سه‌شنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۵

در راستای مقابله با ویروس کرونا؛

برای مقابله با استرس ناشی از کرونا مطالعه کنیم

برای مقابله با استرس ناشی از کرونا مطالعه کنیم

انتقال ویروس کووید – ۱۹ با ضعف سیستم ایمنی بدن ارتباط مستقیم دارد .جو روانی منفی و فشارهای روحی بسیاری به دلیل وجود ویروس کرونا در همه جا حاکم شده و ما باید بدانیم تنش و استرس عاملی بر تضعیف سیستم ایمنی بدن و راهی برای ورود بیماری به بدن است .

به گزارش مفدا-جهرم "طبق اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رعایت بهداشت فردی(شست و شوی دست‌ها) و دوری از اجتماعات و رفت و آمدهای غیر ضروری بهترین راه پیشگیری از انتشار این ویروس است.

این روزها بسیاری با غرض ورزی دست به اشاعه شایعات و ایجاد تنش در جامعه کرده و آرامش جامعه را از بین می برند و این در حالی است که، حفظ آرامش و توجه به اطلاعیه های وزارت بهداشت مهمترین راه «مقابله با شیوع ویروس کرونا» است   .

سیستم ایمنی ارتباط مستقیم با بیماری ها و از جمله بیماری کرونا و پاتوژن های مختلف دارد و استرس و اضطراب باعث تضعیف سیستم ایمنی می شود و بیماری را توسعه می دهد و استرس، ترس و اضطراب باعث حساسیت افراد به علائم بدنی می‌شود.

در حال حاضر یکی از مهمترین اقدامات برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، رعایت بهداشت، ماندن در خانه و دوری از اجتماعات است تا زمانی که شرایط بهبود یابد. از این رو باید فضایی مناسب وعاری از استرس و تنش ایجاد کرد تا محیط منزل برای ایجاد این شرایط آماده باشد.

در شرایط کنونی، حفظ آرامش و کنترل اضطراب از نکات مورد اهمیت است، چرا که استرس و اضطراب سیستم دفاعی بدن را تضعیف می کند و شانس ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد.

پس در کنار شستن دست‌ها و رعایت بهداشت با مواردی همچون مطالعه وخواندن کتاب های مورد علاقه خود، استرس و اضطراب را از خود دور نگه داریم.

فواید کتاب‌درمانی برای مقابله با اضطراب

محققان دانشگاه ساسکس در انگلیس اطمینان داده اند که در مواقع استرس باید مطالعه کرد. تحقیقات آنها نشان داده است که مطالعه در مقایسه با موسیقی،  پیاده روی و حتی قهوه بهترین روش برای غلبه به استرس است. افرادی که مورد آزمایش قرار گرفته بودند با مطالعه به مدت ۶ دقیقه توانسته بودند استرس خود را کاهش دهند. زیرا کتاب بیش از ۶۸ درصد استرس انسان را کاهش می دهد . کتاب و کتاب خوانی بر کاهش بار روانی ناشی از شیوع ویروس کرونا کمک قابل توجهی می‌کند.

ویروس کرونا که رسما کووید ۱۹ نام دارد، نخستین بار در شهر ووهان چین شناسایی شد تا کنون به بیش از ۵۰ کشور سرایت کرده و سازمان بهداشت جهانی را برآن داشته است تا وضعیت فوق العاده اعلام کند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.