شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۸:۴۶

گردهمایی مدیران روابط عمومی‌های معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور برگزار شد

نشست روابط عمومی

گردهمایی دوروزه مدیران روابط عمومی‌های معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی، دهم و یازدهم اسفندماه به میزبانی روابط عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت برگزار شد.

به گزارش مفدا، این گردهمایی با حضور مهدی معماری، مدیر روابط عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، کارشناسان روابط عمومی این معاونت و بیش از ۶۰ تن از مدیران روابط عمومی‌های معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی در ستاد مرکزی وزارت بهداشت برگزار شد.

«کمیته‌های دانشجویی مفدا » به زودی تشکیل می‌شوند

مهدی معماری، مدیر روابط عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، در آغاز این گردهمایی از تشکیل «کمیته‌های دانشجویی مفدا» خبر داد و گفت: به زودی دانشجویان در قالب این کمیته‌ها به کمک مدیران وب‌سایت‌های خبری مفدا آمده و از ظرفیت و توان دانشجویان به بهترین شکل ممکن استفاده می‌شود.

مدیر روابط عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت ادامه داد: پس از بررسی‌های دقیقی که انجام شده به این نتیجه مهم رسیدیم که دو مشکل بزرگ در سر راه فعالیت‌های روابط عمومی دانشگاه‌های علوم پزشکی در حوزه فرهنگی و دانشجویی است، ابتدا این‌که در روابط عمومی‌ها با کمبود شدید منابع مالی مواجه هستیم و دیگر این‌که اکثر فعالان این حوزه از دانش حداقلی رسانه ای برخوردار نیستند. بنابر این رفع این دو مشکل را در اولویت فعالیت‌های خود در سال ۹۶ قرار داده و برنامه‌ریزی دقیقی برای اجرایی سازی برنامه‌های تدوین شده در سال آینده داریم.

وی همچنین با اشاره به برنامه عملیاتی مشترک معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی در سال آینده تصریح کرد: برای سال آینده، تعدادی از برنامه‌های محوری مرتبط با مجموعه وبسایت‌های خبری مفدا دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور را که اجرای آن منجر به رفع بسیاری از نقایص گذشته و حال روابط عمومی می‌شود در برنامه عملیاتی مشترک دانشگاه‌های علوم پزشکی گنجانده‌ایم که شامل سه برنامه محوری«راه‌اندازی شوراهای اطلاع‌رسانی»، «تشکیل و شروع به فعالیت کمیته‌های دانشجویی مفدا» و « برگزاری دوره‌های آموزشی مهارت‌افزایی ویژه مسئولان و مدیران روابط عمومی معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی» است.

مدیر روابط عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت تدوین آیین‌نامه و دستورالعمل « راه‌اندازی کمیته‌های دانشجویی مفدا » را گامی اساسی در راستای استفاده از ظرفیت‌های دانشجویی در تهیه محتوایی وب‌سایت‌های خبری مفدا دانست و خاطر نشان کرد: با تشکیل و شروع به فعالیت این کمیته‌ها گامی اساسی جهت استفاده از ظرفیت‌ها، خلاقیت‌ها و توانمندی‌های دانشجویان در مجموعه روابط عمومی‌های معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی برداشته خواهد شد و به‌زودی این ظرفیت بکر و بالقوه به یاری مسؤولان روابط عمومی خواهند آمد و از این طریق ضمن استفاده از توان دانشجویان، فقر نیروی انسانی موجود به طرز مشهودی کاهش خواهد یافت.

معماری تدوین نظام‌نامه آموزشی و توانمندسازی مدیران و فعالان روابط‌عمومی‌های دانشگاه‌ها را قدم بعدی دانست و گفت: تدوین نظام‌نامه‌ای جامع که ضمن نیازسنجی مخاطبان و بررسی سطوح توانمندی آنان به ارائه برنامه‌های آموزشی هدفمند می‌پردازد، از جمله اقدامات و فعالیت‌های ما است که ان‌شاالله خردادماه سال آینده ابلاغ و اجرایی شده و و تا پایان سال تمام برنامه‌های آموزشی و توانمندسازی بر مبنای آن طرح‌ریزی و اجرا می‌شود.

وی همچنین با اشاره به نهایی شدن آیین‌نامه «تشکیل شوراهای اطلاع رسانی معاونت های فرهنگی و دانشجویی» وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: این آیین‌نامه که به تازگی در معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، تدوین و نهایی شده است، آیین‌نامه بسیار مهم و تعیین کننده است که برای نخستین بار در دانشگاه‌های علوم پزشکی اجرایی خواهد شد .  در تدوین پیش‌نویس این آیین‌نامه در حدود ۲۰۰ نفر روز وقت کارشناسی گذاشته شده و  ۵۰ نفر روز دیگر مورد بررسی و اصلاح قرار گرفته است.

