جمعه ۱۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۴

متن و حاشیه اختتامیه سوم؛

تقدیر از حجت الاسلام رستمی و دکترحیدری‌مقدم/اهدای پرچم میزبانی به دانشگاه مشهد

سومین اختتامیه بیست و چهارمین جشنواره قران و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت به روایت تصویر

برگ زرین دیگری از اجتماع پرشور دانشگاهیان وزارت بهداشت در بیست و چهارمین دوره از جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت با برگزاری سومین اختتامیه این جشنواره و تقدیر از ۱۴۰ نفر از برگزیدگان بخش‌های مختلف آوایی رقم خورد و با اهدای پرچم این مسابقات به دانشگاه علوم پزشکی مشهد مقدمات برگزاری جشنواره بیست و پنجم کلید خورد.

به گزارش مفدا، ساعت ۱۸:۳۰ دقیقه است و اختتامیه سوم  و بخش پایانی بیست و چهارمین جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان علوم پزشکی کشور در حال آغاز شدن است. مجری توانمند و خوش ذوق مراسم پایانی بهزاد احمدی است که به زیبایی اجرای این مراسم را بر عهده دارد.

قرآئت قرآن در جمعی که همه قرآنی و حافظ و قاری این کلام الهی هستند کار آسانی نیست. قرعه قرآئت قرآن کریم در بخش آغازین اختتامیه سوم را «عدنان مومنین» برگزیده این دوره از جشنواره از دانشگاه علوم پزشکی آبادان بر عهده می‌گیرد.

سرود جمهوری اسلامی ایران نواخته می‌شود و به احترام آن همه بر می‌خیزند.

در ابتدای مراسم حجت الاسلام رستمی رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها برای حضار سخنرانی خود را اریه می‌دهد.

وی بیان داشت: جشنواره قرآن یکی از پر مخاطب‌ترین برنامه‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور است، در این دور از جشنواره بیش از ۷۰ هزار شرکت کننده حضور داشته‌اند که در شکل خود بی‌نظیر است این آمار بالای شرکت کنندگان قرآنی نشان از آن دارد که فضای علمی دانشگاه ما فضایی عجین با باورهای دینی و مکتب رهایی بخش اسلام است، هر گاه که فراخون و فرصتی در حوزه قرآن و ارزش‌های دینی در میان دانشگاهیان اعلام می‌شود به خوبی مورد استقبال قرار می‌گیرد.

رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها ادامه داد: اربعین یکی از آن فضاهایی است که همواره با استقبال بالایی از جامعه دانشگاهی روبرو بوده است به گونه‌ای که امسال بیش از ۵۰۰ هزار نفر از مجموعه دانشگاهی در فضای اربعین مشارکت داشته و به زیارت اباعبدالله(ع) مشرف شدند.

رستمی ادامه داد: این حقیقت جامعه ما است که متاسفانه به واسطه تغییرات، هجمه‌های وارده از سوی دشمنان و گلایه‌های موجود از عملکرد برخی مسؤولین، فضای جامعه و جوانان ما را تحت تأثیر قرار داده است اما جریان جوان و فرهیخته دانشگاهی ما قشری است که نشان می‌دهد در هر موضوعی اینچنینی که فراخوان داده می‌شود شاهد حضور حداکثری آنان در میدان هستیم.

این مقام مسؤول ابراز کرد: در نمونه بارز حضور حداکثری جوانان در عرصه‌های مختلف، می‌توان به حضور دانشجویان در کمک رسانی به آسیب دیدگان سیل اخیر کشور اشاره کرد که بخش دانشگاهی در پیشانی کار بودند.

وی ضمن قدردانی از دست اندرکاران بیست و چهارمین جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت، ادامه داد: طبق آیه شریفه قرآن کریم که می‌فرماید «ای مومنان اگر شما دست از دین خدا بردارید خدا گروهی می‌آورد که دین خدا را یاری کند» و بر طبق روایات و احادیث معصومین، قومی که دین خدا را یاری خواهند داد قوم مسلمان هستند که چند ویژگی مهم را دارا می‌باشند.

رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، ابراز کرد: ویژگی این گروه آن است که خدا را دوست دارند و خدا نیز آنان را دوست دارد، این گروه در برابر مومنان فروتن و بی‌تکلف و در برایر دشمنان و کافران نعمت خداوند قوی، شکست ناپذیر، محکم و استوار هستند. این گروه در راه خدا با تمام توان مجاهدت می‌کنند و از ملامت و طعنه‌های رسانه و جریان‌های مخالف هرگز هراسی به دل راه نمی‌دهند؛ اینان همان حزب الله هستند.

