یکشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۵

گرامیداشت روز جهانی "شنوایی" در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی

بهزیستی

با توجه به شعار امسال "اقدام برای کم شنوایی، سرمایه گذاری پرثمر" و با هدف آگاه سازی افراد جامعه برای مراقبت از شنوایی خود، ویژه برنامه گرامیداشت روز جهانی "شنوایی" در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار شد.

به گزارش مفدا علوم بهزیستی و توانبخشی، این اقدام به همت معاونت پژوهشی و با همکاری مرکز تحقیقات اعصاب اطفال و گروه‌های آموزشی روان‌شناسی و آموزش کودکان استثنایی و شنوایی شناسی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و با برگزاری کمپین "شنوایی"، ۱۴ اسفند ماه در این دانشگاه برگزار شد.

بنا بر این گزارش، کمپین "شنوایی" در این دانشگاه با توجه به شعار امسال (اقدام برای کم شنوایی، سرمایه گذاری پرثمر)، آگاه سازی افراد جامعه برای مراقبت از شنوایی خود و آگاهی از نقش و اهمیت شنوایی در زندگی را هدف قرار دادند.

 برای تحقق این هدف، دانشجویان و کارشناسان شنوایی شناسی با استقرار در فضای نمایشگاهی جنب آمفی تاتر شهید احمدی روشن، بصورت چهره به چهره و همچنین از طریق چهار بروشور تهیه شده و ۲۰ عنوان کتاب در همین ارتباط، اطلاعات مربوط به حوزه شنوایی را در اختیار اهالی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی قرار دادند.

دکتر " گیتا موللی" عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی، محقق بین المللی رشته شنوایی شناسی و دبیر این کمپین با همکارانش از دیروز به مدت یک هفته، ضمن برپایی کمپین شنوایی، نسبت به پخش چهار عنوان بروشور با موضوع های "غربالگری شنوایی نوزادان ، اصوات بلند و خطرآفرین، چک لیست شنوایی کودکان و ارتباط موثر با افراد کم شنوا " در مراکز پزشکی و توانبخشی وابسته به دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی اقدام کرده و وظیفه اطلاع رسانی به مراجعان را انجام می دهند.

موللی، دبیر کمپین شنوایی درباره دیگر برنامه هایی که به مناسبت روز جهانی " شنوایی" تدارک دیده شده و طی یک هفته آینده به اجرا گذاشته خواهد شد، گفت: با معاونت امور اجتماعی شهرداری تهران هماهنگ شده تا اقلام تبلیغاتی و بروشورهای تهیه شده برای مراقبت از شنوایی در سنین مختلف، از طریق خانه‌های سلامت مناطق، در میان شهروندان و همچنین در زایشگاه‌ها، مهدهای کودک و مدارس ابتدایی، اطلاع رسانی شود.

وی اطلاع رسانی در جامعه بویژه در میان جامعه هنرمندان کشور از طریق هنرمند بنام "کتایون ریاحی" به عنوان سفیر مراقبت از شنوایی با پشتیبانی اساتید دانشگاه علوم بهزیستی و برگزاری مراسم جشن برای افراد کم شنوا و خانواده های آنان پنجشنبه این هفته را از ویژه برنامه های روز جهانی شنوایی ذکر کرد که توسط مجریان کمپین شنوایی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی اجرا خواهد شد.

 شعار امسال روز جهانی شنوایی ، در ارتباط مستقیم با نقش مهم  پیشگیری از کم شنوایی است

موللی با اشاره به شعار امسال روز جهانی شنوایی که " اقدام برای کم شنوایی ، سرمایه گذاری پرثمر " قرار داده شده است ، تاکید کرد که این شعار در ارتباط مستقیم با نقش مهم پیشگیری از کم شنوایی در جامعه است چرا که اگر هرچه سریعتر برای درمان کم شنوایی اقدام شود ، از صرف هزینه های زیاد برای فرد و جامعه جلوگیری خواهد شد.

وی افزود: هم اکنون، غربالگری شنوایی در بدو تولد ، در دنیا اجباری شده است و در کشور ما نیز بین ۷۰ تا ۸۰ درصد نوزادان در بدو تولد مورد غربالگری شنوایی قرار می گیرند.

به‌گفته این محقق رشته شنوایی شناسی، شنوایی جنین از حدود پنج ماهگی دوره جنینی همانند بزرگسالان، کامل می شود و در واقع ، شنوایی، اولین حسی است که در انسان بوجود می آید و آخرین حسی است که در انسان از بین می رود و لذا از اهمیت ویژه ای در زندگی انسان برخوردار است.

وی تاکید کرد که چند نکته مهم در پیشگیری از کم شنوایی در دوران کودکی حائز اهمیت است، "غربالگری در بدو تولد " یکی از این نکات مهم است تا با انجام غربالگری و تشخیص بموقع کم شنوایی، سمعک تجویز، و مداخلات توانبخشی آغاز شود، چرا که با اجرای بموقع مداخلات، کودک می تواند از نظر گفتار و زبان و تمامی مهارتهای شناختی، تحصیلی، آکادمیک و ... مطابق همسالان شنوای خودش پیش برود.

