یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۸

در حاشیه کنگره بین‌المللی سیره نبوی در طب؛

اهداف انجمن علمی دانشجویی "دانش اصیل بومی و سنتی" دانشگاه علوم پزشکی شیراز تشریح شد

انجمن آداب

در حاشیه برگزاری چهارمین کنگره بین المللی سیره نبوی در طب در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دبیر این نهاد دانشجویی ضمن بیان اهداف و برنامه‌های انجمن علمی دانشجویی دانش اصیل بومی و سنتی، گفت: ارائه، چاپ و انتشار مقالات علمی در کنگره‌ها و نشریات معتبر از فعالیت‌های این انجمن است.

به گزارش مفدا شیراز، اهداف و برنامه‌های انجمن علمی دانشجویی دانش اصیل بومی و سنتی، توسط دبیر این نهاد دانشجویی تشریح شد.

احسان امیری اردکانی گفت: این انجمن که از آذر ماه ۱۳۹۵ آغاز به کار نموده توانسته است در طی مدت فعالیت خود، به بخشی از اهداف و برنامه های از پیش تعیین شده خود برسد.

دبیر انجمن علمی "آداب" ادامه داد: از ابتدا قرار بود تا این انجمن در حیطه طب سنتی و عامیانه فعالیت کند و البته تا امروز نیز توانسته‌ایم در همین راستا گام برداریم و هر روز شاهد پیشرفت‌ها و موفقیت های بیشتری بوده ایم.

این دانشجوی رشته داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با اشاره به این موضوع که متاسفانه مقوله طب بومی در ایران متولی مشخصی ندارد، افزود: به دلیل نبود الگوی مناسب در کشور، این انجمن برای بررسی و مطالعه بیشتر ناگزیر به بررسی نهادهای طب سنتی و عامیانه در سایر کشورها پرداخت و تلاش نمود تا با دقت در عملکرد آن مجموعه‌ها، اقدام به بومی سازی و تطبیق الگوها نماید.

وی با تشریح ساختار این انجمن علمی و دانشجویی، اظهار داشت: انجمن علمی دانشجویی دانش اصیل بومی و سنتی، در حال حاضر دارای ۱۲ کارگروه مشخص می‌باشد که هر یک از این کار گروه‌ها وظیفه مشخص داشته و در حیطه کار خود، انجام وظیفه می نماید.

امیری با اشاره به عملکرد کار گروه پژوهشی این نهاد دانشجویی، اعلام کرد: این کار گروه علاوه بر ارائه و چاپ و انتشار مقالات علمی در کنگره‌ها و نشریات معتبر، موفق شده تا اولین کتاب مرجع طب عامیانه را به فارسی ترجمه نماید که بزودی شاهد انتشار آن خواهیم بود.

او ادامه داد: اقدام بعدی این کارگروه، ترجمه و انشار کتاب داروهای سنتی می‌باشد که در آینده نزدیک، این کتاب ارزشمند نیز به علاقمندان طب و داروسازی سنتی و بومی کشور، تقدیم خواهد شد.

این دانشجوی فعال علمی، اظهار داشت: از مشکلات موجود برای این انجمن، نبود منبع مشخص بودجه و وجود تنگناهای مالی و منابع می باشد که این امر به‌ویژه در زمان برگزاری  کارگاه‌های آموزشی علمی باعث مشکلاتی برای این نهاد دانشجویی می‌گردد.

دبیر انجمن علمی "آداب" گفت: برگزاری کارگاه های آموزشی با موضوعات مختلف، برگزاری برنامه های مقاله خوانی، مشارکت در برگزاری کنگره و سمینارهای علمی مرتبط با طب سنتی و بومی، بازدید از شرکت ها و کارخانجات تولید داروهای سنتی و گیاهی، بازدیدهای مرتبط فرهنگی و گردشگری، بخشی از فعالیت‌های این نهاد علمی و دانشجویی می باشد.

احسان امیری، در پایان از نیازمندی‌های این انجمن علمی برای ادامه و بهبود شرایط امروز خود گفت و از مسئولین حاضر تقاضای همکاری و مساعدت در زمینه های مختلف را نمود.

رئیس دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت نیز که در این کنگره حضور داشت، از فعالیت‌های این انجمن علمی تقدیر و تشکر نمود.

دکتر محمدرضا شمس اردکانی، اجرای همکاری‌های درون بخشی و بین بخشی را یکی از راهکارهای تامین خواست های نهادهای دانشجویی عنوان نمود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.