شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۶

مف دا- فسا؛

نشست علم و کمال انسانی با سخنرانی پروفسور گلشنی در تالار بعثت دانشگاه علوم پزشکی فسا برگزار شد

نشست علم و کمال انسانی با سخنرانی پروفسور گلشنی در تالار بعثت دانشگاه علوم پزشکی فسا برگزار شد

پروفسورمهدی گلشنی فیزیکدان و نظریه‌پرداز ایرانی، پژوهشگر، مترجم، استاد دانشگاه صنعتی شریف و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی است. استاد ممتاز دانشگاه صنعتی شریف و استاد نمونه کشوری، چهره ماندگار فیزیک، رئیس و بنیانگذار گروه فلسفه علم دانشگاه صنعتی شریف، عضو مؤسس انجمن بین‌المللی علم و دین (کمبریح، انگلستان)، برنده دو دوره جایزه کتاب سال ایران بخشی از افتخارات ایشان می باشد

به گزارش مف دا- فسا؛ نشست علم و کمال انسانی با سخنرانی پروفسور مهدی گلشنی و با حضور ریاست دانشگاه، مسوول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، اساتید و دانشجویان در سالن بعثت دانشگاه علوم پزشکی فسا برگزار شد.
پروفسور گلشنی ضمن بیان مطالبی در خصوص علم و کمال انسانی گفت: امروزه علم برای جامعه بشری حد اکثر به عنوان یک تخصص است ولی علم قرار است روی انسان اثر بگذارد. از مشکلات مهم ما در زمان حاضر این است که برخی علما معنای علم را نمی دانند  و از علم برای قدرت و سلطه و ثروت استفاده می شود.
این نظریه‌پرداز و پژوهشگر در پاسخ به این سوال که «چرا باید علم بیاموزیم» اظهار داشت : به طور مشخص چند مکتب برای این سوال جواب دارند. یک مکتب قدیمی یونانی می گویدکه علم برای این است که بدانیم طبیعت چگونه است. از نظر مکتب ادیان ابراهیمی، علم برای این است که قدرت خداوند را بشناسیم، از چیزهایی که خدا برای بشر فراهم کرده حسن استفاده کنیم و اینگونه است که می توان علم را در راه صحیح استفاده کرد

.
پروفسور گلشنی بیان داشت : مسائلی باعث شده که فراموش شود که علم در جهت رفع مسائل معنوی و روحی انسانی باید استفاده شود و نه مادی. بسیاری از بزرگان و فیلسوفان و عالمان زمان مانند "انیشتین" و "بورن"از علم اظهار انزجار کرده اند.
استاد ممتاز دانشگاه صنعتی شریف در بخشی از سخنرانی خود گفت : جهان قانونمند است و هرکس آن قانون را اجرا کند می تواند پیشرفت کند .
پروفسور گلشنی با اشاره به آیه شریفه «وَلَا تَهِنُوا وَلَا تَحْزَنُوا وَأَنْتُمُ الْأَعْلَوْنَ إِنْ کُنْتُمْ مُؤْمِنِینَ» افزود : اگر به آموزه ها و دستورات قرآن عمل کنید و ایمان داشته باشید، پیشرفت می کنید.
وی در تعریف از کمال انسانی گفت : کمال انسانی این است که انسان آن ظرفیت هایی را که می تواند در ارتقاء روحی و معنوی به وی کمک کند را دریابد و به مسائل جزئی و زودگذر توجه نکند.
در این مراسم عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی به سوالات دانشجویان پاسخ گفتند.

پروفسورمهدی گلشنی فیزیکدان و نظریه‌پرداز ایرانی، پژوهشگر، مترجم، استاد دانشگاه صنعتی شریف و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی است.  استاد ممتاز دانشگاه صنعتی شریف و استاد نمونه کشوری، چهره ماندگار فیزیک، رئیس و بنیانگذار  گروه فلسفه علم دانشگاه صنعتی شریف، عضو مؤسس انجمن بین‌المللی علم و دین (کمبریح، انگلستان)، برنده دو دوره جایزه کتاب سال ایران بخشی از افتخارات ایشان می باشد

.

گفتنی است این مراسم به همت دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه برگزار گردید.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.