دوشنبه ۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۹

شورای صنفی

شورای صنفی

شورای صنفی نهادی دانشجویی است که تمام اعضای آن با برگزاری انتخابات و رای مستقیم دانشجویان انتخاب می‌شوند. در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور این انتخابات هر ساله در اردیبهشت‌ماه و با شرکت گسترده دانشجویان برگزار می‌گردد.

پس از انتخابات براساس آیین‌نامه‌اجرائی مربوطه و مشخص شدن اعضای شورای صنفی واحد (دانشکده/خوابگاه)، از طریق رای گیری از بین اعضا یک نفر به عنوان دبیر آن واحد انتخاب شده و در اولین جلسه دبیران واحدها با معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه باز هم از طریق انتخابات و رای گیری دبیرکل شورای صنفی دانشگاه انتخاب وبه معاونت‌های دانشگاه و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی معرفی می‌گردد.

 مطالبات صنفی دانشجویان شورای صنفی از طریق برگزاری جلسات مختلف پیگیری می‌شوند که در سطح دانشگاه بارزترین آن‌ها برگزاری جلسات فصلی با ریاست دانشگاه و جلسات ماهانه با معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه است، همچنین دو نفر از اعضای شورای صنفی نیز در جلسات کمیته تغذیه دانشگاه حضور خواهند داشت که نقطه نظرات دانشجویان را ارائه نمایند.

شرکت در این جلسات و ارائه مطالبات دانشجویان نه تنها پایان کار نیست بلکه آغاز ماجراست. مسئله‌ای که از برگزاری و حضور در جلسات با مسئولین مهم‌تر است پیگیری‌های مداوم اعضای شورای صنفی است که بعد از این نشست‌ها صورت می‌پذیرد.

به عبارت دیگر شورای صنفی حلقه‌ی مفقوده‌ی میان مسئول و دانشجوست و دانشجویی که حضور در این مجموعه را می‌پذیرد می‌بایست از ویژگی‌هایی نظیر مسئولیت پذیری، دغدغه مندی، روابط اجتماعی مناسب و... برخوردار باشد و بدون شک این ویژگی‌ها در پایان دوره مسئولیت شخص، به طور قابل ملاحظه‌ای رشد پیدا خواهد کرد.

پیگیری‌های شورای صنفی در زمینه‌های مختلفی نظیر مسائل آموزشی، خدمات رفاهی (تغذیه، امور خوابگاه‌ها، وام‌ها و...) ، مسائل پژوهشی، تربیت بدنی، انتشارات و... است.

در حال حاضر شورای صنفی در دو بخش به فعالیت می‌پردازد؛ شورای صنفی دانشجویان دانشگاه که با هفت کارگروه تخصصی آموزش، تغذیه، خدمات دانشجویی و فوق برنامه، اسکان، تربیت بدنی، بالین و روابط عمومی مسائل و مطالبات مرتبط با عموم دانشجویان را پیگیری می‌نماید و شورای صنفی دانشجویان PHD و دستیار که مسائل و مطالبات مرتبط با دانشجویان PHD و دستیار دانشگاه را پیگیری می‌کنند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.