سه‌شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۲

کارگاه آموزشی «آسیب شناسی فضای مجازی» ویژه دبیران و کارشناسان شوراهای انضباطی برگزار شد.

کارگاههای آموزشی شورای انضباطی

کارگاه آموزشی « آسیب شناسی فضای مجازی با حضور دبیران و کارشناسان شوراهای انضباطی دانشگاه‌های علوم پزشکی و با تدریس دکتر اکبر استرکی آغاز شد.

به گزارش مفدا، کارگاه آسیب شناسی فضای مجازی با حضور دکتر اکبر استرکی عضو شورای عالی فضای مجازی و استاد دانشگاه علوم انتظامی«امین» برای آشنایی دبیران و کارشناسان شوراهای انضباطی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با آسیب‌های فضای مجازی برگزار شد.

در این کارگاه اکبر استرکی با مطرح کردن سه مورد آسیب، تهدید و فرصت‌ها در فضای مجازی و با طرح پرسشی در مورد آسیب‌شناسی فضای مجازی از دبیران شوراهای انضباطی خواست تا نظرات خود را در این مورد اظهار کنند.

در این پرسش و پاسخ دبیران در پاسخ به برداشت خود از مبحث «آسیب‌ شناسی فضای مجازی» در رابطه با تهدیدها، فرصت‌ها و آسیب‌ها صحبت کردند.

استرکی در ادامه گفت: امروز فضای مجازی بسیار تاثیرگذار است و مورد استفاده تعداد بیشماری از مردم جهان از جمله سیاستمداران قرار می‌گیرد.

وی با طرح سوال دیگری مبنی بر اینکه به نظر شما جهان امروز به کجا می‌رود؟! گفت: ۵۰۰ سال طول کشید که از عصر صنعتی وارد عصر اطلاعات شویم و نزدیک به ۵۰ سال است که در عصر سایبری قرار داریم. عصر سایبری یعنی عصری که در آن با اطلاعات و فناوری کامپیوتر در ارتباط هستیم. با توجه به وارد شدن به عرصه سایبری موضوع تهدید سایبری هم به وجود می‌آید و با توجه به رشد اطلاعات فناوری امروزه در بحث جنگ اطلاعاتی و سایبری قرار داریم.

این استاد دانشگاه علوم انتظامی در ادامه با بیان اینکه استفاده از رسانه‌های مجازی برای تضعیف کشورها استفاده می‌شود، گفت: یکی از مهمترین و شاخص‌ترین مباحث که در جنگ نرم مورد بررسی و استفاده قرار می‌گیرد موضوع جنگ رسانه‌ای است. امروز قدرت رسانه شناخته شده است و حتی داعش هم برای قدرت نمایی از این موضوع استفاده کرده است.

استرکی با بررسی این موضوع که  تکنولوژی به طور بی سابقه‌ای در حال رشد است، با ارائه آماری از استفاده مردم از فضای مجازی گفت: در هر ۶۰ ثانیه دو میلیون نفر تنها از موتور جستجوی گوگل استفاده می‌کنند، در مدت ۶۰ ثانیه  ۷۲ ساعت فیلم در فضای مجازی بارگذاری می‌شود و این موضوع نشان از استفاده تعداد زیادی از مردم دنیا دارد. باید بدانیم که این روند رو به افزایش است و تا سال ۲۰۲۰ شاهد رشد سریعتر فناوری اطلاعات و استفاده از تکنولوژی هستیم.

وی افزود: این سیر تکاملی تا سال ۲۰۲۰ میلادی همراه با رشد تکنولوژی وب هوش‌ها را در نسل پنجم فناوری اطلاعات شاهد خواهیم بود. در نسل پنجم خانه‌های هوشمند معروف به اینترنت اشیا را در اختیار داریم که این اتفاق به زودی  محقق می‌شود. در حال حاضر ۵۰ درصد مردم جهان به اینترنت دسترسی دارند اما تا سال ۲۰۲۰ این آمار به ۹۰ درصد مردم جهان می‌رسد.

اکبر استرکی با بیان اینکه در ایران کتاب و مقاله بسیار کمی در مورد رسانه‌های اجتماعی وجود دارد بیان داشت: رسانه‌های اجتماعی ابزاری است برای ایجاد تبادل اجتماعی که دارای دو جنبه مهم جامعه و تعامل  می‌باشد که بسیار جای کار و بررسی دارد اما متاسفانه در این خصوص مقاله‌های بسیار کمی نوشته شده است.

این عضور شورای عالی فضای مجازی ضمن بیان این نکته که فضای مجازی بسیار مورد اهمیت است و در میان مردم فراگیر شده است، خطرات و تهدیدهای این فضا را یادآور شد و گفت: نباید از نظر دور داشت که فضای مجازی تهدیدهای بسیاری دارد و باید نسبت به تهدیدات این فضا آشنایی داشته باشیم.

وی تاکید کرد قبل از اینکه این تهدیدها آسیب زننده باشد باید دانشجویان را با این فضای مجازی آشنا کنیم و آگاهی بخشی ما باعث شود که مشکلی برایش ایجاد نشود. ارسال اخبار مختلف توسط اندیشه‌های معاند از طریق فضای مجازی یکی از آسیب‌های مهم است، جاسوسی مجازی بسیار اهمیت دارد و این فضای مجازی بسیار محیط مناسبی برای این نوع حرکت‌هاست و برای جلوگیری از این اتفاقات باید در ابتدا این فضای مجازی و تهدیداتش را بشناسیم.

استرکی در پایان خاطرنشان کرد، شورای انضباطی باید مدام پایش و رصد فضای مجازی را در دست داشته باشد و در این میان آموزش و اطلاع رسانی بسیار مهم است. در این زمینه نیاز به تحقیق و پژوهش است و نیاز است که غیرمجازها در فضای مجازی مشخص شوند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.