یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۶

امروز اول دسامبر؛ روز جهانی ایدز است

ایدز

ویروس ‏HIV‏ از راه خون و غشاهای مخاطی وارد بدن می شود و پس از چسبیدن به دیواره لنفوسیت خودش را وارد سلول می کند.

مفداایران- عامل ایجاد کننده ایدز ویروس از خانواده رتروویروس ها است و دو نوع ‏II , I‏ دارد که نوع ‏I‏ شایع تر است .

نوع ‏II‏ تنها در غرب افریقا دیده می شود. بنابراین وقتی که از ‏HIV‏ صحبت می شود منظور نوع ‏I‏ آن است.ویروس ها در خارج از بدن زنده نیستند و تنها درون سلول زنده، قادر به حیات و تکثیر هستند .

HIV‏ ویژه انسان است و درون نوع خاصی از گلوبولهای سفید به نام سلولهای ‏CD+4که در ایمنی بدن نقش اساسی دارند، رشد و زندگی می کند. همه ویروس ها دارای رشته های ژنتیکی ‏DNA‏ یا ‏RNA‏ هستند. ویروس ایدز جزو ویروس های ‏RNA‏ دار است .

ویروس ‏HIV‏ از راه خون و غشاهای مخاطی وارد بدن می شود و پس از چسبیدن به دیواره لنفوسیت خودش را وارد سلول می کند و از روی ‏RNA‏ خود، ‏DNA‏ می سازد و سپس این ‏DNA‏ را وارد هسته می کند. این ‏DNA‏ ممکن است سال ها بصورت غیرفعال در هسته باقی بماند که در این دوره بی علامت است .

هنگامی که ‏DNA‏ ویروس فعال شود. سلول را وادار می کند تعداد بسیار زیادی ویروس بسازد. این کار تا زمانی ادامه پیدا می کند که سلول ‏CD+4‏ پاره گردد و ویروس ها آزاد شوند. ویروس های آزاد شده دوباره به دیگر سلول های ‏CD+4‏ می چسبند و آنها را آلوده و سرانجام نابود می کنند .این کار آنقدر ادامه پیدا می کند تا سلول های ‏CD+4‏ به اندازه ای کم شوند که دستگاه ایمنی بدن دیگر حتی نتواند در برابر ضعیف ترین عوامل بیماریزا از بدن محافظت کند

راههای انتقال ویروس ایدز

تماس با خون آلوده به ‏HIV :

* تزریق خون و فرآورده های خونی

* سرنگ آلوده مشترک

* عمل های جراحی و دندانپزشکی غیربهداشتی

* خالکوبی

* تماس غشاهای مخاطی با خون یا ترشحات آلوده

 تماس جنسی با فرد آلوده به ‏HIV

‏3  -   انتقال از مادر به کودک :

* در هنگام حاملگی

* هنگام زایمان

*در زمان شیردهی

 ویروس ایدز از این راهها منتقل نمی شود :

تماس های معمول اجتماعی مانند زندگی در یک خانه با فرد آلوده، کار با فرد آلوده در یک محیط .

استفاده از مکان های مشترک مانند توالت، حمام .

قرار گرفتن در معرض عطسه و سرفه فرد مبتلا .

 - گزش حشرات مثل پشه که قبلا فرد مبتلایی را هم نیش زده باشند .

 علایم بیماری ایدز

وقتی که فردی به ‏HIV‏ آلوده می شود پس از دوره نهفتگی 2 تا 8 هفته ای دچار بیماری شبیه سرماخوردگی میشود که با تب، گلودرد، سردرد، تعریق، بزرگ شدن غدد لنفی، درد مفاصل و عضلات و گاهی دانه های قرمز پوستی همراه است.این بیماری اولیه خودبخود بهبود پیدا میکند و در نتیجه فرد متوجه عفونت خود ‏HIV‏ نمی شود. طی دوره طولانی چند ساله ای ‏که ممکن است تا 15سال هم طول بکشد فرد به ظاهر سالم و بدون علامت است اما ویروس آرام آرام با نابود کردن سلولهای ‏CD+4‏  دستگاه ایمنی فرد را از کار می اندازد و در این مرحله بیماران مبتلا به ‏HIV‏ در مقابل عفونت های فرصت طلب آسیب پذیر می باشند.

علامت های بیماری به هنگام بروز عفونت های فرصت طلب عبارتند از: تب طولانی مدت، از دست دادن بیش از ده درصد وزن بدن در مدت یکماه، اسهال طولانی مدت، احساس خستگی شدید برای مدت طولانی، عرق شبانه فراوان ، سرفه مداوم و طولانی مدت دانه ها و لکه های پوستی خارش دار، برفک دهان و گلو، زخم های دهانی، تبخال، مشکلات عصبی و تورم غده های لنفی.‏

عوارض بیماری ایدز

خود بیماری ایدز کشنده نیست بلکه همین عوارض ایدز است که بیمار را از پای در می آورد. برخی از آنها عبارتند از: برفک کاندیدیاز - توکسوپلاسموز - لنفوم مغزی - لنفوم بورکیت - سارکوم کاپوزی - سرطان گردن رحم -‏

درمان ایدز

امروزه درمان قطعی جهت ایدز وجود ندارد ولی درمان نگهدارنده وجود دارد. بهترین درمان کنونی برای ایدز، برنامه دارویی موسوم به درمان ضد ویروسی بسیار فعال است که معمولا از سه داروی ضد ویروسی با اثرات مختلف تشکیل می شود. این درمان البته عوارضی هم برای بدن دارد اما می تواند سطح ایمنی را بالا ببرد و طول عمر افراد مبتلا را بیشتر کند .

عفونت های فرصت طلب در بیماران دچار ایدز نیاز به درمان دارند. درمان این عفونت ها به دو صورت است :

یکی درمان خود عفونت فرصت طلب و دیگری درمان پیشگیرانه برای اینکه فرد دیگری به آنها مبتلا نشود .

درمان و پیشگیری از عفونت های فرصت طلب می تواند طول عمر افراد مبتلا را افزایش دهد .

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.