چهارشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۰

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت از دانشگاه علوم پزشکی اراک بازدید کرد

دیدار معاون وزیر بهداشت با نمایندگان نهادهای دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اراک

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، صبح روز چهارشنبه ۱۱ دی‌ماه در قالب سفر یک‌روزه به استان مرکزی، در بدو ورود به استان در جمع نمایندگان نهادهای دانشجویی دانشگاه حضور یافت و با آنها دیدار کرد.

به گزارش مفدا،دکتر سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و هیات همراه در ادامه سفرهای استانی خود، امروز چهارشنبه ۱۱ دی‌ماه در قالب سفری یک‌روزه به استان مرکزی ، در نشستی با نمایندگان نهادهای دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اراک دیدار کرد.

در این نشست دکتر سید محمد جمالیان رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک با اشاره به اینکه این دانشگاه دارای سه هزار و ۶۲۰ دانشجو است، اظهار کرد: یک هزار و ۲۵۰ نفر از دانشجویان خوابگاهی هستند که به لحاظ جنسیتی ۴۵۰ نفر را دانشجویان پسر و ۸۰۰ نفر را دختران تشکیل می دهند.

وی با بیان اینکه اکثر دانشجویان دانشگاه را در فضاهای خوابگاهی در سایت سردشت اسکان داده ایم، اظهار کرد: متاسفانه صد نفر از دانشجویان ما از خوابگاه های خودگردان استفاده می کنند. متاسفانه دانشگاه علوم پزشکی اراک به لحاظ خوابگاه در جایگاه خوبی قرار ندارد و بخصوص در حوزه خوابگاه پسران، بناهای خوابگاه به لحاظ ابنیه و معماری، قدیمی و فرسوده هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک با اشاره به اینکه خوابگاه نیمه کاره ای که از چند سال گذشته ساخت آن آغاز شده تنها ۳۰ درصد رشد فیزیکی داشته و مدتها نیمه کاره رها شده است که جا دارد از پیگیری های شما معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت که دو هفته گذشته در این خصوص نامه ای به معاونت توسعه دادید و موافقت وزیر را با تامین هشت میلیارد تومان بودجه برای تکمیل این خوابگاه، گرفتید، تشکر کنم.

جمالیان با اشاره به اینکه جلسات متعددی در طول سال با دانشجویان و نمایندگان نهادهای دانشجویی برگزار می کنیم، اظهار کرد: گلایه و مطالبات بیشتر دانشجویان ما در این دانشگاه حول محور بودجه فرهنگی است که تقاضای اصلی دانشجویان این است که معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه به لحاظ بودجه ای جدا شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک در خصوص وضعیت تعذیه دانشگاه گفت: خوشبختانه دانشگاه به لحاظ تغذیه جزو دانشگاه های مطلوب به شمار می رود و توانسته ایم رضایتمندی دانشجویان را جلب کنیم و ما در طبخ غذا تلاش کرده ایم از گوشت گرم استفاده کنیم و با نظارتی که نسبت به انبارهای غذا توسط کارشناسان تغذیه دانشگاه صورت می گیرد، کیفیت مواد اولیه برای طبخ غذا قابل قبول است.

وی افزود: در موضوع فرهنگی تلاش ما بر این بوده که با همه مشکلات اقتصادی، اردوهای فرهنگی راکه مورد تقاضای دانشجویان بوده است را برگزار کنیم. همچنین در برگزاری جشن ها و جلسات مورد تقاضای دانشجویان در حد امکان اقدام کرده ایم.

جمالیان گفت: جا دارداز پیگیری های شما معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت به دلیل ارائه پول غذا در قالب کمک به دانشگاه های علوم پزشکی کمک کند که واقعا این هزینه غذا که به دانشگاه های علوم پزشکی داده می شود، در شرایط نابسامان اقتصادی، کمک خوبی به خیلی از دانشگاه ها کرده است.

وی گفت: بیشتر مطالبات دانشجویان دانشگاه به حوزه فرهنگی و به بحث بودجه ای بر می گردد که اگر مابدانیم امسال چقدر از ابتدای سال بودجه به دانشگاه تزریق می شود، می توانیم براساس برنامه و بودجه، هزینه های مختلف دانشگاه را انجام دهیم و مطالبات و خواسته های بحق دانشجویان را مرتفع سازیم اما متاسفانه بنده به عنوان رئیس دانشگاه حتی نمی دانم امسال چقدر بودجه مقرر است به دانشگاه تعلق گیرد. در شرایطی سخت اقتصادی به سر می بریم به طوری که تنها حقوق۷۲ درصدهیات علمی را از طریق بودجه دانشگاه پرداخت کرده ایم و مابقی حقوق این افراد را مجبور هستیم از درآمدهای اختصاصی دانشگاه تامین سازیم.

