یکشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۵ - ۲۱:۱۶

معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه از اردوهای جهادی حمایت می کند

اردوهای جهادی دانشگاه ارومیه روز چهارم8.JPG

دکتر مولود رادفر مدیر فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، روز یکشنبه مورخ۱۷مرداد ماه درمورد اهداف برگزاری اردوی جهادی اینگونه بیان کرد:می‌توان در یک کلمه گفت که مهم‌ترین هدف برگزاری اردوهای جهادی، سازندگی است. اما این عبارت توضیح دارد؛ همان‌گونه که خود جهاد توضیح دارد. آغاز این سازندگی، ساختن خود می‌باشد. به عبارتی اولین هدف اردوی جهادی خود سازی است؛ همان‌طور که برترین جهاد‌ها جهاد اکبر در معرکه نفس است. این گذر از خود و اجابت حق بزرگ‌ترین و مقدس‌ترین غنیمتی است که از این سفر برای آدمی می‌ماند.

دکتر مولود رادفر روز یکشنبه مورخ۱۷مرداد ماه درمورد اهداف برگزاری اردوی جهادی اینگونه بیان کرد:می‌توان در یک کلمه گفت که مهم‌ترین هدف برگزاری اردوهای جهادی، سازندگی است. اما این عبارت توضیح دارد؛ همان‌گونه که خود جهاد توضیح دارد. آغاز این سازندگی، ساختن خود می‌باشد. به عبارتی اولین هدف اردوی جهادی خود سازی است؛ همان‌طور که برترین جهاد‌ها جهاد اکبر در معرکه نفس است. این گذر از خود و اجابت حق بزرگ‌ترین و مقدس‌ترین غنیمتی است که از این سفر برای آدمی می‌ماند  در طی این سفر، تذکر و همیاری به یکدیگر در پیمودن پلکان رشد و کمک به سایرین برای ساختن فضای فرهنگی و مذهبی محیط نیز حاصل می‌آید. در کنار این مزایا، رسالتی بر دوش جهادگران است و آن توسعه فرهنگ محرومیت زدایی و ایجاد روحیه سازندگی و امید در مردم منطقه است. یکی دیگر از اهداف جهادی نیز سازندگی سلامتی، بهداشتی ،فرهنگی و عمرانی در منطقه است. در اردوی جهادی، دانشجویان با وضعیت زندگی یک منطقه محروم کشور در ابعاد مختلف فرهنگی، اعتقادی، معیشتی و بهداشتی و … آشنا شده و از طریق تلاش مخلصانه برای سازندگی در آن منطقه در آن ابعاد، می کوشند که خود را ساخته و رضوان الهی را کسب کنند.

 

دکتر رادفر اظهار داشت از خردادماه امسال برنامه ریزی برای اردوهای جهادی آغاز شد و مسئولین و دانشجویان برای اجرای این طرح  به مناطق شهرستان چالدران اعزام شدند.بعد از بررسی ۱۲ روستای شهرستان چالدران روستاهای مجنون علیا، مجنون سفلی، تخته روان علیا، قرجه وران، انبار سفلی،ت ات کندی، امام قلی کندی علیا، امام قلی کندی سفلی، ریحانلوی علیا، قرنو، بابا احمد وعرفات رانتخاب شدند که جهادگران طی  ۱۰ روز با استقرار در آنجا به مردم آن مناطق خدمات بهداشتی، درمانی،فرهنگی وآموزشی ارائه می‌دهند.

 

وی گفت:هدف معاونت فرهنگی و دانشجویی از ابتدا حضور دانشجویان به عنوان مجریان این طرح بود تا بتوانند آنان در دوران تحصیل با مشکلات جامعه آشنا شده تا پس از ورود جامعه فردی مفید وتأثیر گذارباشند . دانشجویان ما در ۱۲ گروه ۹ الی ۱۰نفره در روستاها از تاریخ۱۴ الی۲۵ مرداد ماه حضور خواهند داشت و پس از انجام غربالگری که شامل:سنجش قند خون،فشارخون،قد و وزن و بینایی سنجی BMI و..از روز پنجشنبه با حضور متخصصان اطفال،زنان ،چشم پزشک ،داخلی،عفونی و پوست و مو در روستاهاوپس از بررسی نتایج غربالگری تمام بیماران را معاینه و جهت انجام امور درمانی اقدامات لازم را انجام خواهند داد.

 

دکتر رادفر بیان کرد:دانشجویان ما ضمن ارائه خدمات بهداشتی درمانی از صبح ساعت۷:۳۰صبح الی ۱۳:۳۰ظهر  در دوره های آموزشی شرکت می نمایندو دانشجویان پسر در کارهای عمرانی مناطقی که نیاز به تعمیرات دارند را رسیدگی می کنندوهمچنین در زمان حضور در روستاها در شیف صبح برای روستاییان برنامه های فرهنگی (قرآن،احکام ،نمازو...)آموزشی (نقاشی ،ادبیات فارسی ،زبان انگلیسی )وهمچنین ورزشی (مسابقات فوتبال بین روستاها ،طناب کشی،والیبال و.....)برگزار می نمایند،شایان ذکر است روحانی اردو با حضور در روستاها در نشست با اهالی روستا ضمن بیان موارد لازم در مورد فریضه های دینی پس از شنیدن مشکلات اهالی روستا موضوعات را به مسئولین اردوی جهادی جهت بررسی و اقدام لازم اعلام می نمایند.

درپایان دکتر رادفر گفت:اردوی جهادی سال ۹۵ با حمایت معاونت فرهنگی و دانشجوییی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه و همکاری بسیج دانشجویی دانشگاه درحال اجرا می باشد و در روز آخر با برگزاری مراسم اختتامیه با حضور مسئولین پایان خواهد یافت.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.