به متراژ ۳۲۹مترمربع است که به منظور برگزاری کلاس های عملی تربیت بدنی و فوق برنامه‌ها استفاده می‌شود و همچنین دارای یک سالن آمفی تئاتر ۳۰۰نفری است که برای برنامه‌های فرهنگی و کارگاه ها و جلسات و هم اندیشی‌ها و نمایش فیلم و . . . استفاده می‌شود. پیش بینی شده که مکانی به عموان پیست دوچرخه سواری با خرید ۱۰عدد دوچرخه راه اندازی شود. با توجه به وجود فضای سرسبز و آماده نسبت به توسعه ورزش های پارکی و صبحگاهی و همینطور سالنی برای بدنسازی پیش بینی‌هایی صورت گرفته است.

از دیگر اماکن رفاهی، فرهنگی و عمومی می‌توان به واحد سلامت(اعم از خدمات پرستاری و سرپایی و خدمات مشاوره و . . .) سالن‌های مطالعه، کتابخانه مجتمع، سایت متمرکز، مسجد، رستوران و آشپزخانه، یک باب نانوایی، فروشگاه مواد غذایی، تاکسی سرویس، اتوشویی، انبار نگهداری اقلام مصرفی و تجهیزات خوابگاهی و سوئیت مهمان اشاره کردکه البته برای تجهیز برخی فضاهای مذکور نیاز به اعتباری بالغ بر ۲۰۰ میلیون تومان داریم.

متمرکز بودن همه امکانات این خوابگاه چه مزیت هایی دارد؟ در این خوابگاه از چه تاریخی کار بهسازی آن آغاز شد؟

بهسازی و نوسازی از ابتدای مهرماه ۹۵ شروع شده که سیر مطالعاتی و اجرایی پروژه فراز و نشیب‌هایی نیز داشته است. متمرکز بودن همه امکانات این مجتمع خوابگاهی دارای مزیت های بسیار زیادی است از جمله استفاده اختصاصی از اماکن عمومی مثل سالن ورزشی،سالن آمفی تئاتر و . . . توسط دختران دانشجو و کم شدن هزینه ها به دلیل غیر پراکنده بودن فضاهای خوابگاهی.

مساله قابل ذکر دیگر است است که با متمرکز شدن امکانات راه اندازی واحد سلامت، مشاوره و دیگر واحدهای رفاهی و فرهنگی ورزشی با توجه به آمار قابل توجه توجیه خواهد داشت و راه اندازی خدماتی مثل فروشگاه مواد غذایی، اتوشویی و امثالهم توسط بخش خصوصی توجیه اقتصادی دارد به علاوه اینکه فضاها و اماکن رفاهی، تفریحی و ورزشی در دسترس خواهند بود.

از دیگر مزایای متمرکز بودن مجتمع این است که برنامه های فرهنگی، فوق برنامه و ورزشی از نظر کمی و کیفی به دلیل وجود فضا و جمعیت قابل توجه ارتقاء می‌یابد و دانشجویان به بهره مندی از وعده صبحانه با وجود نانوایی در محل مجتمع خوابگاهی و در دسترس بودن آن تشویق می‌شوند.

نکته قابل ذکر دیگر این است که در چنین مجتمعی استانداردهای اعتباربخشی با وجود فضای کافی و امکانات موجود رعایت می‌شوند.

برای تجهیز وسایل مورد نیاز این خوابگاه چه میزان اعتبار نیاز است و تاکنون چه اقداماتی صورت گرفته است؟

به منظور تجهیز و بهینه کردن تجهیزات و اقلام مورد نیاز به مبلغ حدود ۴۰۰میلیون تومان نیاز داریم که بخشی از آن از محل اعتبارات جاری و با مساعدت رئیس محترم دانشگاه برای حداقلهای مورد نیاز تخصیص یافته است و در این خصوص نیاز به اعتبارات اختصاصی از وزارت بهداشت داریم.

برای اسکان دانشجویان متاهل چه اقداماتی انجام داده‌اید و آیا خوابگاه متاهلین دارید؟

این دانشگاه خوابگاه متاهلی ندارد ولی به همین منظور دانشجویان می توانند از مهمانسرای فرهنگیان واقع در مرکز شهر و با گرفتن معرفی نامه از دانشگاه استفاده کنند.