در پایان این بخش حجت الاسلام رستمی از دستان دکتر لاری؛ هدیه نفیس قرآن کریم را دریافت می‌کند و معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت برای وی و همکارانش موفقیت در پناه قرآن را از خداوند منان خواستار است.

بخش اول اهدای جوایز به برگزیدگان رشته آوایی انجام می شود و برگزیدگان هدایای خود را که تندیس جشنواره بیست و چهارم، لوح تقدیر و هدیه نقدی است از دست مسؤولان وزارتی و دانشگاهی دریافت می‌کنند.

در این بخش زهرا عینی زاده دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی شیراز و اهل کرمانشاه پشت تریبون قرار می‌گیرد و می‌گوید: ما کرمانشاهی‌ها هر زمان به زلزله ۲۱ آبان ماه نزدیک می‌شویم یاد روزهای تلخ زلزله در ذهنمان تداعی می‌شود، روزهایی که خیلی از هم استانی‌های خود را از دست دادیم و در آن روزهای تلخ آن‌چه که به فریاد دل ما رسید توسل جستن به قرآن کریم بود. در ادامه همدلی، عشق، مهر و محبتی که ما از شما مردم ایران دریافت کردیم  و آن حضور خودجوش، غم و درد بزرگ دلهایمان را التیام داد از همه شما متشکرم.

در میان صدای تشویق‌های حضار دکتر لاری در پشت تریبون ایستاده و سخنان خود را بیان می‌کند.

وی در ابتدا گفت: خدا را شاکرم در جمع نورانی شما عزیزان قرآنی هستم و از زحمات همه کسانی که میزبانی این جشنواره را برعهده داشتند، سپاسگزاری و قدردانی می‌کنم. خوش به سعادت دکتر حیدری مقدم؛ رییس دانشگاه علوم پزشکی همدان و همه کارکنان این دانشگاه که سعادت برگزاری این مراسم را داشتند؛ به نوعی سعادت نصیب تمامی بزرگوارانی شد که بیست و چهارمین جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت را میزبانی کردند و قطعاً این تلاش ضامن سلامت و عزتشان خواهد بود.

لاری ادامه داد: از همه اساتید، دانشجویان و کارکنانی که در عرصه قرآنی فعالیت می‌کنند تشکر می‌کنم، در حقیقت محور شما بودید که این فضای دل‌انگیز قرآنی در دانشگاه‌ها ایجاد شد و باعث افتخار است که بیش از ۸۰ هزار نفر رشته از دانشگاهیان وزارت بهداشت در این جشنواره حضور داشته‌اند، بحدالله بیست و چهارمین جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت بسیار باشکوه برگزار شد و این‌ موضوع که می‌بینیم در شب سوم و پایانی همچنان صندلی‌های سالن محل برگزاری مراسم اختتامیه مملو از جمعیت عاشقان قرآنی است، جای مسرت و شادمانی دارد.

معاون وزیر بهداشت رشد ۲۹ درصدی نرخ مشارکت شرکت کنندگان در سه بخش دانشجویی، اساتید و کارکنان را نشانه انس و الفت بیشتر دانشگاهیان وزارت بهداشت با قرآن کریم دانست و تصریح کرد: در مجموع و به صورت کلی در این جشنواره شاهد رشد ۲۹درصدی شرکت‌کنندگان بودیم و این نرخ رشد مشارکت در حوزه اساتید به ۱۴۰ درصد می‌رسد.

لاری یکی از بخش‌های متمایز این جشنواره را برگزاری ۱۱ کارگاه در حاشیه برگزاری مسابقات عنوان کرد و افزود: در این دوره از جشنواره  نسبت به سال گذشته شاهد رشد برگزاری کارگاه‌های آموزشی از سه کارگاه به ۱۱ کارگاه بوده‌ایم. امیدوارم در آینده شاهد هر چه باشکوه‌تر شدن این مراسم باشیم.

معاون وزیر بهداشت از همه رؤسا، معاونان فرهنگی و دانشجویی و کارشناسان قرآنی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور قدردانی کرد و گفت: در معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در حال طراحی دوره‌های «تدبر در قرآن» هستیم و امیدواریم با برنامه‌ریزی هدفمند، فهم، درک و شناخت دانشگاهیان از معارف تابناک قرآن کریم و سیره ائمه اطهار را تعمیق بخشیم.

وی در ادامه به بخشی از بیانات آیت الله جوادی آملی اشاره کرد و گفت: ایشان می فرمایند: «واعتصمو به حبل الله که شعار وحدت است نه به این معنا است که شما هر کجا هستید، در هر حدی هستید بیاید با دیگران یک گونه فکر کنید؛ که شدنی نیست. معنای «واعتصمو به حبل الله جمیعا» این نیست که همه شما اهل قرآن باشید، معنایش این نیست که همه شما مسلمان باشید و همه شما به قرآن و فرامین آن عمل کنید. معنای آن این است که همه شما با هم بفهمید، با هم این طناب را بگیرید نه تک تک، با هم که گرفتید یکدیگر را درک می‌کنید.

