چهارشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۵

در دوازدهمین سفر استانی معاون وزیر بهداشت انجام شد؛

بیان مطالبات فعالان دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اهواز در حضور معاون وزیر بهداشت

اهواز

نمایندگان نهادهای دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اهواز در حاشیه دیدار یک‌روزه مسؤولان فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت از این دانشگاه، روز سه‌شنبه ۲۴ دی‌ماه با معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت دیدار کرده و به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود پرداختند.

به گزارش مفدا، در این نشست صمیمانه که روز سه‌شنبه ۲۴ دی‌ماه در سالن جلسات حوزه ریاست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز برگزار شد، دکتر سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت پس از استماع نظرات و مشکلات دانشجویان عضو نهادهای دانشجویی این دانشگاه، خطاب به آنها گفت: هفته سختی را پشت سرگذاشتیم و حال خوبی نداریم. اتفاقات تلخی طی روزهای گذشته، جامعه را دربرگرفت، از شهادت سردار سلیمانی تا از دست رفتن برخی از هموطنان‌مان در کرمان که برای تشییع پیکر سرداردلها، آمده بودند و مهم‌تر و جانسوزتر  از همه سقوط هواپیمایی اوکراینی و جان‌باختن تعداد زیادی از هموطنان‌مان که از جامعه دانشگاهی و از نخبگان علمی بودند. بعد از گذشت دو هفته از این وقایع، با دیدن شما فعالان دانشجویی و نشستن پای صحبت‌های شما دانشجویان که افرادی مطالبه‌گر، اندیشه‌ورز و دغدعه‌مند هستید، حال خوشی پیدا کردیم و دیدن روی خوش شما واقعا به من انرژی داد و این دیدار، باعث شد تلخی‌های وقایع اخیر، کمی از ذهنم فراموش شود.

وی ضمن عرض تسلیت به دلیل شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و همرزمانش در حادثه تروریستی اخیر اظهار کرد: ملت همیشه در صحنه ما با حضور وصف ناپذیر و میلیونی خود در مراسم تشییع سردار دلها، نشان دادند که راه مقاومت ادامه دارد.

لاری گفت: صحبت‌های منطقی، ارزشمند و از روی تفکر شما فعالان دانشجویی را که از روی دلسوزی، مطالبات خود را بیان کردید، شنیدم و به واقع باید گفت شما عزیزان، حال و هوای ما را عوض کردید و انرژی مثبتی به ما منتقل کردید. همین که شما به نمایندگی از جمیعت دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اهواز، مشکلات، مطالبات، نیازها و خواسته‌های صنفی، رفاهی، آموزشی، فرهنگی، ورزشی و.... دانشگاه خود را در حضور مسؤولان دانشگاه به صراحت بیان می‌کنید، جای خوشحالی و تبریک دارد. یکایک شما نمایندگان نهادهای دانشجویی که در کانون‌های فرهنگی، نشریات دانشجویی، انجمن‌های علمی و ورزشی و شوراهای صنفی مشغول به فعالیت هستید، به نوعی مشاوران جوان رئیس دانشگاه محسوب می‌شوید و سخنان منطقی و حساب شده شما که در راستای پیگیری مطالبات و نیازهای دانشجویان در حوزه‌های مختلف بود، همه ما را امیدوار کرد. همه ما مسؤولان در گذشته، جای شما دانشجویان بودیم و به نوعی در فضاهای دانشگاهی فعال فرهنگی و سیاسی بودیم. شاید در آن زمان، آنقدر که باید و شاید فضاهای دانشگاه‌ها طوری نبود که بتوان به راحتی مطالبات، نیازها و مشکلات را بیان کرد و پیگیر مسائل صنفی و رفاهی دانشجویان بود اما خوشبختانه امروزه با تقویت نهادهای دانشجویی در دانشگاه‌ها و ایجاد فضای باز گفتمان، می‌توان به خوبی به بیان دیدگاه‌ها و موضوعات مختلف پرداخت.