آیا در دانشگاه شما طبخ غذا صنعتی شده است؟ توزیع غذا تک منویی استیا  چند منویی؟

آشپزخانه تازه راه اندازی شده در پردیس دانشگاه با مبلغی حدود ۳۰۰میلیون تومان و با خرید تجهیزات، صنعتی شده است و توزیع غذا در حال حاضر تک منویی است و به جهت خرید تجهیزات برای آشپزخانه و سلف مجتمع خوابگاهی حضرت زینب و ایجاد بستر مناسب برای ارائه دومنویی غذا خصوصا در وعده شام نیاز به اعتباری بالغ بر ۲۰۰میلیون تومان داریم که مساعدت وزارت بهداشت را می‌طلبد.

لطفا آماری از تعداد خوابگاه‌های استیجاری و ملکی دانشگاه ارائه دهید و بفرمایید با توجه به تعداد دانشجویان علوم پزشکی سبزوار آیا با کمبود خوابگاه مواجه هستید یا خیر؟

دانشگاه ما در حال حاضر دارای سه خوابگاه استیجاری و دو خوابگاه ملکی است و دانشجویان ساکن در خوابگاه ها ۸۴۰ نفر هستند؛ در حال حاضر  ۱۰۰ درصد دانشجویان متقاضی در خوابگاه‌های دانشجویی موجود اسکان یافته‌اند. کل دانشجویان دانشگاه ما ۱۷۶۰ نفر هستند که از این میان ۲۴۵ نفر ساکن خوابگاه دخترانه حضرت زینب(۱)،  ۴۵ نفر ساکن خوابگاه دخترانه حضرت زینب(۲)،  ۱۸۷ نفر ساکن خوابگاه دخترانه حضرت زینب(۳)  ۴۲ نفر ساکن خوابگاه دخترانه یاس نبی،  ۱۸ نفر ساکن خوابگاه دخترانه دانشکده پرستاری جوین،  ۲۲۵ نفر ساکن خوابگاه پسرانه نیایش،  ۶۰ نفر ساکن خوابگاه پسرانه امام رضا و  ۱۸ نفر  ساکن خوابگاه پسرانه دانشکده پرستاری جوین هستند.

یکی از شعارهای دولت تدبیر و امید در حوزه دانشگاهی ایجاد فضای آزاد اندیشی و فراهم کردن بستر آزاد تبادل افکار بوده است، در دانشگاه تحت مدیریت شما چه اقدامات موثری در راستای تحقق این شعار انجام شده است؟

هدف اصلی این معاونت جلب مشارکت دانشجویان و استفاده از پتانسیل آنها در امور مربوط به خودشان است که با تلاش برای فراهم آوردن محیطی سالم و شاداب و با کسب تجربه های مفید برای آیندهای روشن آماده شوند. هر چند متاسفانه حضور دانشجویان بسیار کمرنگ است اما کلیه تشکل‌ها و کانون‌ها با ارائه برنامه‌های خود فعالانه در مراسم‌ها و مناسبت‌ها شرکت می‌کند. در ترم جاری برنامه‌های مختلفی از جمله کرسی آزاداندیشی، اردوی راهیان نور، جلسات و همفکری‌های مختلف و . . . با دانشجویان تشکل‌ها و شوراهای دانشگاه برگزار شده است.

تعداد تشکل‌های فعال دانشگاه را نام ببرید و بفرمایید چند نشریه دانشجویی، کانون فعال فرهنگی، انجمن علمی و شورا صنفی فعال دارید؟

در دانشگاه علوم پزشکی سبزوار ۱۳ کانون فعال فرهنگی، دو تشکل فعال فرهنگی، شش انجمن علمی فعال، پنج نشریه دانشجویی فعال و یک شورای صنفی فعال حضور دارد.

مقام معظم رهبری طی سال‌های گذشته تاکید زیادی بر توسعه کرسی‌های آزاد اندیشی در دانشگاه های کشور داشته‌اند، لطفا آماری از برگزاری این کرسی‌ها در یک سال اخیر بدهید.  

در ترم جاری بسیج دانشجویی تقاضای برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی را داشت که متاسفانه از جانب دانشجویان با استقبال مواجه نشد و با وجود اینکه تمام مصوبات لازم را از شورای نظارت و معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه کسب کرده بود و همچنین تمام هماهنگی لازم انجام شده بود اما به اجبار به تاریخ دیگری جابجا شد چرا که شرایط حداقلی و معنایی برگزاری کرسی آزاد اندیشی فراهم نشده بود.

فکر می کنید علت کمرنگ بودن برگزاری این کرسی ها چیست؟

به نظر می رسد نیاز است دانشجویان بیش از بیش در اینگونه امور مشارکت کنند و شاید برای ایجاد این آمادگی در دانشجویان و ایجاد تفکر مشارکت هر چه بهتر در امور اجتماعی و دانشجویی شان نیازمند برنامه ریزی‌هایی برای دوران قبل از ورود به دانشگاه باشیم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.