این سمینارها کنگره‌ها و کنفرانس‌ها گوشه‌ای از همین راه است. افکار گروهی، کارهای گروهی، کارهای تحقیقی این است. با هم بفهمید به این معنا نیست همه مسلمان باشید. حالا همه مسلمان هستید و مشکلی هم حل نشد چون بی هم مسلمانید نه با هم،  بی هم قرآن را گرفتید نه با هم، این با هم گرفتن غیر از تک تک گرفتن است. وقتی با هم گرفتید به افکار یکدیگر احترام می‌گذارید. هرگز خودمان «میزان العقاید و الاعمال» نمی‌شویم.

اگر چند کلمه درس خواندیم و عابد شدیم، اولین روزی است که خود را بدهکار می‌دانیم نه طلبکار، اگر کسی از حوزه و دانشگاه فارغ التحصیل شد و خود را طلبکار دید او باید برگردد به حوزه دانشگاه و از نو شروع کند. اگر کسی خود را بدهکار دید و به افکار دیگران احترام گذاشت و گفت این نعمتی که خداوند به من داده، اولین روز مسؤولیت من است که باید من خدمتگذار مردم باشد، این است که هیچ مشکلی پیش نمی‌آید و او است که حق حوزه و دانشگاه را ادا کرده است. این با هم فهمیدن یعنی این حرفهایتان را کنار هم بگذارید آن گاه خیلی از مشکلات حل می‌شود.»

معاون وزیر بهداشت در پایان گفت: انتظار داریم از دل این جشنواره‌ها آن وحدت و نورانیتی بیرون بیاید که جامعه دانشگاهی را تحت تأثیر قرار دهد و چراغ راه دانشگاهیان باشد، جامعه شناسان در این برهه زمانی اعتقاد دارند جوانان ما تشنه معنویت هستند و شما اهالی جامعه قرآنی می‌توانید این عزیزان را سیراب کنید.

لاری سخنرانی خود را با این شاه بیت به پایان می‌رساند که «حافظا در کنج فقر و خلوت شبهای تار     تا بود وردت دعا و درس قرآن غم مخور»

در میان برگزیدگان که در بخش های مختلف اختتامیه پایانی در رشته حفظ کامل قرآن کریم بر روی سکو می‌آیند هستند حافظان روشن دلی که به گفته احمدی مجری مراسم، جان دل را به نور قرآن روشن کرده‌اند. به واسطه این حضور پر رنگ دکتر لاری زیارت امام رضا(ع) و اقامت سه روزه این عزیزان به همراه خانواده در شهر مشهد را به عنوان هدیه‌ای تقدیم روشن دلان قرآنی جشنواره بیست و چهارم می‌کند.

در ادامه این مراسم زیبا گروه تواشیح ثامن الائمه از دانشگاه علوم پزشکی آبادان به شکل نشید خوانی دو اجرا به نام‌های «مولای» و «السلام» را تقدیم حاضران می‌کنند.

حسین همتی؛ معاون مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت در ادامه این مراسم پشت تریبون قرار گرفت و گفت: این جشنواره ۷۲ هزار نفری مرهون تلاش سه گروه است که کمتر دیده می‌شوند گروه اول کارشناسان قرآن وعترت دانشگاه‌ها هستند، دومین گروه دبیران دانشجویی کانون‌های قرآن و عترت می‌باشند که با تبلیغ سینه به سینه این جشنواره را با مشارکت افزون‌تری روبه رو می‌کنند و سومین گروه همکاران اداره کل قرآن و عترت هستند. ما تنها یک کارشناس جشنواره در مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت داریم، کارشناس این مرکز برای جشنواره بیست و چهارم تلاش بی‌اندازه و فشار بسیاری را بر جان خرید که در همین جا از خانم مرضیه اشکرف تشکر ویژه می‌کنم.

کلیپ فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص اهمیت قرآن و بلای دوری جوامع اسلامی از این کتاب آسمانی در سالن پخش می‌شود.

میلاد عاشقی؛ دانشجوی رشته پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز، حافظ کل قرآن کریم و از برگزیدگان این دوره از جشنواره بر روی استیج دعوت و به زیبایی صفحه‌ای از قرآن کریم را تلاوت می‌کند.

احمدی مجری مراسم خطاب به دانشجویان جوان و علاقمند به قرآن که در مراسم پایانی بیست و چهارمین جشنواره قرآن عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت حضور باشکوهی از خود به نمایش گذاشته‌اند، می‌گوید: حیف است از این چهرهای جوان، صالح و نورانی که از رحمت ازدواج و زندگی تاهلی دور باشند از خداوند می‌خواهم به امید او در سال آینده جمع کثیری از این عزیزان به آرامش زندگی متاهلی و ازدواج دچار شوند که این دچار عاشقی بسیار زیبا است.