وی اظهار کرد: امیدوارم سفر ما به استان خوزستان و بازدید دانشگاه علوم پزشکی اهواز با بیش از هشت هزار جمعیت دانشجویی، منشاء تحولات خوبی در حوزه‌های مختلف باشد. بدون شک، بازدید ما از این دانشگاه و دیدار با شما فعالان دانشجویی و گوش دادن به مشکلات، مطالبات و نیازهای صنفی شما عزیزان، آثار مثبتی برجای خواهد گذاشت و من به شما قول می‌دهم این سفر، برکات و دستاوردهای خوبی برای دانشگاه به ارمغان می‌آورد.

معاون وزیر بهداشت یکی از دلایل سفر خود به اهواز را، بررسی و آسیب‌شناسی « موضوع فوت دو دانشجوی دختر این دانشگاه» عنوان کرد و گفت: با جدیت تمام پیگیر پرونده این دانشجویان هستیم و باید با اقدامات پیشگیرانه، طوری عمل کرد که بروز این اتفاقات ناخوشایندو غم‌انگیز به صفر برسد.

وی بر لزوم تقویت اداره مشاوره این دانشگاه تاکید کرد و گفت: جای «همتایاران سلامت‌روان» در جمع شما نهادهای دانشجویی خالی است. انتظار می‌رود همتایاران سلامت‌روان دانشگاه در این نشست حضور می‌یافت و به بیان مشکلات، مطالبات و نیازهای مربوطه می‌پرداخت و نبود این عزیزان در این جلسه، نشان از ضعف در سیستم مدیریتی اداره مشاوره دانشگاه است اما در عوض، فعالیت کانون‌های فرهنگی، تشکل‌های دانشجویی، انجمن‌های ورزشی و شوراهای صنفی دانشگاه رو به رشد و پیشرفت است که این مسأله نشان از توجه و احساس مسؤولیت شما عزیزان به مسائل مرتبط با حوزه کاری‌تان است.

لاری ضمن تبریک به «فرهاد ابول نژادیان»  سرپرست جدید دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز  به واسطه قبول مسؤولیت در این پست، اظهار کرد: باتوجه به تعهد، توانمندی و شناختی که از دکتر ابول نژادیان می‌بینم، آینده خوبی در انتظار دانشجویان است. البته هنوز مدت دو ماه از حضور ایشان در این دانشگاه می‌گذرد و باید برای تغییر و تحول، به ایشان فرصت داد که در این راستا، کمک و تعامل شما عزیزان به وی در مسیر پیشرفت، غیرقابل انکار است. قطعا وجود دکتر ابول نژادیان در این دانشگاه، مایه خیر و برکت خواهد بود. وقتی می‌بینم چنین افرادی هوشمند، با مسؤولیت و دغدغه‌مند در حوزه تصدی ریاست دانشگاه قرار دارند، به داشتن چنین افرادی باید به خود بالید و احساس غرور کرد.

وی اظهار کرد: بسیار مایه خرسندی و امیدواری است از این که روحیه پرسشگری در میان شما دانشجویان زنده است و شا عزیزان به دور از هرگونه نگاه سیاسی نیازهای واقعی دانشجویان را مطرح می‌کنید. بدون شک نگاه‌های مطالبه‌گری که شما عزیزان نسبت به مسائل صنفی، رفاهی و فرهنگی دانشگاه دارید، سبب رشد و تقویت بلوغ فکری شما عزیزان خواهد شد و جای تبریک دارد که فرد فرد شما فعالان نهادهای دانشجویی، نسبت به وقایع دانشگاه بی‌تفاوت نیستید و تلاش دارید خیلی از مطالبات، خواسته‌ها و نیازهای دانشجویان را در حوزه‌های مختلف صنفی و رفاهی رفع کنید. این روحیه، تعاون، تلاش و پشتکار شما ستودنی است و باید قدردان شما عزیزان باشیم.
 

