جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۶

دبیر شورای صنفی مرکزی دانشجویان وزارت بهداشت تاکید کرد:

اداره امور دانشگاه بدون مشارکت دانشجو امکان‌پذیر نیست

ودود نوروزی

دبیر شورای صنفی مرکزی دانشجویان وزارت بهداشت بر لزوم تقویت نهادهای مدنی از جمله شورای صنفی تأکید کرد و گفت: در قانون اساسی هم به خوبی اشاره شده که باید اصناف و گروه‌های مختلف برای خود شورا داشته باشند و کسی مانع فعالیت‌شان نشود. وی همچنین اظهار داشت: من معتقدم ارتباط دانشجو و دانشگاه همواره ناگسستنی است و اداره امور دانشگاه بدون همکاری و مشارکت دانشجو امکان پذیر نیست. همانطور که اداره کشور بدون آراء و مشارکت مردم میسر نیست.

ودود نوروزی در گفت وگو با خبرنگار مفدا با بیان این مطلب افزود: وقتی گروهی با منافع مشترک و شرایط ذهنی و فکری مشترک گرد هم جمع می‌شوند چرا نباید برای خود در قالب شورا مجموعه‌ای داشته باشند و عقاید و نظراتشان را مطرح کنند. باید هر گروه و شورا با تمام اختلافات سیاسی، فکری و قومیتی، بتوانند به خوبی سر مسائل به گفت وگو بنشینند، چرا که این مهم باعث تمرین دموکراسی می‌شود و بدون شک تقویت نهادهای مدنی یکی از لازمه‌های پیشرفت کشور است و شورای صنفی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

دبیر شورای صنفی دانشگاه علوم پزشکی تبریز تصریح کرد: باید همه اعضای شورای صنفی در فضای دانشگاهی، فارغ از هر گونه جناح، قومیت و اختلافات سیاسی و فکری، تعامل خوبی با هم داشته باشند و در مسیر حل مشکلات و مطالبات صنفی و رفاهی دانشجویان گام بردارند. فعالیت دانشجویان در شورای صنفی، نه تنها باعث افزایش اعتماد به نفس، تقویت خودباوری و ارتقای روحیه مدیریت و تصمیم‌گیری آنها می‌شود، بلکه بعد از فارغ التحصیلی و در همه ابعاد زندگی نیز می‌تواند ثمرات و دستاوردهای خوبی به همراه داشته باشد.

وی تصریح کرد: دانشجویان به عنوان یکی از مهم‌ترین نیروهای تأثیرگذار و آینده‌ساز کشور باید در دانشگاه  مورد احترام واقع شوند، مسؤولان و مردم برای جایگاه واقعی دانشجو اهمیت قائل شوند تا قشر دانشجو در لحظات حساس و سرنوشت ساز، قدرت و توان خود را نشان دهد؛ همانطوری که در شرایط حساس مبارزه با رژیم شاهنشاهی و جنگ تحمیلی نیز خدمات ارزنده‌ای برای ثبات و استقلال این کشور انجام داده‌اند. من معتقدم ارتباط دانشجو و دانشگاه همواره ناگسستنی است و اداره امور دانشگاه بدون همکاری و مشارکت دانشجو امکان‌پذیر نیست. همانطور که اداره کشور بدون آراء و مشارکت مردم میسر نیست، مدیریت یک دانشگاه بدون اعمال نظر و مشارکت دانشجویان شدنی نیست؛ از این رو وجود شورای صنفی در هر دانشگاهی یک ضرورت به شمار می‌رود و مسؤولان دانشگاهی باید همواره این اصل را مد نظر قرار دهند. 