انتخابات دبیران کلان مناطق ده‌گانه روابط عمومی‌های برگزار شد

برگزاری انتخابات دبیران کلان مناطق ده‌گانه روابط عمومی‌های معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی برنامه دیگر روز نخست این گردهمایی بود که با حضور ۵۲ تن از مسئولان روابط عمومی‌ها برگزار شد. انتخابات ۹ منطقه در دور اول با شناخت نفرات برگزیده پایان یافت و انتخابات منطقه غرب به دور دوم کشیده شد و سرانجام نیز دو نفر از این منطقه به عنوان نماینده برگزیده شدند.

اسامی افراد منتخب به شرح زیر است:

- حسین توکلی از دانشگاه علوم پزشکی گناباد دبیر منطقه شمال شرق

- هانیه ایرانی از دانشگاه علوم پزشکی گیلان دبیر  منطقه شمال

- سعیده محمدی از دانشگاه علوم پزشکی ارومیه دبیر  منطقه شمال غرب

- فاطمه ابراهیم نژاد از دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی دبیر  منطقه تهران

- حسن نژاد از دانشگاه علوم پزشکی اراک دبیر  البرز مرکزی

- محمد ابراهیمیان از دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد دبیر  منطقه مرکزی

- نگین پرتویی از دانشگاه علوم پزشکی کردستان و مهدی رضایی از دانشگاه علوم پزشکی همدان دبیران  منطقه غرب (زاگرس(

- لیلا احمدی از دانشگاه علوم پزشکی اهواز  دبیر  منطقه جنوب غرب

- بهرام مهتابی از دانشگاه علوم پزشکی شیراز دبیر  منطقه جنوب

- سید علی آتشی پور از دانشکده علوم پزشکی سیرجان دبیر  منطقه جنوب شرق

برنامه‌های روز نخست این گردهمایی با برگزاری کارگاهای آموزشی«آشنایی با اصول خبرنویسی» و « آموزش مبانی تولیدات چندرسانه‌ای» به پایان رسید.

شوراهای اطلاع‌رسانی در معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی تشکیل می‌شود

در آغاز دومین روز این نشست نیز معماری، مدیر روابط عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، از تشکیل شوراهای اطلاع‌رسانی در معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی  خبر داد.

 وی، تشکیل این شوراها کمک شایانی به سیاست‌گذاری، خط‌مشی‌گذاری و راهبری فعالیت‌های روابط عمومی‌های معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی خواند و گفت: بر اساس برنامه عملیاتی مشترک ستاد مرکزی وزارتخانه و دانشگاه‌های علوم پزشکی، آیین‌نامه تشکیل این شوراها را تا اردیبهشت‌ماه سال ۹۶ به دانشگاه‌ها ابلاغ خواهیم کرد؛ تلاشمان در تدوین این آیین‌نامه به گونه‌ای بوده است که این شوراها خلا موجود در حوزه سیاست‌گذاری رسانه‌ای در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور را رفع نموده و نحوه فعالیت مفداهای دانشگاهی در این شورا بحث و جهت‌دهی شود.

معماری در بخش دیگری از سخنان خود تدوین نظام‌نامه آموزشی را از جمله اقدامات انجام شده در سال جاری عنوان کرد و افزود: به منظور توانمندسازی فعالان روابط عمومی و کمک به گسترش مهارت‌های رسانه‌ای در بین همکاران «مفدا» در سال آینده نظام‌نامه آموزشی تدوین شده در سال جاری ابلاغ شده و پس از ان همه آموزش‌ها بر مبنای نظام نامه موجود برگزار شده و در پایان سال آینده همه فعالان روابط عمومی معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی دارای شناسنامه آموزشی خواهند شد.

«کمیته دانشجویی مفدا» خون تازه‌ای به شریان رسانه‌ای فرهنگی و دانشجویی می‌دمد

مدیر رسانه‌ی خبری « مفدا » توجه مقوله «آموزش دانشجویان خبرنگار و عکاس افتخاری مفدا» را از اولویت‌های روابط‌عمومی‌های معاونت فرهنگی و دانشجویی و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در سال آتی عنوان کرد و تصریح کرد: در سال آینده با تشکیل «کمیته‌های دانشجویی مفدا » خون تازه‌ای در شریان اطلاع‌رسانی معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی دمیده شده و وب‌سایت‌های خبری مفدا که در همه دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور فعال شده‌اند، با حضور و بهره‌گیری از ظرفیت‌های دانشجویی متحول خواهند شد.

