چهارشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۸:۱۲

معرفی جاذبه‌های گردشگری ایران؛

ارگ راین؛ از بزرگترین بناهای خشتی جهان در کرمان

ارگ راین کرمان

ارگ رایِن یکی از بزرگ‌ترین بناهای خشتی جهان است. این بنای تاریخی بزرگ با مساحتی بیش از بیست و دو هزار مترمربع، دومین بنای خشتی بزرگ جهان بعد از ارگ بم است که هرساله میزبان هزاران گردشگر داخلی و خارجی است.

به گزارش مفدا، ارگ راین در جنوب غربی شهر کنونی راین در استان کرمان ایران قرار دارد. این بنای خشتی تا حدودی به ارگ تاریخی بم شبیه‌ است و بر بالای تپه‌ای قرار دارد. به دلیل جاذبه زیبای تاریخی و قدمت  این بنای تاریخی این ارگ زیبا را به شرح ذیل معرفی می‌کنیم.

تاریخچه

قلعه راین یکی از مهم‌ترین آثار تاریخی کهن راین است و بر موجودیت راین قبل از اسلام مهر تأیید می نهد. گفته می‌شود قدمت آن به دوره ساسانیان بر می‌گردد. در تاریخ کرمان، از قلعه راین در قرن اول ه.ق. نام برده شده‌است. قلعه‌هایی با قدمت و سابقه بیشتر در این محل وجود داشته که بر اثر حوادث طبیعی از بین رفته‌اند.

ارگ راین یک از دژهای فرمانروایی میرزا حسین خان(راینی)بوده که در زمان نادر شاه افشار و پسر او محمد علی خان در زمان زندیه بوده‌است. این ارگ پس از سرنگونی زندیه به دست آغا محمد خان قاجار جای زندگی نوادگان میرزا حسین خان نامی به میرحسینی بوده که هنوز گروهی از انان در این شهر و بیشترشان در شهر کرمان باشنده هستند.فرمانروایی پدر و پسر در این ولایت نشان از رخنه و محبوبیت آنان در این سرزمین دارد.تا انجا که این ارگ در بسیاری از منابع با نام ارگ میرزا حسین خان نامیده شده‌است.

توصیف قلعه

نقشه قلعه تقریباً مربع شکل و با چندین برج در اطراف مزین شده‌است . دور تا دور قلعه را حصاری در برگرفته که ارتفاع آن بیش از ده متر است . تنها ورودی قلعه از جبهه شرقی است که با سر در بزرگ و باشکوه به محوطه داخلی راه دارد.

عناصر قلعه عبارت‌اند از بازار، اصطبل (تابستانی و زمستانی)، زورخانه، خانه‌های اعیانی و محله عامه نشین. این قلعه بخش عامه نشین و اعیان نشین دارد و فضاهای معماری مورد نیاز مردم مانند زورخانه، مسجد و اصطبل در آن دیده می‌شود. مصالح کلی آن خشت خام است.

چگونه می‌توان به ارگ راین رفت

بدون شک برای رفتن به این ارگ بی‌نظیر راین باید به استان کرمان سفر کنید. شهر راین در فاصله‌ی صد کیلومتری جنوب شرقی کرمان و بر دامنه کوه هزار قرار دارد. اگر قصد سفر با خودروی شخصی خود را دارید، برای رسیدن به ارگ راین از تهران، پس از طی ۱۰۰۰ کیلومتر  و عبور از شهرهای قم، کاشان، نائین، مهریز، رفسنجان و کرمان، به راین می‌رسید. در مسیر کرمان به جیرفت پس از ۱۰۰ کیلومتر، مسیر دسترسی راین در سمت راست شما خواهد بود. مسلما در اغلب تورهای گردشگری کرمان این منطقه دارای جایگاه تعریف شده‌ای است.  تقریبا می‌توان گفت درهر فصلی می‌شود به کرمان سفر کرد، اما بهار و پاییز مناسب‌ فصول مناسب‌تری خواهند بود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.