شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۷:۲۷

دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی کردستان و فعال امور خیریه: مشارکت در امور خیریه باعث ایجاد آرامش عمیقی می‌شود و این بهترین پاداش است

مصاحبه کردستان

سینا ثابتی

سینا ثابتی دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، فعال امور خیریه و عضو شورای مرکزی کانون همدلی که از کانون‌های فعال خیریه می‌باشد معتقد است که انجام فعالیت‌ای خیریه در ایجاد آرامش بسیار مهم است و این بهترین چیزی هست که هر انسانی می‌تواند به آن دست پیدا کند.

به گزارش مفدا، یکی از ویژگی‌های جوانان و دانشجویان نخبه اهتمام به برخی از فعالیت‌های فرهنگی، هنری، اجتماعی و ... در کنار تحصیل است. این‌گونه فعالیت‌ها نقش مهم و تاثیرگذاری در رشد فرهنگی و اجتماعی آنها داشته و منجر به تربیت جوانان چند بعدی می‌شود. یکی از فعالیت‌های مهمی که توسط دانشجویان و در غالب گروه‌های جهادی صورت می‌گیرد، فعالیت‌های عام‌المنفعه و خیریه است.

سینا ثابتی دانشجوی رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کردستان از فعالان امور خیریه و عام‌المنعه است و عضو شورای مرکزی کانون خیریه همدلی است. سینا ثابتی در اموری چون جمع‌آوری کمک های مالی به منظور کمک به افراد نیازمند، جذب دانشجویان در فعالیت‌های خیریه ، گسترش فعالیت‌های خیریه و فعالیت در امور محیط زیست فعالیت دارد و در کنار تحصیل به انجام فعالیت خیریه به عنوان یک وظیفه اجتماعی می‌پردازد. به همین بهانه با این دانشجوی فعال و خیّر به گفتگو نشسته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

فعالیت های خیریه و عام المنفعه را از چه سنی و برای نیل به چه هدفی آغاز کردید؟

اولین فعالیتم را در امور خیریه در سن ۲۱ سالگی زمانی که دانشجوی ترم سه دانشگاه بودم، شروع کردم. با کانون خیریه همدلی آشنا شدم و در همان شروع آشنایی بسیار علاقه‌مند همکاری با این کانون خیریه دانشجویی شدم. البته همیشه علاقه درونی خاصی داشتم که بتوانم در امور خیریه فعالیت کنم اما هیچگاه موقعیتی برایم ایجاد نشد  تا اینکه کانون همدلی بهترین موقعیت در زمان دانشجویی برای آغاز همکاری بود. باید عرض کنم که هدف اصلی و نهایی من در امور خیریه انجام دادن وظیفه انسانی خودم است. معتقدم همه انسان‌ها وظیفه دارند علاوه بر تلاش برای بهبود زندگی خودشان برای برطرف کردن نیازهای دیگران نیز تلاش کنند.

نحوه ورود به فعالیت‌های خیریه در دوران دانشجویی چگونه بود؟

من توسط یکی از دوستان دانشجو در دانشگاه با کانون همدلی آشنا شدم.  علاقه داشتم که بتوانم با یک کانون خیریه فعالیت کنم، کانون همدلی را به من معرفی کردند ، در جلسات این کانون شرکت کردم و فعالیت‌های این کانون را مناسب شروع فعالیت‌های خیریه دیدم ؛ همچنین در بخش فرهنگی این کانون شروع به فعالیت کردم و هم اکنون هم به عنوان عضو شورای مرکزی کانون همدلی مشغول به فعالیت هستم.

از فعالیت های عالم المنفعه و خیریه ای که در دوران دانشجویی انجام داده اید، برایمان بگوئید.

از زمانی که در کانون همدلی عضو شدم فعالیت‌های خود را با توجه به برنامه‌های مدون این کانون شروع کردم که شامل کمک به ایتام، جذب خیرین برای امور خیریه، پاکسازی و کارهای فرهنگی که شامل محافظت از محیط زیست و ترویج روحیه یاری رساندن در میان دانشجویان بوده است.

با توجه به اینکه فعالیت‌های خیریه از موارد غیر مرتبط با درس و دانشگاه است و هیچ انتفاعی در آن وجود ندارد چه انگیزه‌ای باعث می‌شود که شما این فعالیت‌ها را انجام دهید؟ فکر نمی‌کنید که ممکن است این فعالیت‌ها به درس شما لطمه‌ای وارد کند؟

وجود مشکلات در جامعه باعث شده است که خود را موظف به انجام فعالیت خیریه هر چند کوچک بدانم. اما باید عرض کنم که انجام هرگونه فعالیت فرهنگی و خیریه و دانشجویی نیاز به برنامه‌ریزی دارد. داشتن برنامه‌ریزی و رسیدن به تحصیل و در کنارش فعالیت غیردرسی مورد علاقه خودش می‌تواند منجر به ایجاد فضای مناسبی برای پیشرفت تحصیلی شود.