وی با اشاره به این‌که مفدای وزارت بهداشت در همه فعالیت‌های خود روی توان و پتانسیل‌های دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی حساب ویژه باز کرده است، خاطر نشان کرد: ما در اکثر برنامه‌های مهم خود ضمن اعتماد به توان دانشجویان، آنها را همچون همکاران دیگر خود به خدمت گرفته و جهت اطلاع رسانی برنامه‌ها و فعالیت‌ها از آنان استفاده می‌کنیم. به طور مثال هم‌اکنون ستاد خبری روابط عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی که هم‌اکنون در خزرآباد ساری جهت پوشش خبری دومین المپیاد ورزش‌های همگانی دانشجویان دختر دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور مستقر هستند، «تیمی هفت نفره رسانه‌ای» است که متشکل از «پنج نفر از دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور» هستند.

ضرورت نوآوری در تولید محتوای «مفداهای» دانشگاه‌های علوم پزشکی

دکتر حسام‌الدین علامه، قائم مقام برنامه‌ریزی و نظارت معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، نیز ضمن تسلیت فرارسیدن ایام فاطمیه، از تلاش‌های تیم رسانه‌ای مفدا، که از دو سال گذشته تاکنون با راه‌اندازی مجموعه وب‌سایت‌های مفدا، تحولی چشمگیر در مجموعه روابط عمومی‌های معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی ایجاد کرده‌اند، قدردانی کرد و گفت: حوزه روابط عمومی بازوی توانمند مدیران برای فضاسازی و پیش بردن امور مجموعه‌های تحت نظرشان است؛ البته کمبود منابع و نیروی انسانی متخصص همواره از مشکلات این حوزه است و در این زمینه یکی از سرمایه‌هایی که متأسفانه مغفول مانده است، ظرفیت بالای دانشجویی است.

وی با اشاره به اینکه سرمایه اجتماعی در کشورمان افت زیادی کرده است، بر ضرورت توجه به سرمایه اجتماعی در کشور، تاکید کرد و گفت: در سنجش سرمایه اجتماعی باید به مؤلفه‌هایی مانند اعتماد و رضایتمندی مردم از ساختارها و مشارکت آن‌ها در سمن‌ها توجه کرد؛ خوشبختانه این سرمایه در عرصه فرهنگی وضعیت مطلوب‌تری نسبت به سایر عرصه‌ها دارد و ضروری است بستر مناسبی را برای فعالیت دانشجویان در سایر زمینه‌ها نیز فراهم کنیم.

قائم مقام برنامه‌ریزی و نظارت معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، با اشاره به راه‌کارهای ایجاد تعامل و ارتباط دوسویه با دانشجویان، تصریح کرد: صداقت با دانشجویان مؤلفه مهم دیگری است که توجه به آن را نباید از یاد برد؛ نگاه دانشجویان به محتوای منتشر شده با نگاه مسئولان متفاوت است و اگر گزارش‌هایمان یک‌سویه و یک طرفه باشد، اثرگذاری مطلوب را نخواهد داشت؛ بنابراین باید نکات منفی و نقدها نیز منتشر شود، به شرط اینکه نگاه حاکم بر این نقدها مسئولانه و مصلحانه باشد.

بی‌اخلاقی آفت امروز رسانه‌های کشور است

حسام‌الدین علامه، بی‌اخلاقی را آفت امروز رسانه‌ها دانست و گفت: ماندگاری و پایداری در دراز مدت با رسانه‌هایی است که اخلاق را سرلوحه کار خود قرار می‌دهند و نقدهایشان نیز مسئولانه و مصلحانه است.

وی در پایان، حاضران در این گردهمایی را سفیران رسانه‌ای دانشگاه‌های علوم پزشکی خواند و گفت: تاکنون حدود ۳۰ دانشگاه علوم پزشکی نگاه تحول‌خواهانه و نوگرایانه را در حوزه روابط عمومی معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی سرمشق خود قرار داده‌اند و سایر دانشگاه‌ها نیز در این مسیر گام‌های خوبی برداشته‌اند.

گفتنی است، بررسی موارد مختلف مرتبط با اتوماسیون گردش خبر مجموعه وبسایت‌های مفدا، بررسی نقش شبکه های مجازی در پیشبرد اهداف روابط عمومی ها و برگزاری کلاس‌های آموزشی از دیگر برنامه های این گردهمایی دو روزه بود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.