وی در هنگامه آمین گویی جمع از محسن قبائی و همسرش خانم حاجی حسنی به عنوان تنها زوج قرآنی و حافظ کل قرآن کریم که در این مراسم حضور دارند تقاضا می‌کند بایستند و از حاضران می‌خواهد برای سلامتی و خوشبتی این زوج قرآنی ذکر صلوات را قرآئت کنند.

دکتر لاری نیز در تایید اهمیت جایگاه ازدواج در میان جوانان، خصوصا جوانان قرآنی و به پاس ازدواج دو جوان دانشجوی حافظ کل قرآن کریم، سفر سه روزه به مشهد الرضا(ع)را به آنان هدیه می‌دهد.

اوج مراسم سومین اختتامیه از بیست و چهارمین جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت به اهدای پرچم جشنواره از سوی مسؤولان دانشگاه علوم پزشکی میزبان به دست مسؤولان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی برگزار کننده دور بعد است.

در این بخش دکتر لاری؛ معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، دکتر بحرالعلوم رییس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت، دکترحیدری‌مقدم ؛ رییس دانشگاه علوم پزشکی همدان و دکتر سیده زهرا اصغری؛ معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی همدان از مدیر فرهنگی و مدیر دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به عنوان دانشگاه میزبان و برگزار کننده بیست و پنجمین جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت دعوت به حضور بر روی سن می‌کنند.

در لحظه تحویل پرچم سفید رنگ جشنواره قطعه «آمده‌ام آمدم ای شاه پناهم بده... خط امانی ز گناهم بده... ای حرمت ملجأ در ماندگان... دور مران از در و ، راهم بده» با صدای استاد محمد علی کریمخانی نواخته می‌شود، بغضی گلو را می‌فشارد و گویی هر فردی با خود و حال و هوای زیارتش از حریم هشتمین امام زمزمه‌ای دارد.

پرچم در دستان مسؤولان برگزار کننده دور بعد جشنواره قرار می‌گیرد و اکنون هر برگزیده‌ای در جمع امید دارد در دور بعدی جشنواره نیز برگزیده باشد زیرا این بار علاوه بر هدایای مادی، هدیه معنوی زیارت و پابوسی امام رضا(ع) را نیز به دست خواهد آورد.

مدیر فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در پشت تریبون از این میزبانی خداوند را شکر کرده و می‌گوید: تشکر می‌کنم از دکتر لاری به واسطه حمایت‌هایشان از جشنواره‌های قرآنی خصوصا این جشنواره و از معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه همدان نیز تشکر بسیاری دارم زیرا که در کنار مهمان نوازی ویژه‌ای که داشتند، جشنواره را با نظم بسیار خوبی مدیریت و برگزار کردند. جای شکر دارد که میزبانی این جشنواره در سال آینده در مشهد انجام خواهد شد و در همین جا از خداوند می‌خواهم یاریمان کند علاوه بر میزبانی خوب این مراسم، بتوانیم میزبانی ویژه‌ای از زائران امام رضا(ع) داشته باشیم.

در ادامه دکتر لاری؛ معاون وزیر بهداشت از زحمات دکترحیدری‌مقدم؛ رییس دانشگاه علوم پزشکی همدان به واسطه برگزاری بسیار خوب و موفق بیست و چهارمین جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت با اهدای قرآن کریم تقدیر می‌کند.

در انتهای این مراسم کچویی زاده برگزیده روشن دل رشته دعاخوانی در بخش کارکنان برای دقایقی با صدایی رسا و زیبا برای جمع دعاخوانی کرده و فضا را به عطر دل‌انگیز دعا معطر می‌کند. وی از مسؤولان برگزار کننده این جشنواره تقاضا دارد تمهیداتی ببینند تا اساتید بازنشسته بتوانند پس از بازنشستگی بازهم در جشنواره شرکت کنند.

در نهایت با اعلام دانشگاه‌های برتر این دوره از جشنواره که در مجموع بیشترین امتیازات را کسب کرده‌اند جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت در دور بیست و چهارم به پایان می‌رسد.

بر این اساس دانشگاه علوم پزشکی شیراز رتبه نخست و دانشگاه‌های علوم پزشکی تبریز، کاشان، کرمانشاه و تهران به ترتیب در جایگاه‌های دوم تا پنجم قرار می‌گیرند.

به پایان آمد این دفتر و امید به برگزاری دوره‌های پربارتر این جشنواره همچنان باقی است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.