یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۵

حجت‌الاسلام صالحی:

ازدواج دانشجویی آگاهانه و بهنگام است / ارائه بسته دانشگاهی قانون تسهیل ازدواج جوانان

صالحی

رئیس ستاد ازدواج دانشجویی گفت: در تلاش هستیم با همکاری کمیته ملی کاهش طلاق و تسهیل ازدواج در شورای عالی انقلاب فرهنگی، یک بسته دانشگاهی از قانون تسهیل ازدواج ارائه دهیم که سریعتر اجرایی شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مفدا از قم به نقل از روابط عمومی ستاد ازدواج دانشجویی، حجت الاسلام محمدمهدی صالحی، معاون فرهنگی سیاسی نهادنمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، طی گفتگوی تلفنی با برنامه «نیم نگاه» رادیو سلامت، به تبیین ابعاد مختلف ازدواج دانشجویی پرداخت و گفت: ازدواج دانشجویی، برنامه ها و ابعاد متنوعی دارد که طرح ملی «همسفرتابهشت»، به عنوان یک برنامه فرهنگی زیارتی و به نوعی ماه عسل زوجین، صرفا بخشی از این برنامه ها محسوب می شود.


وی، مهارت های ارتباطی همسران، تربیت فرزند، سواد رسانه، هنر معیشت در زندگی و سایر مباحث موثر در استحکام بنیان خانواده را از محورهای آموزشی طرح همسفرتابهشت معرفی و تصریح کرد: طرح ملی همسفرتابهشت، ۲۳ سال پیش از دانشگاه های تهران آغاز شد و هر سال طی یک بازه چهارماهه، همه دانشجویانی که در زمان اشتغال به تحصیل، عقد ازدواج و در سامانه ثبت نام داشتند، به مشهد مقدس مشرف شدند که تعداد آنان تاکنون به حدود ۵۰۰هزار زوج رسیده است.

آمار طلاق در ازدواج های سنین بالا بیشتر است
حجت الاسلام والمسلمین صالحی با اشاره به اینکه آمار و ارقام دو دهه برگزاری طرح همسفرتابهشت، قابل پژوهش و استفاده دستگاه های مرتبط است، افزود: خود ما نیز آمار طلاق ۳۰۰هزار زوج دانشجویی که طی ده سال گذشته ازدواج کرده اند را از ثبت احوال اعلام کردیم که با اختلاف قابل توجه نسبت به ازدواج های غیردانشجویی، زیر ۶درصد بود.

معاون فرهنگی سیاسی نهاد رهبری در دانشگاه ها ضمن انتقاد از برخی آمارسازی های غیرمستند مبنی بر ناموفق بودن ازدواج های دانشجویی، اظهار کرد: این در حالی است که افزون بر آمار استعلام شده از ثبت احوال، دلایل متعددی وجود دارد که ازدواج در بازه زمانی تحصیل در دانشگاه، موفق تر است از جمله اینکه قابلیت سازگاری با شریک زندگی در این سن بیش از سنین بالا بوده و آمارها نشان می دهد اغلب طلاق ها در ازدواج های با سن بالا اتفاق می افتد.

وی در ادامه گفت: اگر ازدواج به موقع نباشد، در هر سنی چه پایین تر و چه بالاتر، آسیب زننده است؛ لذا بخش دیگری از برنامه های ازدواج دانشجویی بر آموزش مجردین متمرکز بوده و در آن حتی از نقش والدین در تکمیل این فرآیند غفلت نشده است.

نظام تعامل خانه و دانشگاه در دست تکمیل
حجت الاسلام والمسلمین صالحی اضافه کرد: نهادنمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها با همکاری مراکز مشاوره و معاونت های فرهنگی دانشگاه ها در حال تکمیل نظام تعامل خانه و دانشگاه است که امیدواریم امسال تکمیل و ابلاغ شود.