نوروزی بر اهمیت استقلال بیش از پیش شورای صنفی تاکید کرد و گفت: شوراهای صنفی برای آنکه مستحکم‌تر باشند، باید استقلال عمل بیشتری پیدا کنند. دانشجوی عضو شورای صنفی باید احساس کند که در محیط دانشگاهی، نقش مؤثری در تحقق مطالبات صنفی و رفاهی دانشجویان دارد. من معتقدم تعامل مسؤولان و اعضای شورای صنفی باید بیشتر تقویت شود و شورای صنفی نیز مؤظف است به عنوان یک نهاد دانشجویی برخاسته از رأی دانشجویان، در جهت پیگیری مسائل صنفی و رفاهی دانشجویان و رفع مطالبات آموزشی، پژوهشی، اسکان و تغذیه دانشجویان تلاش کند.

وی همچنین خواستار امنیت بیشتر نهادهای دانشجویی در فضاهای دانشگاهی شد و گفت: باید شرایط به نحوی فراهم شود که همه نهادهای دانشجویی بتوانند در چارچوب مسؤولیت‌های خود و بر اساس آیین‌نامه، به فعالیت‌ بپردازند. نه فقط اعضای شورای صنفی، بلکه همه فعالان دانشجویی نباید به خاطر حرف‌ها وانتقادات‌ منطقی‌شان، دچار مشکل شوند. اگر فردی از فعالان دانشجویی تهمتی زد بازخواست شود، اما اگر کسی حرف و مطالبه‌ای به حق داشت، مسؤولان تلاش نکنند که او را بکوبند؛ همه ما باید آستانه تحمل‌مان را بالا ببریم.

نوروزی با بیان اینکه فعالیت یکایک اعضای شورای صنفی در هر واحد دانشکده‌ای و خوابگاهی، در واقع نوعی تمرین ،کسب تجربه و تبادل اندیشه و افکار است، خاطرنشان کرد: شورای صنفی یک نهاد کاملا دانشجویی است و با رای مستقیم دانشجویان تمامی سلسله مراتب طی می‌شود و در هر بخشی از دانشگاه که حقی از دانشجویان ضایع شود، شورای صنفی از حق آنها دفاع می‌کند و به عبارتی شورای صنفی مشروع‌ترین و مقبول‌ترین نهاد پیگیری مطالبات دانشجویی است. بدون شک فعالیت همه ما در شورای صنفی، علاوه بر احقاق حقوق و مطالبات صنفی و رفاهی دانشجویان، کسب تجربه، هنر گفت وگو و تمرین مدیریتی در عرصه‌های مختلف است.

تاکید بر جایگاه شورای صنفی در نامه دانشجویان به وزیر بهداشت

دبیر شورای صنفی مرکزی دانشجویان وزارت بهداشت با اشاره به اینکه نامه نمایندگان شورای صنفی دانشگاه‌های علوم پزشکی به دکتر نمکی وزیر بهداشت، مقارن با روز دانشجو، تاکید بر اهمیت جایگاه قشر دانشجو در فضای دانشگاهی و حل مشکلات صنفی و رفاهی دانشجویان علوم پزشکی بود، اظهار کرد: دبیران شوراهای صنفی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در خصوص مشکلات و مطالبات صنفی و رفاهی، نامه‌ای به وزیر بهداشت نوشتند و در آن تاکید کردند که تنها راه نجات پیکر تقریبا بی‌جان تشکل‌ها و نهادهای دانشجویی، التزام و پایبندی دانشگاه‌های کشور به چند اصل کلیدی از جمله "رعایت حاکمیت قانون"، "شفافیت"، "پاسخگویی"، "رعایت حقوق ذی‌نفعان" و "رفتار اخلاقی" است.

وی اظهار کرد: در این نامه آورده شده که "افزایش غیرکارشناسی ظرفیت پذیرش دانشجویان علوم پزشکی بدون فراهم کردن زیرساخت‌ها موجب کاهش شدید سرانه‌های آموزشی، خوابگاهی، ورزشی و تعداد مشاوران خواهد شد و قطعا این تصمیم نارضایتی شدید جامعه علوم پزشکی را به همراه داشته و زمینه‌ساز بحران‌های مختلفی در آینده نه چندان دور خواهد بود". امیدوارم این نامه بتواند دستاوردها و بازخوردهای مثبتی به همراه داشته باشد.