موللی همچنین اظهارداشت: طبق مطالعات انجام شده ، ۶۰ درصد کودکان کم شنوای کشورمان حاصل ازدواج های فامیلی هستند ، بطوری که ایران درمیان دیگر کشورهای منطقه ، در صدر بروز کم شنوایی های خویشاوندی قرار دارد. و با توجه به اینکه ایران دارای ژن های بومی کم شنوایی نیز می باشد، حداقل باید بتوانیم از کم شنوایی های خویشاوندی در کشور جلوگیری کنیم .

وی تاکید کرد: تاخیر در تجویز سمعک و اجرای مداخلات توانبخشی لازم ، به هیچ وجه جایز نیست و به والدین نباید توصیه شود که به این تصور نادرست که " تاخیر زبان و گفتار در کودک، طبیعی است و می‌توانند صبر کنند "، عمل کنند چون شنوایی در سن کودکی به حدی اهمیت دارد که حتی عفونت‌های شایع گوش میانی بر اثر سرماخوردگی می‌تواند زبان و گفتار را بسیار متاثر کند.

یکی از زنگ‌های خطر در جهان امروز، کم شنوایی ناشی از صداهای بلند و آلودگی صوتی است

موللی همچنین در خصوص شنوایی در جوانان گفت: یکی از زنگ های خطر در جهان امروز، کم شنوایی ناشی از صداهای بلند و آلودگی صوتی است که سبب شده است ، میانگین سن کم شنوایی به ۱۴ سالگی برسد و راهکار پیشگیری از این نوع کم شنوایی ، استفاده از گوشی های بزرگ (هدفون)  استاندارد و با کیفیت است .

وی، زنگ یا  درد در ناحیه گوش و بروز کم شنوایی را از جمله شرایطی ذکر کرد که استراحت فرد بدون گوش کردن به هر صدایی ، می تواند در درمان آنها نقش داشته باشد.

این استاد دانشگاه افزود: درحالی که شدت صدا در صحبت عادی ، ۶۰ دسی بل است ، اگر این شدت به ۸۰ دسی بل برسد، نشاندهنده مشکل در گوش میانی فرد بوده که البته قابل درمان می‌باشد.

وی با اشاره به اینکه ۹۵ درصد کودکان ناشنوا از والدین شنوا متولد می شوند، گفت: هر میزان کم شنوایی ، نیاز به سمعک دارد و این درحالی است که سمعک ، یک کالای تخصصی است و شنوایی شناسان مجرب پس از ارزیابی های تخصصی شنوایی ، سمعک مناسب فرد را تجویز می کنند و اگر فرد کم شنوا ، از سمعک تجویز شده  استفاده نکند ، اثرات ناخوشایندی بوجود می آید و بخش شنوایی مغز ، بتدریج غیرفعال می شود.

وی به همه افراد جامعه توصیه کرد که به هیچ عنوان برای تمیز کردن گوش و برداشتن جرم از داخل گوش ها، از گوش پاک کن استفاده نکنند ، ضمن آنکه در هنگام کار در محیط‌های پرسر و صدا و یا دارای آلودگی صوتی، از گوشی استفاده کنند چرا که بتدریج سبب کم شنوایی خواهد شد.

پیرگوشی ،  از ۴۵ سالگی آغاز می شود

موللی ، درباره مراقبت از شنوایی در دوران سالمندی نیز گفت:  هر میزان کم شنوایی در سالمندان نیز، نیاز به سمعک و ملاحظات خاص اطرافیان دارد و باید توجه داشت که سمعک خاص هر کم شنوایی ، تجویز می شود ولی سمعک ، کاملا سبب بدست آوردن شنوایی فرد مانند دوران جوانی و یا قبل از بروز مشکلات ، نمی‌شود .

وی به اطرافیان افراد سالمند توصیه کرد که به هنگام صحبت با سالمندان ، سعی کنید که سالمند ، صورت و لبهای فرد گوینده را ببیند ، ضمن آنکه در محیط های شلوغ با فرد سالمند صحبت نشود و اگر کم شنوایی با سمعک درمان نشد ، عمل کاشت حلزون انجام خواهد شد ولی شنوایی قبل از این دوران ، با کاشت حلزون نیز بدست نمی آید.

موللی در پایان سخنانش ، مجددا گفت  که روز جهانی شنوایی امسال ، بر نکات مهم در ارتباط با مراقبت از شنوایی و توجه به رشته شنوایی شناسی و نقش آن در سلامت تاکید دارد که مداخلات بموقع ،  زودهنگام و تجویز سمعک مناسب شرایط فرد کم شنوا ، از نکات کلیدی پیشگیری از کم شنوایی شدید و یا ناشنوایی است چرا که هم اکنون ۳۲ میلیون کودک کم شنوا در جهان زندگی می کنند که کم شنوایی  ۶۰ درصد آنان ، قابل پیشگیری بوده است.

وی مجددا به شیوع نسبتا بالای کم شنوایی در جامعه ایران اشاره کرد و افزود: هم اکنون ، از هر یک هزار تولد زنده ، یک الی شش نفر کم شنوای عمیق دو طرفه دارند و اگر بخواهیم کم شنوایی های کمتر را نیز به رقم آنها اضافه کنیم ، شیوع کم شنوایی به ۱۶ در هزار تولد زنده می رسد و باز هم اگر تعداد کم شنوایی های ناشی از بیماریها ، تصادفات و حوادث و ...، به رقم بالا اضافه شود، شیوع آن بمراتب بالاتر می رود، لذا توجه به این موضوع و آگاه سازی جامعه برای پیشگیری از این اختلالات ، بسیار حائز اهمیت است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.