سه‌شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۴

متن و حاشیه اختتامیه نخست دهمین جشنواره بین‌المللی سیمرغ؛

آغازی دل‌نواز و پایانی طوفانی در اختتامیه نخست جشنواره سیمرغ

اختتامیه اول

نخستین اختتامیه دهمین جشنواره بین‌المللی سیمرغ در میان شور و هیجان دانشجویان هنر علوم پزشکی از ساعت ۶ و ۳۰ دقیقه آغاز شد و تا ساعت ۱۲ در میان تشویق‌های بی امان دانشجویان پایان یافت. در این مراسم نتایج مسابقات هنرهای تجسمی و ادبی اعلام شد.

به گزارش مفدا، اختتامیه نخست دهمین جشنواره بین‌المللی سیمرغ شامگاه دوشنبه ۲۷ آبان ماه در سالن همایش‌های پردیس تئاتر تهران با حضور معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، جمعی از مدیران معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و روسا و معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی برگزار شد.

در ابتدای این مراسم سید مصطفی حسینی قاری ممتاز از دانشگاه علوم پزشکی قزوین در پشت تریبون قرار می‌گیرد و با صوتی زیبا طنین دلنواز قرآن کریم را در سالن به اجرا در می‌آورد.

سرود ملی کشور نواخته می‌شود و جمعیت به پا می‌خیزند؛ در میان چهره‌های جوان و هنرمند حاضر در جمع، هیجان بالایی حس می‌شود؛ بسیاری از شرکت کنندگان از رشته‌های مختلف دو بخش هنرهای تجسمی و ادبی هستند که امید دارند در جمع ۱۶۸ نفره برگزیدگان در اختتامیه نخست باشند.

محمد سلوکی؛ مجری توانمند و جوان کشور در پشت تریبون حاضر می‌شود و حضار با دیدن وی با تشویقی یک دست حضورش را به گرمی می‌پذیرند.

در ابتدای این مراسم امیر للـه‌گانی؛ دبیر دهمین جشنواره بین‌المللی سیمرغ به سخنرانی می‌پردازد.

وی در ابتدا بیان داشت: استقبال بسیار خوبی از بخش‌های مختلف جشنواره در این دوره انجام شده است، به نحوی که حدود ۴۳ هزار اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که از این تعداد سهم بخش موسیقی ۲۹۴ اثر، بخش ادبی هفت هزار و ۴۰۹ اثر، بخش فیلم سه هزار و ۲۷۴ اثر و هنرهای تجسمی ۳۱ هزار و ۹۰۰ اثر بوده است.

مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت با بیان این‌که از مجموع آثار رسیده ۲۹ هزار اثر متعلق به دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور است، بیان داشت: این در حالی است که ۹ هزار و ۹۰۰ اثر متعلق به کارکنان و هزار و ۹۳ اثر به اساتید و اعضای هیأت علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی اختصاص دارد. دانشجویان وزارت علوم در بخش «فرهنگ سلامت» با ۷۶ اثر و دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی نیز با همین موضوع ۲۲۰ اثر به  دبیرخانه جشنواره ارسال کرده‌اند، نکته مهم این‌که سهم جامعه پزشکی که شامل پزشکان، پرستاران و اعضای جامعه پزشکی کشور است از مجموع آثار، حدود ۴۵۶ اثر بوده است.

للـه‌گانی یادآور شد: اجرای مرحله نهایی بخش موسیقی، فیلم و تئاتر، دهمین جشنواره بین‌المللی سیمرغ از روز شنبه ۲۵ آبان‌ماه تا روز چهارشنبه ۲۹ آبان ماه در پردیس تئاتر تهران ادامه خواهد داشت که بالغ بر ۱۱۷ اثر در بخش‌های مختلف تئاتر، ۵۶ اثر در بخش موسیقی و ۹۶ اثر در بخش فیلم داشته‌ایم. وی یاداور شد داوری بخش‌های ادبی و هنرهای تجسمی جشنواره قبل از مرحله پایانی آن به اتمام رسیده است.

دبیر دهمین جشنواره بین‌المللی سیمرغ به افزوده شدن «بخش بین‌الملل» از دور هشتم جشنواره سیمرغ اشاره کرد و بیان داشت: بخش بین الملل جشنواره با موضوع «فرهنگ سلامت» با هدف استفاده از تجارب سایر دانشجویان دانشگاه‌های جهان از دور هشتم به جشنواره اضافه شده است که در این دوره از جشنواره نیز هزار و ۵۰۰ اثر در سه رشته «فیلم کوتاه»، «پویا نمایی» و «پوستر» از  ۱۰۳ کشور به دبیرخانه ارسال شده است.

در ادامه مراسم اهدای جوایز در بخش‌های هنرهای تجسمی و ادبی در رشته‌های مختلف برگزار شد؛ بخشی که حدود سه ساعت زمان برد و یک به یک برگزیدگان بر روی صحنه حاضر شدند.