وی دقایقی در خصوص فضاهای ورزشی دانشگاه علوم پزشکی اراک سخنانی ارائه کرد وگفت: این دانشگاه دارای بیش از ۵ هزار و ۲۰۰ مترمربع فضا و زیربنای مفید ورزشی دارد اما در کل مساحت کل فضاهای ورزشی دانشگاه بالغ بر هفت هزار و ۵۰۰ متر مربع است.

جمالیان اظهار کرد: سالن ورزشی شهید اسماعیل هادیان با مساحت ۴ هزار مترمربع و زیربنای مفید ۲ هزار و ۵۰۰ متر مربع از بزرگترین فضاهای ورزشی ملکی دانشگاه به شمار می‌رود که سال ۸۴ به بهره‌برداری رسید. همچنین سالن ورزشی شهید داریوش ساکی، سالن ورزشی صدف، سالن‌های ورزشی پوریای ولی و ستاد دانشگاه از دیگر فضاهای ورزشی است که دانشگاهیان از امکانات و تجهیزات آن استفاده می‌کنند. ضمن اینکه دانشگاه با دارا بودن سالن تیراندازی و همچنین سالن ورزش‌های رزمی و نیز زمین‌های ورزشی روباز سعی کرده است در راستای ارائه خدمات ورزشی به جامعه هدف، اقدامات سازنده‌ای انجام بدهد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک دانشگاه علوم پزشکی اراک به موفقیت‌های دانشجویان دختر دانشگاه در چهاردهمین المپیاد ورزش‌های قهرمانی وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: کسب مقام سومی رشته کاتای انفرادی توسط محدثه گودرزی، کسب مدال برنز توسط مائده شمشیری در رشته کاراته، کسب مقام چهارمی شنا توسط پریسا آرین فر از دانشجویان این دانشگاه از جمله موفقیت‌های است که سال گذشته نصیب دانشجویان ما شد. همچنین دانشجویان پسر در المپیاد ورزش‌های قهرمانی وزارت بهداشت در تبریز، موفق به کسب مدال شدند که از جمله می‌توان به کسب مقام اول رشته ورزشی کاراته توسط  محمد امین فیلی و .... اشاره کرد.

وی همچنین به پاره‌ای از فعالیت‌های اداره مشاوره سلامت دانشگاه اشاره کرد و گفت: انجام مشاوره‌های گروهی، فردی، تلفنی ( ۴۸۱ مورد) و همچنین برگزاری جلسات گروه درمانی در دفاتر خوابگاه و دانشکده‌ها، پایش سلامت روان همه دانشجویان تازه ورود به لحاظ سلامت روان ( ۷۳۷ مورد)، تشکیل کمیته موارد خود آسیب رسان، برگزاری کارگاه‌های روانشناختی در دانشکده‌ها و خوابگاه‌های دانشجویی و همچنین انجام اقدامات لازم در خصوص دانشجویان دارای افت تحصیلی و مشروطی از جمله برنامه‌های این اداره بوده است.

جمالیان گفت: برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای اساتید مشاوره به تعداد هفت کارگاه، ارجاع دانشجویان در معرض آسیب به روانپزشک، دعوت از خانواده دانشجویان در معرض آسیب و مطلع کردن آنها از شرایط فرزندانشان، شرکت در اردوهای جهادی و ارائه خدمات روانشناختی به اقشار آسیب پذیر جامعه، ارائه خدمات مددکاری به صورت محدود به دانشجویان نیازمند و همچنین امانت کتاب با موضوعات روانشناختی و توزیع لوح فشرده آموزشی به جامعه هدف را از دیگر برنامه‌های سال گذشته این دانشگاه درحوزه سلامت روان عنوان کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به تشکل‌های اسلامی دانشجویی دانشگاه اشاره کرد و گفت: انجمن اسلامی دانشجویان، بسیج دانشجویی و جامعه اسلامی، سه تشکلی هستند که در دانشگاه در حوزه فعالیت‌های خود، مشغول به فعالیت هستند و دانشجویان زیادی در این تشکل‌ها عضو هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک در خصوص فعالیت دانشجویان در تشکل انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه گفت: برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی، برپایی شب شعر و نمایشگاه کتاب به مناسبت روز کتاب، برگزاری نمایشگاه عکس و همچنین مراسم روز دانشجو از جمله فعالیت‌های این تشکل در یک سال اخیر بوده است. ضمن اینکه فیلم‌های سینمایی با همکاری انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تحت عنوان، عرق سرد، دختر و عصبانی نیستم برای دانشجویان دختر و پسر اکران شده است که با استقبال دانشجویان مواجه شد.