اهمیت افزایش ازدواج در جلوگیری از بحران جمعیت
معاون فرهنگی سیاسی نهاد رهبری در دانشگاه ها یادآور شد: یکی از بحران های جدی پیش روی جامعه، بحران جمعیت است که طبق آمار وزارت بهداشت، در میان همه مولفه های موثر در افزایش جمعیت، هیچ مولفه ای به اندازه افزایش ازدواج در جامعه، جبران کننده خلأ کاهش رشد جمعیتی نیست.

وی ضمن ابراز تاسف از عملیاتی نشدن قانون تسهیل ازدواج، ادامه داد: البته قطعا مسائل اقتصادی و معیشتی نیز در این زمینه اثرگذار است که در تلاش هستیم با همکاری کمیته ملی کاهش طلاق و تسهیل ازدواج در شورای عالی انقلاب فرهنگی، یک بسته دانشگاهی از قانون تسهیل ازدواج ارائه دهیم.

بی مهری خیرین به حوزه ازدواج
حجت الاسلام والمسلمین صالحی افزود: در این زمینه باید با دستگاه هایی که می توانند در حوزه سخت افزاری به ما کمک کنند، وارد تعامل شویم که این تعامل، از قوانین تسهیل گر ازدواج در آموزش عالی تا تامین خوابگاه های متاهلین و مسائل معیشتی زوجین دانشجو را شامل می شود. در عین حال خیرین نیز در کنار زمینه های درمانی و آموزشی، می بایست توجه جدی به حوزه ازدواج داشته باشند.

در ادامه این گفتگو، حمید پورشریفی، روانشناس و استاد دانشگاه گفت: تسهیل ازدواج، فی نفسه ارزشمند است اما اگر تسهیل، بیش از حد باشد باعث کاهش دقت نظر جوانان نسبت به سایر ملاک های ازدواج مانند بلوغ اجتماعی، مهارت های زندگی و اولویت بندی معیارها می شود که این خود آسیب زا خواهد بود.

حجت الاسلام والمسلمین صالحی در ادامه این برنامه رادیویی با اشاره به اینکه شعار ما در ازدواج دانشجویی، «ازدواج آگاهانه، بهنگام، آسان و پایدار» است، خاطرنشان کرد: متاسفانه در نظام آموزش عالی، متولی مستقیم و قانونی برای لحاظ شدن معیارهای ازدواج به صورت جامع، نداریم و کارهایی هم که انجام شده از سر احساس نیاز و اضطرار در این حوزه بوده است.

رییس ستاد ازدواج دانشجویی کشور افزود: در عین حال آموزش های ارائه شده در برنامه های ازدواج دانشجویی برگرفته از نظرات کمیته علمی(متشکل از جمعی از روانشناسان، جامعه شناسان و کارشناسان مذهبی) و متمرکز بر به حداقل رساندن حاشیه ها و آسیب های مورد اشاره است.

نظام واسطه گری در ازدواج و انتخاب همسر دچار اختلال شده است

وی با بیان اینکه نظام واسطه گری در ازدواج و انتخاب همسر دچار اختلال شده است، یادآور شد: در گذشته فرآیند سنتی معرفی دختران و پسران برای ازدواج کفایت می کرد؛ امروز نیز شیوه های متنوعی در این زمینه داریم که نمی شود آن ها را نادیده گرفت ولی حتما باید آسیب شناسی شود.

تلفیق تعامل والدین و دانشجو از موفق ترین شیوه های انتخاب همسر است
حجت الاسلام والمسلمین صالحی، تلفیق تعامل والدین و دانشجو در انتخاب همسر را از موفق ترین شیوه ها معرفی و تصریح کرد: این تلفیق، نیازمند لوازم جدیدی متناسب با شرایط و نیازهای جامعه امروز است.

در پایان این برنامه دکتر شریفی بر ضرورت بهره مندی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها ، از ظرفیت سایر نهادهای مرتبط با ازدواج جوانان از جمله دفتر مشاوره و سلامت وزارت علوم تاکید کرد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.