لاری ادامه داد: متاسفانه شرایط مطلوبی به لحاظ امکانات و زیرساخت‌ها حتی در دانشگاه‌های بزرگ وجود ندارد و خیلی از منابع مالی صرف بخش سلامت و درمان شده است و کمتر به بخش دانشجویی و فراهم کردن زیرساخت‌های رفاهی برای دانشجویان علوم پزشکی توجه شده است، در صورتی که دانشجویان علوم پزشکی که آتیه‌داران نظام سلامت کشور هستند باید در فضای خوابگاهی و دانشجویی دارای حداقل امکانات رفاهی باشند تا سلامت‌روان آنها دچار خدشه نشود. باید دانشجویان علوم پزشکی ما در هر جای کشور در خوابگاه‌های استاندارد و دارای حداقل امکانات رفاهی زندگی کنند.

وی با بیان اینکه یکی از مشکلات عمده دانشگاه‌های علوم پزشکی در حوزه خوابگاه و اسکان است، اظهار کرد: متاسفانه بیش از ۶۰ درصد خوابگاه‌های ما فرسوده و مستهلک بوده و از عمر بالایی برخوردار هستند و با ابراز تاسف باید گفت طی سالهای اخیر به موضوع خوابگاه‌های دانشجویی توجه چندانی نشده است و بیشتر مسؤولان، پتانسیل و بودجه خود را صرف توسعه و رشد فضاهای بیمارستانی، مراکز بهداشتی و درمانی کرده‌اند و این رشد ناهمگون، لطمه و آسیب‌های زیادی به حوزه نظام آموزشی وارد کرده است. شاید اگر کمی مسؤولان، نیم‌نگاهی به موضوع احداث خوابگاه‌های دانشجویی در سال‌های اخیر می‌کردند، وضعیت‌مان این گونه نبود. واقعا بایدگفت اوضاع خوابگاه‌های ما در خیلی از دانشگاه‌های علوم پزشکی، مناسب نیست. خیلی از خوابگاه‌های ما به لحاظ استحکام و معماری از استانداردهای لازم برخوردار نیستند و این آمار نگران‌کننده است و نشان می‌دهد که باید برای احداث خوابگاه‌های استاندارد دانشجویی گام‌های بزرگی برداشت و از طریق منابع مختلف مالی، تسهیلات بانکی و همچنین وجود خیرین، فکری به حال خوابگاه‌ها کرد البته در این مسیر توافقات و مذاکراتی با چند بانک عامل از جمله بانک رفاه و ملت انجام شده است.

معاون وزیر بهداشت گفت: یکی از مشکلات دانشگاه شما در حوزه اسکان، فرسودگی و بلااستفاده بودن دو خوابگاه متاهلی ایثار یک و دو و همچنین خوابگاه شهید رجایی ( کیانپارس) است که شما عزیزان این موضوع را جزئی از مطالبات خود دانستید. به هرحال با این وضعیت نابسامان اقتصادی، باید گفت منابعی برای ساخت خوابگاه دانشجویی نیست و باید در این مسیر، از طریق تسهیلات، وام‌ها و مذاکرات با بانک‌های عامل، وارد کار شد یا دانشگاه‌ها از کمک خیرین، گامی در راستای رفع مشکلات خوابگاهی بردارند. یکی دیگر از نیازهای شما کمبود سالن و فضاهای ورزشی با توجه به جمعیت دانشجویی این دانشگاه است. قبول دارم دانشگاه علوم پزشکی اهواز با بیش از ۸ هزار دانشجو، نیاز به سالن ورزشی بیشتری دارد و یک سالن ورزشی جوابگوی این قشر دانشجویی نیست اما باید فکری به حال ساخت یک سالن ورزشی دیگر در دانشگاه کنید و همچنین اگر نیاز به تجهیزات و لوازم ورزشی در خوابگاه‌ها، احساس شود، برای تجهیز آنها، کمک‌هایی به دانشگاه خواهیم کرد.