از کانون همدلی و فعالیت‌های این کانون برایمان توضیح بدهید.

اساس‌نامه کانون همدلی در  ۹۵/۲/۲۴ در هیأت رئیسه دانشگاه علوم پزشکی کردستان به تصویب رسید و اواخر ماه مهر سال ۱۳۹۵ فعالیت اعضا با ثبت نام شروع شد.

اهداف کلی کانون مشارکت در رفع مشکلات مادی دانشجویان و کمک به نیازمندان از جمله اکرام و اطعام ایتام و مساکین، خانواده‌های بی‌سرپرست، معلولین، سالمندان و کودکان کار همچنین تقویت فرهنگ ایثار، فداکاری و از خودگذشتگی در بین دانشجویان و ترویج اعمال بشر دوستانه در سطح دانشگاه است. البته کارهای دیگری هم  شامل ترویج اخلاق حرفه‌ایی و ترویج اخلاق زیست محیطی برای اختصاصی کردن فعالیت‌های کانون، انجام می‌شود.  

تحت پوشش قرار دادن ۵ نفر از ایتام بیماری و تهیه بسته‌های غذایی برای شب یلدا از دیگر فعالیت‌های کانون بوده است. شب یلدا  برای توزیع این بسته‌های غذایی به مناطق محروم رفتیم که خبر این حرکت هم در مفدا پوشش داده شد. شب یلدا همچنین با برنامه‌ریزی قبلی در خانه سالمندان حضور پیدا کردیم. در ماه دی اردوی جهادی طرح تهیه البسه نو برای دانش آموزان روستایی را اجرا کردیم و ضمن دعوت از تمام دانشجویان و تشکل‌ها، مبلغی تهیه کردیم و به این موضوع اختصاص دادیم.

در بخش محافظت از محیط زیست، کمپین هر دانشجو یک درخت که یک طرح خیلی بزرگ در سطح دانشگاه و شهر است، اجرا کردیم، در این طرح حدود ۶۰۰ نفر برای مشارکت ثبت نام کردند؛ این طرح با حمایت مسوؤلان دانشگاه در شورای فرهنگی تصویب شد و اجرای آن در ۱۵ اسفند ۱۳۹۵ در روز درخت‌کاری انجام می‌شود.

برای انجام فعالیت‌های عام‌المنفعه مانعی بر سر راهتان وجود داشته است؟ نحوه حمایت دانشگاه و وزارت بهداشت از اینگونه فعالیت‌ها چگونه است؟

در انجام هر کاری مشکلاتی وجود دارد اما تمامی مسوؤلان دانشگاه از جمله معاونت فرهنگی و دانشجویی، نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، مدیریت فرهنگی و اداره فرهنگی و دانشجویی همواره از آغاز کار با تمام وجود با ما همراهی داشتند و مطمئن هستم بدون همکاری آن‌ها انجام بیشتر کارهای کانون امکان پذیر نیست.

تا به حال به دریافت جوایز ، لوح تقدیر و یا تندیس برای انجام امور خیریه فکر کرده‌اید؟

من هرگز به دریافت لوح تقدیر و جوایزی از این قبیل فکر نکرده‌ام چراکه هدف ما دریافت جایزه‌ نیست انجام امور خیریه باعث ایجاد آرامش عمیقی در وجودم شده است که معتقدم بهترین اتفاق و پاداش است.

با توجه به راه اندازی مفدا نظر شما در مورد این وب سایت و ارزیابی شما از این پایگاه خبری چیست؟

فعالیت این پایگاه خبری بسیار مفید است از این جهتکه دانشجو در هر زمینه‌ای که فعالیت می‌کند با انعکاس اخبار خود در مفدا می‌تواند افراد بیشتری را به فعالیت دعوت کند.  همچنین به نظرم هر دانشجویی باید از وضعیت موجود در جامعه خود با خبر شود و بیشترین فضایی که دانشجو با آن برخورد دارد دانشگاه است و مفدا این امکان را فراهم کرده که دانشجو نسبت به فضای دانشگاه خود و دیگر دانشگاه ها آگاهی بیشتری پیدا کند و نکته مهم این است که مفدا باعث شد با دقت بیشتری به اتفاقات اطرافم نگاه کنم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.