دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۵

به همت اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه؛

فرآیند پیگیری دانشجویان افت تحصیلی در دانشگاه علوم پزشکی سبزوار تدوین شد

مشاوره

سرپرست اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی سبزوار از تدوین فرآیند پیگیری دانشجویان افت تحصیلی در این دانشگاه خبر داد.

به گزارش مفدا سبزوار، "مطهره ملکوتی فر" ضمن اعلام این خبر افزود: اکثر دانشجویان هنگام ورود به دانشگاه اطلاعات کافی در مورد مسائل آموزشی ندارند و در طول تحصیل دچار مشکلاتی می شوند که لازم است نسبت به شناسایی، پیشگیری و کاهش آنها اقدامات لازم انجام گیرد. در این خصوص یکی از مشکلات عمده نظام آموزشی کشور افت تحصیلی است که به طور مستقیم و غیرمستقیم زیان های بسیاری به فرد، خانواده و جامعه وارد می سازد و موجب اتلاف سرمایه‌های مراکز آموزش عالی و به هدر رفتن سرمایه‌های ملی کشور می‌شود.

سرپرست اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه گفت: بر اساس تحقیقات انجام شده به طور کلی ۲۸/۲ درصد دانشجویان علوم پزشکی در سال دچار افت تحصیلی می شوند و حدود ۱۲ درصد در طی تحصیل خود حداقل یک ترم مشروطی را تجربه می‌کنند که اثرات منفی بر فرد از لحاظ روحی و روانی می‌گذارد و ممکن است  عدم رغبت دانشجو به ادامه تحصیل را نیز به دنبال داشته باشد.

وی افزود: این معضل به دلیل اثرات سوء اقتصادی و تاثیری که بر توسعه منابع انسانی حوزه بهداشت و درمان می گذارد، از اهمیت خاصی برخوردار است که اگر گام‌های اساسی جهت کاهش آن صورت نگیرد، به علت حساسیت شغلی رشته‌های علوم پزشکی و ارتباط مستقیم آن با سلامت و حیات بیماران عواقب آن گریبانگیر جامعه و نظام سلامت کشور خواهد شد.

ماوتی فر در ادامه گفت: در همین راستا و همچنین با هدف یکسان سازی ارائه خدمات و عملکرد اساتید راهنما، اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی سبزوار اقدام به تدوین فرآیند پیگیری افت تحصیلی دانشجویان در این دانشگاه کرد که پس از بررسی‌های کارشناسی متعدد مصوبات شورای فرهنگی و شورای تامین بهداشت روان دانشگاه را جهت اجرا کسب کرد.

وی افزود: در این فرآیند تمامی دانشجویانی که مشروطی، معدل زیر ۱۴ و افت بیشتر از ۲ نمره داشته باشند پایش و خدمات لازم به آن‌ها ارائه خواهد شد. 

ملکوتی‌فر در ادامه از برگزاری جلسات توجیهی و تبیین فرآیند مذکور برای تمام کسانی که در این رسالت مهم مشارکت خواهند داشت اعم از روسای دانشکده ها، اساتید مشاور و کارشناسان آموزش دانشکده ها خبر داد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.