سه‌شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ - ۲۲:۳۴

گزارشی از گردهمایی مسئولان روابط عمومی‌های معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی؛

رونمایی از ۵ وبسایت جدید مفدا/ «کمیته‌های دانشجویی مفدا» به زودی تشکیل می‌شوند

دومین نشست مسئولان روابط عمومی معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی

گردهمایی دوروزه مسئولان روابط عمومی‌های معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی، از روز سه‌شنبه دهم اسفندماه به میزبانی روابط عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در ستاد مرکزی این وزارتخانه آغازشد.

به گزارش مفدا، نخستین روز این گردهمایی با حضور مهدی معماری، مدیر روابط عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی، کارشناسان روابط عمومی این معاونت و بیش از ۵۰ تن از مسئولان روابط عمومی‌های معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی، از ساعت ۹ صبح دهم اسفندماه با پخش آیاتی از قرآن کریم آغاز شد.

«کمیته‌های دانشجویی مفدا » به زودی تشکیل می‌شوند

مهدی معماری، مدیر روابط عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، در آغاز روز نخست این گردهمایی از تشکیل «کمیته‌های دانشجویی مفدا» خبر داد و گفت: به زودی دانشجویان در قالب این کمیته‌ها به کمک مدیران وب‌سایت‌های خبری مفدا آمده و از ظرفیت و توان دانشجویان به بهترین شکل ممکن استفاده می‌شود.
 

وی با اشاره به فراز و فرودهای راه‌اندازی مجموعه وبسایت‌های«مفدا» از ابتدای مردادماه سال جاری تاکنون، گفت: در این مدت با مشکلات فراوانی روبرو بوده‌ایم که بحمدالله با همفکری و تعامل با همکاران دانشگاهی موفق به مرتفع کردن همه آنها شده‌ایم و همواره به دنبال راه‌حل‌های منطقی و اجرایی برای رفع موانع، مشکلات و محدودیت‌ها بوده‌ایم.
معماری با اشاره به برنامه عملیاتی مشترک معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی در سال آینده تصریح کرد: برای سال آینده، تعدادی از برنامه‌های محوری مرتبط با مجموعه وبسایت‌های خبری مفدا دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور را که اجرای آن منجر به رفع بسیاری از نقایص گذشته و حال روابط عمومی می‌شود در برنامه عملیاتی مشترک دانشگاه‌های علوم پزشکی گنجانده‌ایم که شامل سه برنامه محوری«راه‌اندازی شوراهای اطلاع‌رسانی»، «تشکیل و شروع به فعالیت کمیته‌های دانشجویی مفدا» و « برگزاری دوره‌های آموزشی مهارت‌افزایی ویژه مسئولان و مدیران روابط عمومی معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی» است.

معماری ادامه داد: پس از بررسی‌های دقیقی که انجام شده به این نتیجه مهم رسیدیم که دو مشکل بزرگ در سر راه فعالیت‌های روابط عمومی دانشگاه‌های علوم پزشکی در حوزه فرهنگی و دانشجویی است، ابتدا این‌که در روابط عمومی‌ها با کمبود شدید منابع مالی مواجه هستیم و دیگر این‌که اکثر فعالان این حوزه از دانش حداقلی رسانه ای برخوردار نیستند. بنابر این رفع این دو مشکل را در اولویت فعالیت‌های خود در سال ۹۶ قرار داده و برنامه‌ریزی دقیقی برای اجرایی سازی برنامه‌های تدوین شده در سال آینده داریم.
 

مدیر روابط عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت تدوین آیین‌نامه و دستورالعمل « راه‌اندازی کمیته‌های دانشجویی مفدا » را گامی اساسی در راستای استفاده از ظرفیت‌های دانشجویی در تهیه محتوایی وب‌سایت‌های خبری مفدا دانست و خاطر نشان کرد: با تشکیل و شروع به فعالیت این کمیته‌ها گامی اساسی جهت استفاده از ظرفیت‌ها، خلاقیت‌ها و توانمندی‌های دانشجویان در مجموعه روابط عمومی‌های معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی برداشته خواهد شد و به‌زودی این ظرفیت بکر و بالقوه به یاری مسؤولان روابط عمومی خواهند آمد و از این طریق ضمن استفاده از توان دانشجویان، فقر نیروی انسانی موجود به طرز مشهودی کاهش خواهد یافت.