نوروزی خاطرنشان کرد: تلاش کردیم با تهیه متنی در قالب نامه به وزیر، در خصوص اهمیت روز دانشجو و اینکه دوران دانشجویی نه  تنها دوره‌ای برای کسب علم بلکه یک رسالت و مسؤولیت اجتماعی است، صحبت کنیم و مقاصدمان را به خوبی بیان کنیم. متأسفانه جنبش دانشجویی به عنوان موتور محرکه دانشگاه و حتی جامعه، در حال حاضر به دلیل شرایط اجتماعی موجود و افزایش بی‌تفاوتی و ناامیدی، اوضاع نابسامانی دارد و نهادهای دانشجویی به عنوان بخش مهمی از این جنبش در حال از دست دادن روحیه مطالبه‌گری خود و تبدیل شدن به نهادهای خنثی و وابسته هستند و نماینده و بازوی اجرایی دیگر نهادها شده‌اند. بدون شک تنها راه خروج از  شرایط و نجات پیکر تقریبا بی‌جان تشکل ها و نهادهای دانشجویی، پایبندی دانشگاه‌های کشور به چند اصل کلیدی است که به آن اشاره شد.

وی بر لزوم پایبندی همه مسؤولان کشور از جمله مسؤولان دانشگاهی به قانون اساسی تاکید کرد و گفت: همه ما در مدیریت کشور از جمله در فضای دانشگاهی باید "قانون اساسی" را معیار و ملاک خود قرار دهیم و قطعا بقیه قوانین نیز باید متاثر از قانون اساسی باشند. ضمن اینکه موضوع شفالیت مالی که در نامه به وزیر آن را مطرح کردیم از اهمیت خاصی برخوردار است و در این نامه تاکید کردیم که باید شفافیت در خصوص مصوبات و آیین‌نامه‌های دانشجویی وجود داشته باشد و نتایج اعتبارسنجی‌ها و گزارش عملکرد به دانشجویان به خوبی و شفاف ارائه شود. ضمن آنکه  تحصیل رایگان جزو اولین اصول مذکور در قانون اساسی است اما در حال حاضر علاوه بر شرایط نامناسب و غیر عادلانه رقابت در کنکور سراسری و احتمال بسیار پایین ورود دانش آموزان از اقشار کم درآمد جامعه به دانشگاه، شاهد اعمال سهمیه‌های خاص، افزایش پذیرش دانشجویان شهریه‌پرداز با شهریه‌های نجومی و نیز ورود دانشجویان ایرانی از خارج کشور هستیم که در واقع دانشگاه را به دکّانی برای فروش مدرک تحصیلی به گروه‌های خاص مبدل کرده است که این موضوع عینا در متن نامه به وزیر مطرح شده است.

وی افزود: وجود شرایط مناسب زیست و حفظ کرامت انسانی از الزامات محیط دانشگاهی است که متاسفانه این مورد نیز مغفول مانده و به نظر می‌رسد در برنامه‌های بسیاری از مدیران دانشجویی جایی ندارد. با عدم اختصاص بودجه مناسب به این حوزه، امکانات رفاهی از جمله تغذیه ، خوابگاه و بیمه‌های درمانی در شأن دانشجویان فراهم نمی‌شود تا آنجا که برخی از دانشجویان به دلیل فرسودگی خوابگاه در معرض تهدیدهای جانی هستند کمااین‌که در ماه‌های اخیر شاهد برخی موارد آن بوده‌ایم.

