دوشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۶

قهرمان شطرنج المپیاد ورزش‌های همگانی دانشگاه‌های علوم پزشکی مطرح کرد:

ادوار بعدی المپیاد در استان‌های دیگر برگزار شود تا دانشجویان با فرهنگ‌های بومی و محلی دیگر شهرها آشنا شوند

شطرنج

دارنده مدال طلای شطرنج دومین المپیاد ورزش‌های همگانی دانشجویان دختر دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور پیشهاد داد دوره‌های بعدی این المپیاد در سال‌های آینده در استان‌های دیگر کشور برگزار شود تا دانشجویان با فرهنگ‌های بومی -محلی همه استان‌ها آشنا شوند و از طرفی از ظرفیت میزبانی همه استان‌ها استفاده شود.

آذین وکیل پور در گفت و گو با خبرنگار مفدا، اظهار داشت: دانشجوی سال پنجم رشته پزشکی در دانشگاه گیلان هستم و در رشته شطرنج در دومین المپیاد ورزش‌های همگانی دانشجویان دختر دانشگاه های علوم پزشکی کشور شرکت کردم که موفق به کسب مقام اول شطرنج شدم.
وی افزود: با توجه به اینکه حدود ٧ سال به صورت حرفه‌ای شطرنج کار می‌کردم و از طرفی در رشته پزشکی با حجم بالای دروس سخت تحصیل می‌کنم وقت زیادی برای تمرین و آماده سازی برای شرکت در مسابقه شطرنج این المپیاد را نداشتم و بیشتر با تجربیات قبلی شرکت کردم.
قهرمان شطرنج المپیاد دانشگاه‌های علوم پزشکی خاطرنشان کرد: پیش از برگزاری این المپیاد به دلیل مشغله تحصیلی در مسابقات درون دانشگاهی شرکت نداشتم‌ام  و در دو سال گذشته در مسابقات فکری شطرنج المپیاد دانشجویان علوم پزشکی شرکت و در هر ۲ دوره مقام قهرمانی انفرادی را کسب کردم و همچنین در این دوره از المپیاد از طرف دانشگاه علوم پزشکی گیلان شرکت و قهرمان شطرنج شدم.
وکیل پور یادآور شد: پدرم در ٩ سالگی مرا با رشته شطرنج آشنا کرد و تا ١٦ سالگی به طور منظم و مداوم و به صورت حرفه‌ای شطرنج کار می‌کردم اما از سال سوم دبیرستان جهت آمادگی در کنکور سراسری و تمرکز بیشتر بر روی درس ها شطرنج حرفه‌ای را کنار گذاشتم و در مسابقه شطرنج این المپیاد با تجربه‌های قبلی خود شرکت کردم.
وی خاطرنشان کرد: سابقه راهیابی به ٢ دوره از مسابقات فینال انتخابی تیم ملی بانوان شطرنج و سابقه شرکت در ٣ دوره از مسابقات لیگ برتر بانوان کشور را دارم و همچنین در یک دوره مسابقات قهرمانی نوجوانان جهان و یک  دوره در مسابقات آسیایی شطرنج شرکت کردم.
دارنده مدال طلای شطرنج این المپیاد با بیان اینکه سطح کمی و کیفی برگزاری این دوره از المپیاد خوب بود، گفت: مسلما این رویداد ورزشی در روحیه دانشجویان و شادابی و نشاط آن‌ها که در حال حاضر دغدغه اصلی آن‌ها تحصیل است تاثیر بسزایی دارد و همچنین موجب می‌شود که بسیاری از دانشجویان در این مسابقات به استعدادهای ورزشی خود پی ببرند و نیز مسئولان این نخبگان ورزشی را شناسایی می‌کنند.


وکیل پور خاطرنشان کرد: این که در این المپیاد ورزشکاران به یک رقابت سالم می‌پردازند موجب ایجاد نشاط و هیجان و انگیزه برای ادامه ورزش حرفه ای در کنار تحصیل می‌شود و در نهایت منجر به افزایش سطح سلامت و نشاط جامعه می‌شود زیرا درصد زیادی از افراد فعال و موثر در جامعه همین دانشجویان هستند.
وی اظهار کرد: به دلیل اشتغال به تحصیل در رشته پزشکی، زمان زیادی ندارم که بتوانم به صورت حرفه ای شطرنج کار کنم اما قطعا باید ارزش فعالیت‌های ورزشی و حتی فرهنگی در میان اساتید و مسئولان دانشگاه‌ها نهادینه شود تا برای ورزش دانشجویان اهمیت و ارش قائل شوند که دانشجو بدون دغدغه و نگرانی بتواند در کنار تحصیل برای مسابقات آماده شود و شرکت کند.
این دانشجوی شطرنج باز دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: سطح تغذیه، تیم پزشکی و هماهنگی‌ها در این المپیاد نسبتا خوب بود که البته می‌توانست بهتر باشد اما از وضع اسکان راضی نبودم زیرا در مجموعه رفاهی وزارت بهداشت اسکان داده نشدیم و در مجتمع اقامتی ناجا در یک سوییت با ۴ تخت ۸ دانشجو اقامت داشتیم و از طرفی من از چند رشته مختلف در یک سوییت بودیم و این موضوع مشکلاتی به وجود آورد زیرا شرایط بازیکنان بسکتبال و بازیکنان شطرنج بسیار متفاوت است و باید شطرنج بازان پیش از هر مسابقه آرامش فکری داشته باشند که با تمرینات آماده سازی ورزشکاران بسکتبال همخوانی ندارد.


وکیل پور خاطرنشان کرد: نقاط قوت این المپیاد گردآوری چندین رشته ورزشی در کنار هم و ایجاد انگیزه در دانشجویان برای ادامه فعالیت حرفه‌ای رشته ورزشی خود بود و همچنین مراسم افتتاحیه این المپیاد درخور و مناسب دانشگاه های علوم پزشکی کشور و وزارت بهداشت، بسیار در سطح عالی و رضایت بخشی برگزار شد.
وی اظهار کرد: امیداورم انتقادات منصفانه دانشجویان به این المپیاد لحاظ شود و نقاط ضعف بیان شده برطرف شوند تا در دوره‌های بعدی المپیاد ورزش‌های همگانی دانشگاه‌های علوم پزشکی شاهد برگزاری باشکوه تر آن باشیم و همچنین پیشنهاد می‌کنم که در صورت امکان محل برگزاری دوره‌های بعدی این المپیاد در سال های آینده در استان‌های دیگر کشور برگزار شود تا دانشجویان با فرهنگ بومی و محلی همه استان‌ها آشنا شوند و از طرفی از ظرفیت میزبانی همه استان ها استفاده شود.
 قهرمان شطرنج المپیاد دانشگاه های علوم پزشکی با اشاره به اینکه از طریق مسئول تربیت بدنی و مسئول فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی گیلان برگزاری این المپیاد به دانشجویان اطلاع رسانی شده بود، تصریح کرد: با اشاره به اینکه عملکرد داوران رشته شطرنج این المپیاد بسیار خوب بود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.