سه‌شنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۷:۲۴

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت:

«پویش دانشجویی مبارزه با کرونا» فراخوانی برای حضور مهربانانه دانشجویان است/کادر بهداشت و درمان در صف مقدم مبارزه با کرونا ایستاده‌اند

پویش مبارزه با کرونا

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت گفت: فراخوان «پویش دانشجویی مقابله با کرونا» با مشارکت دو وزارتخانه بهداشت و علوم مطرح شد تا دانشجویان در چهار محور «پیشگیری»، «مبارزه»، «سلامت روان» و «مستندسازی» دسته بندی شوند و از این طریق بتوانیم به مردم کمک کنیم واین بیماری همه گیر را به زودی از کشور عزیزمان ایران ریشه‌کن کنیم. این پویش فراخوانی برای حضور مهربانانه دانشجویان است.

دکتر سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در حاشیه نشست هماهنگی «پویش دانشجویی مبارزه با کرونا» با اشاره به شرایطی که ویروس کرونا در کشور ایجاد کرده است، گفت: با توجه به انتشار ویروس کویید ۱۹ در میان مردم و شرایط به وجود آمده در جامعه،‌ وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و وزارت علوم تحقیقات و فناوری در نظر گرفتند که پویش دانشجویی مقابله با این بیماری را ایجاد کنند.

وی ادامه داد: از آن جایی که دانشجویان ما جوان و پر انرژی هستند و نشان داده‌اند مانند همیشه برای حضور خود جوش و فعالانه در مسیر رفع مشکلات کشور علاقمند هستند، تصمیم بر این شد که در قالب فراخوانی «پویش دانشجویی مقابله با کرونا» را با مشارکت دو وزارتخانه راه اندازی کنیم تا انشاءالله دانشجویان بتوانند در چهار محور «پیشگیری»،  «مبارزه»، «سلامت روان» و «مستند سازی» در این فراخوان شرکت کنند و دسته بندی شوند. به این ترتیب می‌توانیم بانک اطلاعاتی از این دانشجویان فعال و همیشه در صحنه داشته باشیم و از این طریق به مردم کمک کنیم تا این بیماری همه گیر را به زودی از کشور عزیزمان ریشه‌کن کنیم.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به استقبال بالای دانشجویان برای کمک به تیم بهداشت و درمان وزارت بهداشت، تصریح کرد: دانشجویان عزیز ما در وزارت بهداشت مرتب تماس دارند و برای حضور خود در کنار کادر درمانی و دیگر تلاش‌گران مبارزه با کرونا اعلام آمادگی می‌کنند و بسته‌های علمی در خصوص بیماری طراحی کرده‌اند.  بسیاری از دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور اقدام به تولید مواد ضدعفونی کرده‌اند و در تولید ماسک و اقلام بهداشتی مورد نیاز مردم کشور مشارکت می‌کنند؛ این اقدامات نشان می‌دهد هر کدام از این دانشجویان علاقمند و فعال به نحوی تلاش دارند تا سهم خود را در این شرایط سخت ادا کنند.

لاری اضافه کرد: بر همین اساس روز قبل ۱۱۶ تن از این عزیزان برای حضور و خدمت در اورژانس ۱۱۵ فراخوانده شدند تا بتوانند در پایگاه‌های اطلاع رسانی حضور داشته باشند و پاسخ گوی سؤالات مردم عزیزمان باشند؛ مردمی که در این روزهای انتهای سال در نگرانی و استرس این بیماری به سر می‌برند و نیاز است آرامش خود را حفظ کنند تا با همراهی یکدیگر بتوانیم از این شرایط خارج شویم.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت به تعطیلی دانشگاه‌ها و خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی اشاره کرد و ابراز داشت: خدا را شکر در همان ابتدای اعلام ورود بیماری به کشور بر اساس تصمیم «ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا» به سرعت تصمیم بر تعطیلی دانشگاه‌ها و خوابگاه‌های دانشجویی گرفته شد زیرا بودن دانشجویان در کنار هم در فضای درس و یا خوابگاهی امکان انتشار و انتقال ویروس را تشدید می‌کرد. البته در دانشگاه‌های علوم پزشکی وزارت بهداشت دانشجویان انترن و دستیاران هنوز در خوابگاه‌ها حضور دارند، چرا که در شرایط فعالی نیاز به حضور آنها در فضاهای درمانی وجود دارد؛ بر همین اساس برای محافظت از این عزیزان دستورالعمل ضد عفونی کردن خوابگاه‌ها و مراقبت از سلامت این دسته از دانشجویان ارایه شده و به اجرا درآمده است. به لطف خدا مراقبت‌های لازم در حال انجام است و با جدیتی که همکاران ما در اداره خوابگاه‌ها داشته‌اند تا کنون خبری مبنی بر  ابتلای دانشجویان عزیز انترنی یا دستیاران نداشته‌ایم.

وی از همه تلاش‌گرانی که در مسیر کنترل شیوع ویروس کویید ۱۹ در کشور تلاش می‌کنند، تشکر کرد و بیان داشت: تشکر می‌کنم از همه مردم که به توصیه‌های ستاد مبارزه با بیماری کرونا توجه کرده و با وزارت بهداشت همکاری می‌کنند و از برگزاری مهمانی‌ها و حضور در تجمعات پرهیز کرده‌اند؛ همچنین خسته نباشید و خداقوت می‌گویم به کادر درمانی و بهداشتی که در خط مقدم جبهه مبارزه با کرونا در تلاش هستند، در حالی که بیماری این عزیزان را نیز تهدید می‌کند.

لاری در پایان بیان داشت: اکنون میدان مبارزه‌ای داریم که مبارزین واقعی آن خود را نشان داده‌اند؛ کادر سلامت و درمان امروز در صف اول این مبارزه قرار دارند البته باید این نکته را دانست که با توجه به حجم بالای کار، تعداد مراجعات بسیار و نگرانی و استرسی که در جامعه وجود دارد، «پویش دانشجویی مبارزه با کرونا» ایجاد شد تا از پتانسیل بزرگ دانشجویانی که داریم خصوصا دانشجویانی که در حوزه درمانی سال آخر رشته‌های پزشکی، پیراپزشکی و پرستاری هستند، بهره‌مند شویم. این حضور می‌تواند طول شیفت‌های عزیزانی را که در این روزها شبانه روز در حال خدمت‌دهی هستند، کمتر کند تا این عزیزان کمتر دچار خستگی شوند و همه در کنار هم از بحران ویروس کرونا عبور کنیم./

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.