معماری تدوین نظام‌نامه آموزشی و توانمندسازی مدیران و فعالان روابط‌عمومی‌های دانشگاه‌ها را قدم بعدی دانست و گفت: تدوین نظام‌نامه‌ای جامع که ضمن نیازسنجی مخاطبان و بررسی سطوح توانمندی آنان به ارائه برنامه‌های آموزشی هدفمند می‌پردازد، از جمله اقدامات و فعالیت‌های ما است که ان‌شاالله خردادماه سال آینده ابلاغ و اجرایی شده و و تا پایان سال تمام برنامه‌های آموزشی و توانمندسازی بر مبنای آن طرح‌ریزی و اجرا می‌شود.
 

وی همچنین با اشاره به نهایی شدن آیین‌نامه «تشکیل شوراهای اطلاع رسانی معاونت های فرهنگی و دانشجویی» وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: این آیین‌نامه که به تازگی در معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، تدوین و نهایی شده است، آیین‌نامه بسیار مهم و تعیین کننده است که برای نخستین بار در دانشگاه‌های علوم پزشکی اجرایی خواهد شد .  در تدوین پیش‌نویس این آیین‌نامه در حدود ۲۰۰ نفر روز وقت کارشناسی گذاشته شده و  ۵۰ نفر روز دیگر مورد بررسی و اصلاح قرار گرفته است.

وبسایت‌های«مفدا» کمک شایانی به انعکاس سریع و دقیق فعالیت‌های دانشگاه‌ها کرده است

در بخش دیگری از این گردهمایی سیدعلی آتشی‌پور، مدیر روابط عمومی دانشکده سیرجان به نمایندگی از حاضران در نشست با ارزشمند خواندن راه‌اندازی مجموعه وبسایت‌های مفدا، گفت: پایش و انعکاس مناسب عملکرد فعالیت‌های دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی به ویژه در معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی به مدد این وبسایت‌ها با سرعت و دقت بسیار بیشتری انجام می‌شود که پیش از این وجود نداشت. این وبسایت‌ها کمک شایانی به انعکاس سریع و دقیق فعالیت‌های مختلف دانشگاه‌های علوم پزشکی به خصوص در رابطه با معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی کرده است.

وی که مسئولیت روابط عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشکده را نیز به عهده دارد، سیستم مدیریت محتوای مورد استفاده در این مجموعه وبسایت‌ها را بسیار کارامد خواند و گفت: این پویایی و سهولت در استفاده قابل مقایسه با سایر وبسایت‌های دانشگاهی نیست.

مدیر روابط عمومی دانشکده سیرجان در پایان با بیان اینکه استعدادیابی در حوزه تولید محتوای رسانه‌ای نیز با راه‌اندازی این وبسایت‌ها مورد توجه قرار گرفته است، گفت: در این زمینه به ویژه در بین دانشجویان شاهد بازخوردهای بسیار خوبی هستیم.

پس از این سخنان، از  پنج وبسایت اطلاع رسانی «مفدا» ویژه دانشگاه های شوشتر، وارستگان، اوز، سیرجان و تربت جام با حضور مهدی معماری، مدیر روابط عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت رونمایی شد و به این ترتیب تعداد مجموعه وبسایت های «مفدا» به ۶۸ عدد افزایش یافت.

انتخابات دبیران کلان مناطق ده‌گانه روابط عمومی‌های برگزار شد

برگزاری انتخابات دبیران کلان مناطق ده‌گانه روابط عمومی‌های معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی برنامه دیگر روز نخست این گردهمایی بود که با حضور ۵۲ تن از مسئولان روابط عمومی‌ها برگزار شد.

انتخابات ۹ منطقه در دور اول با شناخت نفرات برگزیده پایان یافت و انتخابات منطقه غرب به دور دوم کشیده شد و سرانجام نیز دو نفر از این منطقه به عنوان نماینده برگزیده شدند.