یکی از برگزیدگان پس از گرفتن هدیه خود از سلوکی تقاضا دارد در پشت تریبون قرار بگیرد و می‌گوید: من با دکتر لاری مدتی همکار بوده‌ام با توجه به تجربه کاری و شناختی که از ایشان دارم هدیه خود را به دکتر لاری تقدیم می‌کنم و جمعیت در تائید این حرکت وی را تشویق می‌کنند.

دانشجویان به محض این که نام دانشگاه خود را در میان برگزیدگان می‌بینند فارغ از شناختن فرد برگزیده در هر کجای سالن که هستند با فریاد و سوت و تشویق، غرور خود را از بردن آن رتبه اعلام می‌کنند و این گونه است که پس از مدتی قبل از اعلام سلوکی با صدای گروهی تشویق‌ها می‌توان فهمید بار دیگر کدام دانشگاه نامش در میان برگزیدگان است.

دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی ارومیه و رفسنجان در میانه سالن نشسته‌اند، دانشجویان دانشگاه اهواز در اطراف سالن پراکنده اما تعداد بالایی را به خود اختصاص داده‌اند، اصفهانی‌ها کمرنگ تشویق می‌کنند، مشهدی ها و شیرازی‌ها بیشترین سهم در رتبه‌های برتر را دارند و بیشترین تشویق‌ها را از آن خود کرده‌اند.

در بخشی از مراسم دانشجویان و حاضران در جمع به ریتم هوارداران فوتبال در چند ضرب دست و در یک ضرب پای خود را به زمین می‌کوبند و فضای خاصی به سالن می‌دهند.

برخی دانشجویان توانایی خاصی در سوت زدن دارند و فضا را با سوت‌های اصطلاحا بلبلی و ممتد در زمان سکوت جمع شادمان می‌کنند.

دو تن از برگزیدگان دانشگاه علوم پزشکی کردستان که یک تن خانم و دیگری آقا است در هنگام گرفتن هدیه خود با لباس محلی این استان بر روی سن قرار می گیرند که مورد توجه جمع نیز قرار گرفته و هنگامی که سلوکی این رفتار را مورد تقدیر قرار می‌دهد به تشویق این دو نماینده از دانشگاه علوم پزشکی کردستان می‌پردازند.

مجری توانمند با صبر و به زیبایی ۱۶۸ برگزیده در دو بخش هنرهای تجسمی و ادبی را در سه رده دانشجویان، اساتید و کارکنان را جهت دریافت هدایای خود بر روی سن دعوت می‌کند.

یکی از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بجنورد که در کنار من ایستاده است در بخش ادبی و رشته شعر چندین بار نامش به عنوان نامزد برگزیده معرفی می‌شود اما در جمع سه رتبه برتر قرار ندارد او و دوستانش بارها برای تشویقش آماده می‌شوند و وی در هر بار برگزیده نیست.

این دانشجو که نامش امیر است امید دارد خبر موفقیتش را به مادرش بدهد و درست در آخرین لحظه و در رشته شعر کلاسیک با موضوع فرهنگ سلامت نامش به عنوان رتبه سوم برده می‌شود و دوستانش با تمام قدرت حنجره خود او را مشایعت می‌کنند و من نیز از این اتفاق خوشحالم.

در نهایت پس از سه ساعت تشویق برگزیدگان حاضران در جلسه بی صبرانه حضور علیرضا قربانی را به انتظار نشسته‌اند.

گروه موسیقی این خواننده سنتی بر روی سن قرار می‌گیرند سالن در حال انفجار است، بعد از کوک شدن سازها علیرضا قربانی وارد سالن شده و جمعیت به احترام هنر والای این خواننده بزرگ کشور ایستاده و وی را تشویق می‌کنند.

قربانی در نهایت تواضع شش قطعه زیبا را به اجرا می‌گذارد که «ارغوان، بوی گیسو، مدارصفر درجه و روزگار غریب» بیش از دیگر قطعه‌ها مورد توجه و استقبال قرار می‌گیرد.

قربانی قبل از اجرای قطعه بوی غریب در معرفی این کار می‌گوید: این قطعه را به تازگی و چند ماه است که با کمک حسام ناصری به اجرا در آورده‌ام و از حضار تقاضا کرد که دو بیت مطلع این شعر را با وی همخوانی کنند.

فضای سالن در هنگام اجرای قطعات مختلف بسیار دل انگیز و آرام است به نحوی که در هنگام اجرای قطعه بوی گیسو اشک بر چشمان برخی از حضار جاری می‌شود.

ساعت ۱۲ شب است و هنگامه ورود به یک دقیقه بامداد سه شنبه ۲۸ آبان هستیم که قربانی با پایان قطعه «بوی غریب» از حضار خداحافظی می‌کند.، جمعیت در مقابل او و گروهش ایستاده و تا آخرین لحظه وی را تشویق می‌کند.

حاضران از صدای بی نظیر این خواننده توانمند کشور حس خوبی دارند و دانشجویانی که در رشته موسیقی درجشنواره شرکت کرده‌اند و دستی بر نوازندگی دارند مهارت بالای گروه قربانی را مورد تقدیر قرار می‌دهند. اختتامیه نخست آغازی دل انگیر و پایانی طوفانی را از خود به نمایش گذاشت.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.