لاری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در تبصره ۵ و ۹ بودجه و در بندهای مختلف آن، به لحاظ حمایت مالی، همیشه نامی از وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم از گذشته بوده اما وزارت بهداشت مورد غفلت قرار داشته  است، خاطرنشان کرد: با رایزنی‌های به عمل آمده تلاش کردیم که وزارت بهداشت را در این تبصره‌ها بگنجانیم تا در راستای توسعه فضاهای فرهنگی و ورزشی در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی حرکت رو به رشدی داشته باشیم. ما به شدت از این موضوع دفاع خواهیم کرد و بدانید که ما در رأس معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارتخانه، در راستای رفع مطالبات و نیازهای شما دانشجویان، از هیچ کوششی دریغ نخواهیم کرد و در مطالبات خود، همه این موارد را مطرح می‌کنیم.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه درمدت حضور هفت ماهه خود در این معاونت تلاش کردیم  با نظم بخشیدن و ساماندهی صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت و آمدن مهندس بهروز رحیمی رئیس این صندوق،  بخشی از اقدامات خود را معطوف به تعمیرات خوابگاه‌های دانشجویی و همچنین جذب منابع لازم برای به‌سازی محل اسکان دانشجویان کنیم، اظهار کرد: خوشبختانه علیرغم وضعیت نامساعد اقتصادی، توانستیم ۱۵۰ میلیارد تومان را از طریق هدفمندی یارانه‌ها، برای کمک به بهبود وضعیت غذای دانشجویان به دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی تخصیص دهیم که خوشبختانه مبلغ ۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان از این مبلغ به حساب دانشگاه علوم پزشکی اهواز واریز شده است که امیدوارم این مبلغ هر چند ناچیز است، راه تنفسی برای حل مشکلات دانشگاه‌ علوم پزشکی اهواز باشد.

وی اظهار کرد: همچنین در حوزه بودجه موضوعی در خصوص دانشجویان« انصرافی و استنکافی» وجود داشت که تاکنون از این محل پولی در اختیار ما قرار نمی‌گرفت، دکتر سید عابدین حسینی آهنگری مشاور بنده در این مسیر خیلی به ما کمک کردند و در حالی که سال قبل از حدود ۳۲ میلیارد تومانی که از این محل تامین شد، مبلغی در اختیار ما قرار نگرفت، اما امسال حدود ۱۸ میلیارد تومان از این محل تامین شده است که در پی تلاش‌های بسیاری که انجام شده، حدود هشت میلیارد تومان را توانستیم بازگردانیم و تلاش داریم تا ۱۰ میلیارد تومان باقی مانده را نیز به این حوزه تزریق کنیم تا بتوانیم از این طریق مشکلات دانشگاه‌های علوم پزشکی در حوزه فرهنگی را حل کنیم و کمکی به حوزه‌های ورزشی و خوابگاهی داشته باشیم.

معاون وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود با ابراز تأسف از افزایش ظرفیت دانشجویان در سال جدید با بیان این که خیلی از مشکلات شفاف‌سازی نمی‌شود، اظهار کرد:  موضوع افزایش ظرفیت دانشجویان که بر خیلی از دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی تحمیل شده است، یکی از موضوعات جدی است. متاسفانه این افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان با امکانات و زیرساخت‌های خوابگاهی و رفاهی دانشگاه‌ها مطابقت و همخوانی ندارد و دانشگاه‌ها به ناچار، دانشجویان را مازاد برظرفیت، در خوابگاه‌های دانشجویی اسکان می‌دهند که همین عامل، باعث عدم کیفیت لازم در حوزه اسکان دانشجویان می‌شود و تراکم بالایی اسکان دانشجویان، باعث بی‌نظمی و اعتراضات دانشجویان می‌شود.