اسامی افراد منتخب به شرح زیر است:

- حسین توکلی از دانشگاه علوم پزشکی گناباد دبیر منطقه شمال شرق

- هانیه ایرانی از دانشگاه علوم پزشکی گیلان دبیر  منطقه شمال

- سعیده محمدی از دانشگاه علوم پزشکی ارومیه دبیر  منطقه شمال غرب

- فاطمه ابراهیم نژاد از دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی دبیر  منطقه تهران

- حسن نژاد از دانشگاه علوم پزشکی اراک دبیر  البرز مرکزی

- محمد ابراهیمیان از دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد دبیر  منطقه مرکزی

- نگین پرتویی از دانشگاه علوم پزشکی کردستان و مهدی رضایی از دانشگاه علوم پزشکی همدان دبیران  منطقه غرب (زاگرس)

- لیلا احمدی از دانشگاه علوم پزشکی اهواز  دبیر  منطقه جنوب غرب

- بهرام مهتابی از دانشگاه علوم پزشکی شیراز دبیر  منطقه جنوب

- سید علی آتشی پور از دانشکده علوم پزشکی سیرجان دبیر  منطقه جنوب شرق

لازم به ذکر است دبیران مناطق ده‌گانه روابط عمومی‌های معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌هایی علوم پزشکی، در سال آتی شورایی تحت عنوان "شورای هماهنگی روابط عمومی‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی " تشکیل داده و همه امور مرتبط در این شورا به بحث و تبادل نظر گذاشته خواهد شد. این شورا به مثابه جمع مشورتی است که پیشنهادات، انتقادات و نظرات مدیران و مسئولان روابط عمومی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور را نمایندگی می‌کند.

از جمله وظایف این دبیران تلاش و اهتمام برای توانمندسازی مدیران و مسئولان روابط عمومی منطقه مربوطه و شرکت در کمیته ارزیابی و رتبه‌بندی مفداهای دانشگاهی است. همچنین اجرای سیاست‌ها و خط مشی‌های اعلام شده از سوی روابط عمومی ستادی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و تشکیل جلسات منظم به منظور ایجاد هماهنگی و انسجام لازم در فعالیت‌های رسانه‌ای منطقه مربوطه از دیگر وظایف دبیران است.شرکت منظم در جلسات "شورای هماهنگی روابط عمومی‌های معاونت فرهنگی و دانشجویی" و ارائه گزارش‌های دوره‌ای از فعالیت‌های روابط عمومی‌های معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی منطقه مربوطه دیگر وظیفه تعیین شده برای دبیران مناطق خواهد بود.

برگزاری کارگاه های آموزشی «خبرنویسی» و «چندرسانه ای» حسن ختام روز نخست  

برنامه‌های روز نخست این گردهمایی با برگزاری کارگاهای آموزشی«آشنایی با اصول خبرنویسی» و «آموزش تبدیل فرمت‌های تصویری و مبانی تولیدات چندرسانه‌ای» به پایان رسید.

«اصول خبرنویسی» نخستین کارگاه عصر روز نخست با تدریس امیرهوشنگ قلندری برگزار شد که هدف از آن مهارت‌افزایی و توانمندسازی مسئولان روابط عمومی و بررسی اخبار منتشر شده در مفداهای دانشگاهی بود.

قلندری در این کارگاه ضمن تشریح مبانی خبرنویسی برای حاضران، نکاتی را در خصوص نگارش خبر در سبک‌های سخت و نرم ارائه کرد و در ادامه به بررسی تیترهای صفحه اول روزنامه‌های صبح کشور و تطبیق آنها با نظریه‌های ارتباط جمعی پرداخت.

در ادامه این کارگاه، قلندری با بهره‌گیری از مشارکت حاضران در جلسه، نمونه اخبار منتشر شده در مفداهای دانشگاه‌های علوم پزشکی را مورد نقد و بررسی قرار داد و روش‌های تنظیم اخبار، ارزش‌ها و عناصر خبری را تشریح کرد.

پس از برگزاری کارگاه خبرنویسی، که با استقبال و مشارکت فعال حاضران همراه بود، کارگاه« آموزش تبدیل فرمت‌های تصویری و مبانی تولیدات چندرسانه‌ای» برای حاضران ارائه شد؛ حسن نظری، کارشناس روابط عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و دبیر سرویس چندرسانه ای مفدای ستاد به معرفی فرمت های مختلف تصویری پرداخت و سپس ضمن معرفی نرم افزارهای تبدیل فیلم، کار با این نرم افزارها را به حاضران آموزش داد.

گفتنی است، دومین گردهمایی مسئولان روابط عمومی‌های معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی از صبح امروز، سه‌شنبه دهم اسفندماه در ستاد مرکزی وزارت بهداشت آغاز شده است و تا یازدهم اسفند ادامه دارد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.