دوشنبه ۴ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۲

۱۶-۱۰ آذر ماه هفته اطلاع رسانی ایدز

ایدز

اول دسامبر مصادف با ۱۰ آذر ماه ، روز جهانی ایدز می باشد که از ۱۶-۱۰ آذر ماه هفته اطلاع رسانی ایدز نامگذاری شده است دسترسی به آموزش ، پیشگیری ، مراقیت و درمان ایدز حق هر انسان است

 به گزارش مفدا رفسنجان، اول دسامبر مصادف با ۱۰ آذر ماه ، روز جهانی ایدز می باشد که از ۱۶-۱۰ آذر ماه هفته اطلاع رسانی ایدز نامگذاری شده است. این زمان فرصت مناسبی است در جهت آموزش و اطلاع رسانی در زمینه یکی از مهمترین بیماریهای عفونی که امروز همه جوامع و ملل مختلف بنوعی دست به گریبان این بیماری هستند.

  آموزش و اطلاع رسانی در زمینه HIV و ایدز یکی از استراتژیهای مهم برنامه کشوری پیشگیری از HIV در کشور است.

  "دسترسی به آموزش ، پیشگیری ، مراقیت و درمان ایدز حق هر انسان است."

  با مشارکت در اطلاع رسانی ، گسترش خدمات پیشگیری و در مان ، پرهیز از انگ و تبعیض ، همه افراد جامعه را از این حق بهره مند سازیم ، با این وجود تعیین یک مقطع زمانی خاص در سال برای برجسته سازی موضوع و حساس کردن سیاستگزاران ، مسئولان و آحاد جامعه به موضوع HIV و ایدز و همراه کردن آنان برای پیشگیری از ایدز بسیار ضروری است .

  در جمهوری اسلامی این مقطع زمانی خاص همزمان با سایر کشورهای جهان ۱۰ آذر ماه (اول دسامبر) در نظر گرفته شده است و به عنوان روز جهانی ایدز در تقویم رسمی کشور گنجانده شده است. نظر به اینکه موضوع ایدز صرفا یک موضوع بهداشتی نبوده و دارای ابعاد اجتماعی ، اقتصادی ، فرهنگی ، امنیتی و غیره نیز می باشد و به منظور اطلاع رسانی مناسب در این خصوص ، تعیین زمان بیشتر از یک روز و تعمیم آن به هفته اطلاع رسانی ایدز از ۱۶-۱۰ آذر ماه در نظر گرفته شده است ، با توجه به این مهم و حساسیت موضوع ایدز و رسالت همگانی در این زمینه ، اهم اهداف این هفته به شرح ذیل می باشد.

  ۱. اطلاع رسانی مناسب در خصوص HIV و ایدز و اهمیت پیشگیری از آن

  ۲. جلب حمایت سیاستگزاران ، مسئولان و سازمانها از برنامه های HIV و ایدز و افزایش همکاریهای بین بخشی

  ۳. معرفی اقدامات ، دستاوردها و چالشهای موجود در زمینه برنامه های HIV و ایدز در کشور

  ۴. جلب مشارکت انجمنهای غیر دولتی و عموم مردم در برنامه های پیشگیری و کنترل HIV و ایدز در کشور

  ۵. برجسته سازی شعار روز جهانی ایدز و نهادینه کردن آن

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.