وی در عین حال گفت: البته وجود دکتر علی اکبر حق‌دوست معاون آموزشی وزارت بهداشت در ستاد وزارتخانه را به فال نیک می‌گیرم و این نوید را به شما فعالان دانشجویی می‌دهم که ایشان تحولات خوبی در حوزه آموزشی در دانشگاه‌های علوم پزشکی ایجاد خواهند کرد و رویکرد ایشان در حوزه معاونت آموزشی، در مسیر « عدالت آموزشی» است. خوشبختانه با توجه به گذشت یک هفته حضور ایشان در معاونت آموزشی وزارت بهداشت، جلسه‌ای با دبیران شورای مرکزی شوراهای صنفی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی برگزار کردند که قطعا منشاء و رویکرد مثبتی این نشست خواهد داشت. من معتقدم باید تعامل و ارتباط دو سویه و همیشگی بین «معاونت فرهنگی و دانشجویی» و «معاونت آموزشی» حاکم باشد. موضوعی که شاید در گذشته آن طور که باید و شاید مورد توجه قرار نمی‌گرفت.

لاری همچنین یکی از مطالبات دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی اهواز را کمبود فضای فیزیکی برای فعالیت‌های کانون‌های فرهنگی این دانشگاه عنوان کرد و گفت: دانشگاه علوم پزشکی اهواز با داشتن بیش از ۸ هزار دانشجو و وجود نهادهای متعدد دانشجویی، باید در مسیر راه‌اندازی یک فضای فیزیکی تحت عنوان« باشگاه فرهنگی» اقدام کند و به نظرم باید این موضوع جزو اولویت‌های دانشگاه در حوزه فرهنگی باشد. بدون شک وجود سالن یا فضای متمرکز تحت عنوان باشگاه فرهنگی، می‌تواند به فعالیت‌های نهادهای دانشجویی دانشگاه، نظم و انسجام خاصی ببخشید البته برای مسکن، شاید بتوان از کانکس استفاده کرد اما قطعا باید راه حل اساسی برای حل این موضوع اندیشیده شود.

وی همچنین به برنامه‌های پیش‌روی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: تلاش داریم با کمک گرفتن از ظرفیت‌های کارشناسی همه دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور و تشکیل جلسات مستمر شورای مشورتی مناطق جغرافیایی، بسته‌های تحول فرهنگی تدوین کنیم که می‌تواند به توسعه فرهنگی دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی کمک کند. ضمن آنکه متاسفانه وزارت بهداشت از داشتن یک سامانه جامع آنلاین و به‌روز محروم است و برنامه‌های‌مان در برخی حوزه‌ها همچنان به صورت سنتی پیش می‌رود که باید در راستای راه‌اندازی این سامانه جامع تلاش کنیم تا همه فرآیندهای فرهنگی و همه خدمات رفاهی و ورزشی ارائه شده با دانشجویان الکترونیکی شده و اطلاعات دقیق‌تر و قابل‌رصدتری از آنها داشته باشیم.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود به برگزاری ده نشست منطقه‌ای نشریات دانشگاهی دانشگاه‌های علوم پزشکی به میزبانی شهرهای مختلف اشاره کرد و گفت: خوشبختانه این نشست‌ها به طور منظم و مستمر هر هفته به میزبانی یکی از شهرها برگزار شده و وزارتخانه با اختصاص بودجه به دانشگاه‌هایی که میزبانی این نشست‌ها را برعهده داشتند، بخشی از هزینه‌ها را جبران کرده است. این نشست‌ها دستاوردهای خوبی برای دانشگاه‌های علوم پزشکی در حوزه نشریات دانشجویی به همراه داشت. همچنین ما طی ماه‌های اخیر نشست‌های انجمن‌های علمی را در شهرهای مختلف با موفقیت برگزار کردیم و امیدوارم این نشست‌ها‏، نتایج مثبتی برای دانشگاه‌ها به ارمغان بیاورد.