دبیرکل شورای صنفی مرکزی دانشجویان وزارت بهداشت همچنین اضافه کرد: افزایش غیرکارشناسی ظرفیت پذیرش دانشجویان بدون فراهم کردن زیرساخت‌ها موجب کاهش شدید سرانه‌های آموزشی، خوابگاهی، ورزشی و تعداد مشاوران شده است و نارضایتی شدید جامعه علوم پزشکی را به همراه داشته و زمینه ساز بحران‌های مختلفی در آینده‌ای نه چندان دور می‌شود. در نامه اخیر به وزیر به خوبی در خصوص افزایش غیرکارشناسی ظرفیت پذیرش دانشجویان علوم پزشکی منظورمان را بیان کردیم و سعی کردیم از طریق مسؤولان وزارتی، نمایندگان مجلس و متولیان مربوطه که تصمیم‌گیران اصلی هستند، این موضوع را پیگیری کنیم و حتی در نامه به وزیر درخواست کردیم کمیته‌ای برای پیگیری این موضوع تشکیل شود.

نوروزی همچنین به موضوع لزوم رفع ایرادات در شیوه‌نامه انضباطی اشاره کرد و گفت: در خصوص آیین‌نامه شیوه انضباطی نقدهایی وجود دارد که باید آن را در قالب نامه به وزیر مطرح می‌کردیم. الزام رعایت الگوی اخلاقی در فضای دانشگاهی موضوعی است که باید به شدت در دانشگاه‌ها رعایت شود. موضوع اخلاق  و همچنین حق تحصن و تجمع که از ضروریات است باید در آیین‌نامه جدید به رسمیت شناخته شود.

وی درباره بودجه نیز گفت: موضوع بودجه رفاهی هم از اهمیت خاصی در دانشگاه‌های علوم پزشکی برخوردار است و کمبود بودجه می‌تواند در خیلی از بخش‌ها از جمله اسکان، تغذیه، ورزش و سلامت روان تاثیر منفی بگذارد. باید شرایط طوری فراهم شود که بر اساس قانون اساسی، تمامی مطالبات و نیازهای واقعی و به حق دانشجویان فراهم شود. دانشگاه‌ها با توجه به تورم و شرایط سخت اقتصادی با مشکلات زیادی به خصوص در حوزه تغذیه مواجه هستند و کمبود بودجه رفاهی، می‌تواند مشکلات زیادی برای دانشگاه‌ها به بار آورد. با توجه به تورم و شرایط اقتصادی کشور، هزینه‌های اقلام اساسی در حوزه تعذیه به شدت افزایش یافته است اما وزارت بهداشت در این خصوص در تلاش است که با تامین اقلام اساسی بر مشکلات غلبه کند.

نوروزی گفت: در خصوص مشکلات خوابگاه‌ها نیز باید گفت بسیاری از خوابگاه‌های دانشجویی بر اساس آمارها، از لحاظ سرانه و جمعیت دانشجویی و همچنین مقاوم‌سازی و معماری، استاندارد نیستند و باید به لحاظ کمی و کیفی در راستای بهبود این خوابگاه‌ها اقدام شود. از طرفی در حالی که شاهد افزایش هزینه‌های زندگی دانشجویی در سال‌های اخیر بوده‌ایم، انواع وام‌های دانشجویی، هیچ گونه افزایشی نداشته و دانشجویان را با شرایط دشواری روبه رو ساخته است که در نامه به وزیر بر این موضوع نیز تاکید شد.

وی با ابراز امیدواری از اینکه نامه به وزیر بازخوردها و دستاوردهای مثبتی داشته باشد، به برخی مفاد دیگر این نامه اشاره کرد و بیان داشت: مواردی همچون الزام پاسخگویی مسؤولان به شوراهای صنفی به صورت مکتوب و شفاهی، ضرورت افزایش جلب مشارکت شوراهای صنفی در تصمیمات مرتبط با زیست دانشجویی،  الزام دانشگاه‌ها به شفافیت مالی، ضرورت اصلاح و یا تدوین آیین نامه‌های دانشجویی با مشارکت شوراهای صنفی، حذف نگاه امنیتی در دانشگاه، لزوم افزایش امکانات آموزشی و رفاهی، لزوم افزایش استقلال و ترفیع جایگاه شوراهای صنفی به عنوان مشروع‌ترین نهاد دانشجویی در پیگیری مطالبات دانشجویان از دیگر موارد ذکر شده در نامه به وزیر است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.