سه‌شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۰

برگزاری نشت آموزشی اعتیاد به فضای مجازی در دانشگاه علوم پزشکی همدان

اعتیاد به فضای مجازی ، مفدا همدان

در نشت آموزشی اعتیاد به فضای مجازی دکتر مهدی صمدی گفت : اعتیاد اینترنتی در عصر حاضر برای بسیاری افراد جایگزین ارتباطات اجتماعی شده است.

به گزارش پایگاه خبری مفدا در همدان، نشت آموزشی اعتیاد به فضای مجازی در دانشگاه علوم پزشکی همدان با حضور دکتر مهدی صمدی روانپزشک واز اساتید این دانشگاه در محل سالن اجتماعات پزشکی در حال برگزاریست.

در این نشت که با حضور دکتر ابراهیم جلیلی معاون دانشجویی وفرهنگی ،دکتر سهیلا پناهی رئیس اداره مشاوره سلامت دانشجویان و جمعی از دانشجویان و کارکنان در حال برگزاریست دکتر مهدی صمدی روانپزشک گفت:اعتیاد اینترنتی ممکن است به طور کاملا ناخودآگاه در شخصیت فرد شکل گرفته باشد و کاربر در بی‌خبری از آن به سر برد. این گونه حالات رفتاری در درازمدت باعث بروز آسیب‌های فردی و سپس اجتماعی برای کاربر خواهد شد و کاربر را مشغول و سرگرم محیط فارغ از اجتماع خواهد کرد.
فضای شکل‌گیری شخصیت و محیط اصلی جامعه‌پذیری فرد، در واقع همان محیط درون خانوادگی و سپس اجتماعی فرد می‌باشد. بسیاری از حالات و سکنات رفتاری افراد در کنش‌ها و واکنش‌های با اطرافیان خود تعریف می‌شود و شخصیت اجتماعی فرد در همین مقاطع و بازه‌های زمانی و مکانی شکل می‌گیرد.
صمدی افزود:اعتیاد اینترنتی در عصر حاضر برای بسیاری افراد جایگزین ارتباطات اجتماعی شده است. این روند به اخلال در شکل‌گیری شخصیت فرد خواهد انجامید، شخصیتی که به طور ذاتی نیازمند برقراری ارتباط طبیعی و رو در رو با دیگران است.
وی ادامه داد:اعتیاد اینترنتی نوعی وابستگی جسمانی و روانی در فرد ایجاد می‌کند، کاربر نمی‌تواند برای ساعات طولانی از فضای مجازی به دور باشد و اگر هم چنین موقعیتی پیش آید، دائم در فکر رایانه شخصی خود خواهد بود و از لحاظ روانی احساس کمبود پیدا خواهد کرد. وب‌گردی مداوم، چت مداوم، حضور آنلاین و پرسه‌زنی در فضای شبکه‌های اجتماعی برای ساعت‌های طولانی در طول روز، همگی از مصادیق اعتیاد اینترنتی به شمار می‌روند.
کاربر معتاد به این موارد نیز در زندگی روزانه خود با مشکلاتی مواجه خواهد شد؛ برای مثال از برخی فعالیت‌های مهم اجتماعی یا شغلی و تحصیلی دست می‌کشد و دچار نوعی اختلال و بی نظمی در روند برنامه‌های جاری زندگی خود می‌شود. دلیل بروز چنین سوء کاربردهایی از فضای مجازی و در نهایت استفاده‌های مفرط از آن شاید به عدم کنترل و کاربرد صحیح اینترنت در میان افراد جامعه بازگردد، البته کارکردهای بسیار متنوع فضای مجازی را هم در تاثیر بر این امر نمی‌توان نادیده گرفت. کلام پایانی در این مقال ذکر این نکته می‌باشد که اعتیاد در استفاده و کاربرد فضای مجازی ممکن است در روندی ناخودآگاه، فرد را از محیط ارتباطات طبیعی اجتماعی که شرط و لازمه شکل‌گیری شخصیت اجتماعی فرد است غافل کند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.