لاری همچنین به فعالیت مطلوب فعالان دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اهواز در حوزه نشریات دانشگاهی اشاره کرد و گفت: خوشبختانه بر اساس گزارشات رسیده، تعداد نشریات فعال  در دانشگاه علوم پزشکی اهواز قابل توجه است و جای خوشحالی است که این دانشگاه دارای بیش از ۳۵ نشریه فعال دانشگاهی است. البته می‌دانم که تعداد نشریات صوتی دانشگاه نیز زیاد است و استقبال خوبی در دانشگاه از نشریات صوتی می‌شود و خیلی جای تقدیر دارد که در حوزه نشریات، به سمت و سوی نشریات صوتی و الکترونیکی حرکت می‌کنید. امیدوارم ظرفیت‌های لازم برای فعالیت شما فعالان دانشجویی در حوزه نشریات صوتی و الکترونیکی بیش از پیش از سوی مسؤولان دانشگاه فراهم شود. یکی از مطالبات شما عزیزان راه‌اندازی فضا و اتاق تخصصی ( آکوستیک) برای فعالیت در نشریات صوتی است که از رئیس دانشگاه می‌خواهم  در این زمینه به شما کمک کند و در مسیر ایجاد این فضا، تلاش کند.

در ادامه این نشست، "دکتر فرهاد ابول نژادیان"، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اهواز  ضمن قدردانی از حضور دکتر لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در این دانشگاه، از برگزاری نشست با فعالان دانشجویی ابراز خرسندی کرد و گفت: در روزهای نخست مسؤولیتم در جلسه دبیران شوراهای صنفی حضور پیدا کردم و از این بابت که دانشجویان‌مان با ارائه مستندات و به صورت منطقی مطالبه‌گری می‌کنند، بسیار خوشحال شدم.

وی  با تاکید بر اینکه من خود را پاسخگو در قبال افراد مجموعه خود اعم از هیات علمی، کارکنان و دانشجویان  می‌دانم، اظهار کرد:تلاش خواهم کرد همیشه صدای آنان را بشنوم اما از همه شما انتظار دارم به من فرصت دهید تا بتوانم از نزدیک نشست‌هایی با همه نهادهای دانشجویی دانشگاه  برگزار کرده  و مسائل را ارزیابی کنم چرا که مجموعه دانشگاه بسیار گسترده است.

 ابول نژادیان ضمن پاسخگویی به همه مطالبات بیان شده، گفت: باید تلاش کنیم قانون را ملاک عمل خود قرار دهیم و از سلیقه‌ای عمل کردن دوری کنیم.

وی اظهار داشت: ارتباط برقرار کردن با دانشجویان و برگزاری نشست با دانشجویان و نمایندگان آنان را جزئی از وظیفه کاری خود می‌دانم و قطعا همه تلاشم را در این زمینه به‌کار خواهم گرفت.

ابول‌نژادیان در پاسخ به مطالبه دانشجویان برای بازسازی خوابگاه شهید رجایی بیان کرد: من با فروش این خوابگاه مخالفم  و دفتر فنی را موظف به پیگیری و برآورد هزینه جهت بازسازی می‌کنم و با قول‌های مساعد خانم دکتر لاری برای همکاری، این خوابگاه را بازسازی خواهیم کرد.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اهواز خطاب  به نمایندگان نهادهای دانشجویی افزود: من شما را مشاوران خود می‌دانم و از شما جوانان خوش فکر انتظار دارم با هم اندیشی یکدیگر برای مشکلات راه حل پیدا کنیم.

وی تاکید کرد: از همه شما انتظار دارم در بیان انتقادات و مطالبه‌های خود حرمت‌ها را حفظ کنید و اساس کار را بر حفظ حرمت‌های متقابل قرار دهیم چرا که رابطه من و شما قبل از مسؤول بودن ، رابطه استاد و شاگردی است.

