سه‌شنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۴

کرونا ویروس در محیط کار و راه‌های پیگشیری از آن

چطور میتوانیم میزبان خوبی برای کرونا ویروس نباشیم ؟

شیوع بیماری کرونا و انتقال ویروس کروید ۱۹، بخصوص در محیط‌های کاری یکی از مباحثی است که در خیلی از رسانه‌ها به آن اشاره شده و باید بدانیم کرونا ویروس در محیط‌های کاری و اداری می‌تواند عامل انتقال بیماری باشد.

به گزارش مفدا،  شیوع بیماری کرونا و انتقال ویروس کروید ۱۹، بخصوص در محیط‌های کاری یکی از مباحثی است که در خیلی از رسانه‌ها به آن اشاره شده و باید بدانیم کرونا ویروس در محیط‌های کاری و اداری می‌تواند عامل انتقال بیماری باشد از این رو توصیه‌های لازم به افراد جهت جلوگیری از این بیماری در محیط‌های کاری از اهمیت خاصی برخوردار است که به آن اشاره‌ای خواهیم کرد.

توصیه‌های لازم به رؤسای مشاغل:

افراد بیمار را فعالانه به ماندن در منزل تشویق کنید:

به تمام کارمندانی که علائم بیماری حاد تنفسی دارند توصیه می‌شود در منزل بمانند و تا ۲۴ ساعت بعد از رفع تب ( تب ۳۷.۸ درجه سانتی‌گراد با دماسنج دهانی) و یا سایر علائم(بدون استفاده از داروهای تب‌بر و داروهای از بین برنده‌ی علائم) به محل کار بازنگردند.

همچنین اطمینان حاصل فرمایید که سیاست‌های شما جهت جلوگیری از گسترش بیماری، انعطاف‌پذیر است و  کارمندان از آن اطلاع کافی دارند.

درصورتی که بنا بر اقتضای شغلی با سایر شرکت‌ها در تعامل هستید و کارمند مسؤول به علت بیماری در مرخصی است، از کارمندان قراردادی استفاده کنید و همچنین، هم شرکت مقابل و هم کارمندان جدید را، از سیاست‌های پیشگیری از بیماری در محیط کاری آگاه کنید.

با توجه به اینکه مراجعه تمامی افراد به کادر درمانی جهت گرفتن تاییدیه پزشکی منجر به فشار کاری مضاعف به سیستم درمانی در این شرایط می‌شود، برای مرخصی کارمندان مبتلا به بیماری، التزامی به فراهمی تاییدیه پزشکی قرار ندهید.

همچنین جهت عدم حضور کارمندان در محیط کار، به علت نیاز به مراقبت از نزدیکان مبتلا، انعطاف‌پذیری کافی داشته باشید.

کارمندان مبتلا را جدا کنید:

کارمندانی که هنگام رسیدن به محل کار یا حین کار دچارعلائم بیماری (سرفه، تنگی نفس، تب) می‌شوند، از سایر کارمندان جدا شده و سریعا" به منزل بازگردند. همچنین افراد مبتلا، هنگام سرفه و یا عطسه دهان و بینی خود را با دستمال کاغذی بپوشانند (در صورت نبود دستمال از آرنج و شانه برای پوشاندن صورت استفاده کنند).

تاکید کافی به ماندن در منزل و توصیه های بهداشتی تنفسی و بهداشت دست ها در محیط کار.

پوسترهای بهداشت دست و بهداشت تنفسی و هم‌چنین ماندن در منزل در صورت علائم را در محل ورود به کار و یا سایر مکانهایی که در معرض دید هستند قرار دهید.

برای کارمندان دستمال کاغذی کافی فراهم کنید.

به کارمندان نحوه شستشوی صحیح دست‌ها را با محلول‌های ضدعفونی کننده (با حداقل ۶۰-۹۵% الکل) و یا آب و صابون برای حداقل ۲۰ ثانیه، آموزش دهید. اگر دستها واضحا" آلوده هستند فقط با آب و صابون شست و شو شوند.

محلول ضدعفونی کننده و آب و صابون کافی در محیط شغلی فراهم کنید و محلول ها را در همه جا به مقدار کافی فراهم کنید.

نظافت محیط ‌کارانجام شود:

تمام محل‌هایی که در معرض تماس مکرر هستند مانند پیش‌خوان‌ها و دستگیره‌های در ،به طور مکرر، ضدعفونی شوند. نیازی به استفاده از محلول های خاصی نیست از همان ترکیباتی که به صورت روتین به‌کار میرفته استفاده شود و دستورالعمل روی آنها به دقت خوانده شود.

دستمال‌های مرطوب ضدعفونی کننده برای افراد فراهم کنید (به عنوان مثال افراد قبل از دست‌زدن به دستگیره در و یا کی‌بورد آن را ضدعفونی کنند.)

برای سفرهای شغلی، به افراد توصیه‌های لازم انجام شود:

در مورد سفرهای خارجی، اطلاعات لازم از نظر شیوع و ابتلای کرونا در کشور مقصد، فراهم گردد.

افراد قبل از سفر از نظر علائم بیماری تنفسی بررسی گردند و در صورت وجود علائم از انجام سفر خودداری کنند.

در صورت بروز علائم بیماری حین سفر، افراد به سوپروایزر خود اطلاع دهند و در صورت لزوم مشاوره پزشکی لازم را دریافت کنند.

در صورت ابتلا به بیماری در خارج از مرزهای ایران، به سفارت ایران در کشور مقصد مراجعه فرموده و اقدامات درمانی لازمه را دریافت کنید.

سایر نکات:

کارمندانی که خود بیمار نیستند وعلائمی نیز ندارند، اما با فرد بیماری از نزدیکان خود در تماس بوده اند حتما به سوپروایزر خود اطلاع دهند.

در صورت تایید ابتلای هر یک از کارمندان، سایر افراد از ابتلای او آگاه گردند تا در صورت تماس احتمالی، توصیه های بهداشتی لازمه را رعایت کنند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.