جمالیان همچنین به بخش‌هایی از فعالیت‌های بسیج دانشجویی دانشگاه اشاره کرد وگفت: برگزاری نشست‌ها و کارگاه‌های آموزشی، برگزاری یادواره شهدا و یادمان شهدای گمنام، اعزام دانشجویان به اردوهای زیارتی و تفریحی و اجرای مراسم‌های ملی و مذهبی و نیز برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی توسط فعالان بسیج دانشجویی دانشگاه ( ۱۰ مورد) و مراسم پیاده روی اربعین و همچنین برگزای تریبون‌های آزاد با موضوعات مختلف ( ۱۰ مورد) از جمله برنامه‌های این تشکل دانشجویی در سال گذشته است. همچنین جامعه اسلامی دانشجویان در حوزه پخش فیلم مستند «ایکسونامی»، کارگاه آموزشی، بازدید از مرکز خیریه سالمندان و معلولان، برگزاری برنامه«  سه‌شنبه‌های مهدوی»، برگزاری ۴ تریبون آزاد و همچنین کرسی‌های آزاداندیشی اقدامات خوبی انجام داده است.

وی با اشاره به فعالیت ۱۱ کانون فرهنگی فعال در دانشگاه علوم پزشکی اراک خاطرنشان کرد: کانون اخلاق حرفه‌ای پزشکی، کانون هلال احمر اراک و شازند، کانون شعر وادب، فرهنگ و هنر، هنرهای نمایشی، کانون فیلم وعکس، کانون سلامت و نیز گویندگی و اجرا و همچنین کانون جهادی خیریه لبخنداز جمله کانون‌های فعال فرهنگی دانشگاه به شمار می‌روند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک همچنین به فعالیت‌های انجمن‌های علمی دانشگاه اشاره کرد و گفت: برگزاری سالانه همایش فصل نو فصل نشاط همدلی، برگزاری جلسات شوراهای نظارت دانشکده‌ها و دانشگاه، جلسه دبیران انجمن‌های علمی دانشگاه با مدیر فرهنگی، برگزاری ۲۰ جلسه کارگاه‌های علمی توسط انجمن‌های علمی دانشجویی در سال جاری، برپایی ۹ جلسه ویژه دانشجویان تازه ورود رشته‌های مختلف جهت آشنایی با انجمن‌های علمی و نیز برگزاری کمپین‌های مبارزه با ایدز و اجرای ویژه برنامه روز زمین پاک از دیگر فعالیت‌های انجمن‌های علمی دانشگاه در ماه‌های اخیر بوده است.

جمالیان همچنین به تشکل کمیته عفاف و حجاب دانشگاه و صدور ابلاغ همه اعضای ستاد صیانت اشاره کرد وگفت: راه‌اندازی کمیته انطباق دانشگاه و صدور ابلاغ برای همه اعضای آن، کسب رتبه عالی دستورالعمل ستاد صیانت از حقوق شهروندی استانداری در سطح استان، برگزاری جلسات ستاد صیانت و انطباق دانشگاه در هر فصل، تشکیل تیم بازرسی حجاب و عفاف و انطباق و صدور ابلاغ برای آنان، تشکیل ککارگروه‌های عفاف و حجاب در مراکز تابعه استان، برگزاری کلاس‌های آموزشی عفاف و حجاب، توزیع بسته‌های فرهنگی حجاب و عفاف در بدو ورود دانشجویان تازه ورود، فضاهسازی و تبلیغات محیطی در سطح مراکز با موضوع حجاب و عفاف و نیز تدوین منشور حجاب و عفاف و منشور اخلاقی کارکنان و بیماران و ارسال به کلیه واحدهای تابعه از جمله قعالیت‌های فنی و اداری دانشگاه بوده است.

در ادامه این نشست، هر کدام از نمایندگان نهادهای دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اراک هر کدام دقایقی به بیان مطالبات و مشکلات خود پرداختند.

همچنین در ادامه دکتر لاری، قرار است از خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اراک بازدید کرده و از بخش‌های مختلف خوابگاه‌ها از جمله اتاق‌ها دیدن کنند و دقایقی با برخی از دانشجویان خوابگاهی به گفتگو پرداخته و در جریان مشکلات آنها قرار گیرد.

دیدار با اعضای هیات رئیسه دانشگاه، بازدید از مجتمع ورزشی دانشگاه علوم پزشکی اراک و همچنین بازدید از محل طبخ غذای دانشجویان وسلف سرویس دانشگاه از دیگر برنامه‌های این سفر یک‌روزه خواهد بود.

در این بازدید، رحمان خدابنده لو مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت، بهزاد تدین معاون تسهیلات صندوق رفاه، دکتر حسن زائری لطف مشاور معاونت فرهنگی و دانشجویی، و....  دکتر لاری را مشایعت و همراهی می‌کنند.

گفتنی است، معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در ماه‌های اخیر، در قالب سفرهای استانی، از دانشگاه‌های علوم پزشکی زنجان، البرز، قم، سمنان، ارومیه، خوی، گلستان، ایلام و.... بازدید کرده است و طی دیدار با مسؤولان و نمایندگان نهادهای دانشجویی و همچنین بازدید از سلف و خوابگاه‌های دانشگاه‌های مذکور، از نزدیک در جریان مشکلات و کمبودهای این دانشگاه‌ها قرار گرفته است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.