ابول نژادیان در پاسخ به سخنان دبیر شورای صنفی مبنی بر فرسودگی برخی خوابگاه‌ها بیان کرد:در تلاش هستیم برخی املاک فرسوده را تهاتر کنیم و از هرکسی که در این زمینه بتواند کمک کننده باشد استقبال می‌کینم.

 سرپرست دانشگاه همچنین بر ضرورت صنعتی‌سازی سلف سرویس تاکید کرد و گفت: تمام تلاش خود را برای ساخت آشپزخانه صنعتی به‌کار می‌گیریم اما در نظر داریم تا زمان ساخت آشپزخانه صنعتی آشپزخانه فعلی را تا حد امکان صنعتی سازی کنیم.

ابول نژادیان بیان کرد: از برگزاری المپیادهای دانشجویی در زمینه‌های مختلف اعم از ورزشی، قرآنی، علمی و... به‌صورت منطقه‌ای استقبال می‌کنم چرا که باید تلاش کنیم نه تنها دانشگاه اهواز بلکه دانشگاه‌ها ودانشکده‌های قطب جنوب غرب را ارتقاء دهیم.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اهواز  با تاکید براینکه کانون‌های فرهنگی در واقع جزئی از معاونت فرهنگی و دانشجویی هستند بر ضرورت توجه و ارائه خدمات به عنوان بخشی از معاونت مذکور تاکید کرد.

وی همچین از ایجاد بسترمناسب برای فعالیت‌های رسانه ای استقبال کرد و گفت: از ایده و فعالیت دانشجویان برای فعالیت‌های رسانه‌ای و تولید محتوای مناسب و در خور شان استقبال می‌کنم.

گفتنی است پیش از سخنان معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و ریاست دانشگاه علوم پزشکی اهواز ، تعدادی از فعالان نهادهای دانشجویی به ایراد سخنرانی پرداخته و مشکلات خود را با دکتر لاری در میان گذاشتند.

از جمله موضوعات مطرح شده از سوی فعالان دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اهواز در این نشست دانشجویی می‌توان به «فرسودگی و استهلاک خوابگاه‌های دانشجویی» ، «هزینه بر بودن نگهداری خوابگاه‌های دانشجویی»  به دلیل قدمت بالای خوابگاه‌ها، « ناکافی بودن سرانه فضای فیزیکی سالن‌های غذاخوری دانشجویان نسبت به تعداد کل دانشجویان» ‏، « عدم کافی ظرفیت لازم برای طبخ غذای دانشجویان و نبود تجهیزات و لوازم صنعتی برای پخت غذا»، « لزوم رفع کمبود شدید منابع انسانی به لحاظ کمی و کیفی» و  «عدم تفکیک ردیف بودجه فرهنگی و دانشجویی از آموزش» و... اشاره کرد.

 کمبود فضاهای فیزیکی اختصاص داده شده به نهادهای دانشجویی، کمبود فضاهای ورزشی و عدم تأمین نیازهای ورزشی دانشجویان، کمبود شدید بودجه اختصاص داده شده به فعالیت نهادهای دانشجویی، لزوم بازسازی و تعمیر اساسی خوابگاه دانشجویی فرسوده، لزوم تهیه آیین‌نامه جدید انجمن‌های علمی، عدم بودجه لازم برای فعالیت‌های انجمن‌های علمی، لزوم پرداخت کاردانشجویی برای فعالان انجمن‌های علمی، لزوم تکمیل ساختمان جدید دانشکده دندانپزشکی به دلیل  متوقف بودن این پروژه عمرانی، کمبود مواد تخصصی دندانپزشکی برای انجام فعالیت در دانشکده دندانپزشکی، عدم شفافیت در مساله داوری جشنواره نشریات دانشجویی یازده‏، لزوم عدم برگزاری کارگاه‌های نشریات به صورت قطبی، برخوردهای سلیقه‌های در حوزه نشریات،  لزوم بازنگری در موضوع بودجه نشریات دانشجویی، لزوم صنعتی سازی سلف سرویس دانشجویی، عدم توزیع غذای نیم پرس به دانشجویان، لزوم تنوع بیشتر در حوزه تغذیه، لزوم احداث ساختمان جدید برای صنعتی‌سازی و... از دیگر مطالبات و مشکلات نمایندگان نهادهای دانشجویی در این نشست بود.

