سه‌شنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۴

معاون بهداشت وزارت بهداشت:

تست سرپایی کرونا به هیچ وجه توصیه نمی‌شود

کرونا

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: ۴۰ تا ۴۵ درصد موارد ابتلا به کرونا در بیمارستان رخ می‌دهد. یعنی فرد با علائم مشابه و خفیف به بیمارستان مراجعه می‌کند، اما در بیمارستان به دلیل هم جواری با سایر بیماران به کرونا نیز مبتلا می‌شود. بنابراین، مردم بدون توصیه پزشک و بدون درنظر گرفتن گایدلاین‌ها از مراجعه به بیمارستان‌ها خودداری کنند.

به گزارش مفدا ، دکتر علیرضا رییسی، در ستاد اطلاع رسانی قرارگاه مدیریت و مبارزه با کروناویروس جدید، درجمع خبرنگاران، درخصوص بسیج ملی مبارزه با کرونا، گفت: همه ارگان‌ها به ما اعلام آمادگی کرده‌اند که می‌توانند در بسیج ملی مبارزه با کرونا مشارکت کنند و ظرفیت اعزام ۳۰۰ هزار اکیپ را از همه دستگاه ها داریم و ما بر اساس اعلام دستگاه‌ها برنامه ریزی کردیم.

وی ادامه داد: از ۱۵ اسفند طرح تشدید نظارت بر عرضه موادغذایی و مانور نوروزی داشتیم که امسال آن را به مانور مبارزه با کرونا تغییر خواهیم داد؛ به همین دلیل باید از نیروهای بیشتری برای نظارت بر اماکن عمومی، ضدعفونی کردن و کنترل عبور و مرور داخل شهرها کمک بگیریم.

رییسی گفت: بسیج جامعه پزشکی و بسیج جامعه پرستاری اعلام آمادگی کرده‌اند تا با اپلیکیشن‌های خاصی برای غربالگری مشارکت کنند و گروهی تلفنی بتوانند برای مشاوره به کمک ما بیایند، همچنین، این پتانسیل بزرگ وجود دارد تا از کمک عزیزان به ویژه در نظارت بر اماکن عمومی و بهداشت محیط و گندزدایی استفاده کنیم.

یکی از قوی ترین نظام های شبکه بهداشتی در سراسر را دنیا داریم

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: دستورالعمل علمی مبارزه با کرونا برای به کارگیری شبکه بهداشت و درمان در مبارزه با کرونا، نیز ظرف امروز، تدوین و به سراسر کشور ابلاغ خواهد شد، چراکه ما یکی از قوی ترین نظام های شبکه بهداشتی در سراسر را دنیا داریم و می‌توانیم همه نیروهای بهداشتی را به کار بگیریم. نیروهای بسیج ملی با کنترل موازین بهداشتی می ‌توانند در کنترل عفونت به کمک نیروهای بهداشتی بیایند.

وی درخصوص ضدعفونی کردن منازل، بیان کرد: در مواقعی که فرد مبتلا به کرونا در خانواده‌ای وجود داشته باشد، منزلش ضدعفونی می‌شود. یعنی به ازای هر ۱۵۰۱ نفری که نتیجه تست کرونای آنها مثبت اعلام شده، منزلشان را ضدعفونی کرده و اعضای خانواده شان را تب سنجی و غربالگری می‌کنیم. بنابراین، درحالت عادی، درب خانه همه افراد نمی‌رویم. به خانه افرادی می‌رویم که آلودگی در آن وجود داشته و یک یا چندنفر از اعضای خانواده آلوده به ویروس شده‌اند، برای ضدعفونی مراجعه می‌کنیم. 

رییسی ادامه داد: تست سرپایی کرونا به هیچ وجه توصیه نمی‌شود و قابلیت استناد علمی ندارد. بیش از ۷۰ درصد از افرادی که مبتلا هستند، نیازی به بستری ندارند و طرف مدت چند روز با استراحت در منزل، بهبود پیدا می‌کنند. بستری برای افرادی توصیه می‌شود که جزو گروه های پرخطری هستند که نه تنها در مورد کرونا، بلکه در موارد ابتلا به آنفلوآنزا نیز باید بستری شوند. اما تفاوت کرونا و آنفلوآنزا در میزان سرایت بالای کرونا است. به همین دلیل بهداشت فردی باید رعایت شود.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه ۸۰ درصد موارد ابتلا به کرونا از بیمارستان مرخص می‌شوند، اظهار کرد: ۸۰ درصد کل مبتلایان نیز نیازی به بستری شدن ندارند.

وی گفت: در مورد بستری کردن موارد قطعی کرونا پروتکلی آماده شده است تا افراد براساس آن بستری شده یا در منزل درمان شوند.

 رییسی ادامه داد: ساعت کاری ۱۲۰۰ مرکز بهداشت در سراسر کشور افزایش یافته و برخی از آنها شبانه روزی شده اند تا افرادی که در منزل دوره بیماری را طی می‌کنند، بتوانند به این مراکز مراجعه کرده و روند درمانشان را کامل کنند. لازم به ذکر است که کرونا ترس ندارد و بسیاری از افراد با درمان دو دارویی در منزل بهبود پیدا می‌کنند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت تاکید کرد: ۴۰ تا ۴۵ درصد موارد ابتلا به کرونا در بیمارستان رخ می دهد. یعنی فرد با علائم مشابه و خفیف به بیمارستان مراجعه می‌کند، اما در بیمارستان به دلیل هم جواری با سایر بیماران به کرونا نیز مبتلا می‌شود. بنابراین، مردم بدون توصیه پزشک و بدون درنظر گرفتن گایدلاین‌ها از مراجعه به بیمارستان‌ها خودداری کنند.

وی در پایان تاکید کرد: رعایت بهداشت فردی و اجتماعی، دوری از تجمعات، خودداری از سفر و تردد بین شهری، پرهیز از مهمانی رفتن و مهمانی دادن و استراحت در منزل، بهترین راهکارهای پیشگیری از ویروس کرونای جدید است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.