چهارشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۱

ستاد توسعه سلول‌های بنیادی در اردبیل شورای توسعه فناوری سلول‌های بنیادی با حمایت و همکاری دانشگاه علوم پزشکی در استان اردبیل راه‌اندازی شد

عکس شورای سلولهای بنیادی

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری در آئین راه اندازی شورای توسعه فناوری سلولهای بنیادی در اردبیل گفت: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده خدمات جدید و ارزشمندی در حوزه سلول‌های بنیادی در کشور ارائه می‌شود.

به گزارش مفدا اردبیل، امیرعلی حمیدیه در جلسه راه‌اندازی شورای توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی در اردبیل اظهار داشت: یکی از اولویت‌های ستاد سلول‌های بنیادی در کشور ارائه خدمات جدید و پیشرفته در حوزه سلول‌های بنیادی است که در این زمینه با بررسی مطالبات درمانی مردم خدمات پزشکی به متقاضیان ارائه می‌شود.

وی با اشاره به پیشرفتهای کشورهای مختلف دنیا و میانگین عمر در کشور ژاپن که بیش از ۹۰ سال بوده و برنامه‌ریزی شده در این کشور میانگین عمر به بالای ۱۰۰ سال برسد، افزود: این میانگین در کشور ما ۷۵ سال بوده و باید با برنامه‌های راهبردی و منسجم تحول عظیمی در سلامت عمر مردم به وجود آید.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری بیان کرد: شورای توسعه علوم و فناوری سلول‌های بنیادی در ۱۴ استان کشور راه‌اندازی شده و با راه‌اندازی این شورا در استان اردبیل تعداد شوراهای توسعه علوم و فناوری سلول‌های بنیادی به ۱۵ مورد افزایش یافته است.

دکتر حمیدیه از برگزاری دومین سمپوزیوم سلول‌های بنیادی دراردبیل خبر داد و تصریح کرد: این امر می‌تواند رشد و توسعه خدمات سلول‌های بنیادی در اردبیل را به دنبال داشته باشد و باید بااستفاده از ظرفیت‌های سلول‌های بنیادی تکنولوژی‌های جدید دانش بنیان در این استان توسط محققین و پژوهشگران منطقه طراحی شود.

وی با بیان اینکه تعداد چاپ مقالات علمی در کشور بسیار افزایش یافته است، گفت: یکی از ضعف‌های اساسی ما عدم بهره گیری و تجاری‌سازی این مقالات بوده که باید دراین امر برنامه‌ریزی اساسی اتخاذ شود.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری اظهار کرد: باید در حوزه سلامت و امنیت بتوانیم از ظرفیت‌ها و توان داخلی استفاده کنیم و اگر در این زمینه وابسته به کشورهای خارجی باشیم به یقین مشکلات زیادی برای کشور ایجاد می‌شود که نیاز است برای تحقق این امر ارتباط دانشگاه و صنعت و حوزه های مرتبط دوچندان شود.

تجاری‌سازی دانش مهمترین ضعف دانشگاه‌های کشور است

مشاور ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری پیرامون موضوع تجاری سازی پژوهشهای تحقیقاتی گفت: مهمترین ضعف دانشگاه‌های کشور تجاری‌سازی علم و دانش است که متاسفانه علی‌رغم افزایش تعداد مقالات در حوزه تجاری سازی دانش اقدامات عملی انجام نگرفته است.

دکتر محمد امیرخانی با بیان اینکه باید دو درصد از بازارهای سلول های بنیادی در اختیار ایران قرار گیرد، افزود: سالانه ۲۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در حوزه سلول‌های بنیادی در کشور انجام می‌شود و باید برای توسعه خدمات سلول‌های بنیادی برنامه‌ریزی منسجم و راهبردی انجام شود.

مشاور ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری از اخذ مجوز پروانه مراکز ارائه خدمات بالینی در کشور خبر داد و افزود: مجوز این امر از معاونت غذا و دارو اخذ شده است و به یقین با راه‌اندازی این مهم تحول عظیمی در ارائه خدمات بالینی در کشور را شاهد خواهیم بود.

دکتر امیرخانی بیان کرد: ۲۷ کارگروه سلول‌های بنیادی در کشور راه‌اندازی شده است و در این کارگروه بیش از ۸۰ اعضای هیئت علمی کاردان و مجرب در راستای توسعه خدمات رسانی به متقاضیان فعالیت منسجم دارند که این کارگروه‌ها در استان های کشور نیز باید به طور منظم برگزار گردد.

وی اظهار کرد: استان‌های کشور نیز باید با توجه به ظرفیت منطقه خود مگاپروژه‌های خود در حوزه سلول‌های بنیادی را معرفی کنند تا در این زمینه سرمایه‌گذاری اساسی برای شکوفایی این استعدادها انجام شود که استان اردبیل در این زمینه توریسم‌درمانی ظرفیت‌های خوبی دارد و باید برای این امر برنامه‌ریزی اساسی انجام شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.