کمبود میزان هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اهواز و تلاش برای رفع آن، لزوم پرداخت حقوق به دانشجویان پردیس خودگردان و شهریه پرداز، نبود حفاظ فیزیکی برای برخی از خوابگاه‌های دانشجویی، عدم وجود سیستم‌های هشدار دهنده زلزله و نشست گاز، کمبود کولرگازی، یخچال، ماشین لباس شویی و جاروبرقی دربرخی اتاق‌ها، کمبود نگهبان در برخی از خوابگاه‌ها و همچنین کمبود دوربین مدار بسته و نبودسامانه کنترل تردد، افزایش تعداد ورودی‌ها و غیرفعال شدن تعدادی از خوابگاه‌های دانشجویی مانند خوابگاه رجایی، انقلاب و کیانپارس، بالا بودن سن بالای سرپرستان خوابگاه‌ها و تحصیلات پایین آنها که مشکلاتی ایجاد می‌کند، نبود زیرساخت مناسب و  گاها در برخی موارد حداقل‌های مورد نیاز در حوزه آموزشی و رفاهی دانشکده‌های اقماری، عدم تخصیص بودجه برای تجهیز این واحدها و ناتوانی شبکه‌های بهداشت و درمان در اداره آنها ( دانشکده‌های اقماری)، نبود آیین‌نامه ایاب و ذهاب دانشجویان، لزوم افزایش سقف قرارداد نقلیه متناسب با نرخ تورم و همچنین ضرورت سقف قراداد در حوزه تغذیه متناسب با نرخ تورم و... از دیگر مواردی بود که دانشجویان این دانشگاه مطرح کردند.

همچنین لزوم رفع مشکلات ورزشی و برطرف شدن کمبودها در حوزه تربیت بدنی، ضرورت تحت پوشش دادن دانشجویان نسبت به بیمه دانشجویی، لزوم انجام «تست تیتر آنتی بادی» و واکسیناسیون هپاتیت B دانشجویان بالینی، کمبود نیروهای انسانی در حوزه اداره مشاوره، عدم اعتماد دانشجویان به اداره مشاوره، ضرورت تخصیص وام‌های دانشجویی و افزایش سقف این وام‌ها، لزوم طراحی و ساخت اتوماسیون برای فعالیت شورای صنفی دانشگاه و ... از دیگر مسائلی بود که در حضور معاون وزیر بهداشت بیان شد.

در این سفر یک‌روزه، «دکتر سید عابدین حسینی آهنگری» مشاور معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، « مهندس رحمان خدابنده لو» مدیرکل دانشجویی، «دکتر حسن زائری لطف» سرپرست اداره کل فرهنگی معاونت ، «دکتر بهزاد تدین» معاون تسهیلات صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، «سید نصرت الله موسوی» دبیر ستاد مرکزی فعالیت‌های جهادی و مسؤول سفرها و «آرمین سعیدی سوق دبیر شورای صنفی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر لاری را همراهی و مشایعت می‌کنند.

لازم به ذکر است، معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در ماه‌های اخیر، در قالب سفرهای استانی، از دانشگاه‌های علوم پزشکی گلستان، مشهد، ارومیه، خوی، زنجان، قم، ایلام، البرز، اراک، بابل، اهواز و آبادان بازدید کرده و طی دیدار با مسؤولان و نمایندگان نهادهای دانشجویی و همچنین بازدید از سلف و خوابگاه‌های دانشگاه‌های مذکور، از نزدیک در جریان مشکلات و کمبودهای این دانشگاه‌ها قرار گرفته است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.