شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۹:۲۹

مهم‌ترین تغییرات چهلمین دوره مسابقات سراسری قرآن

مسابقات سراسری قرآن

چهلمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم که بخش رقابتی آن از فروردین‌ماه سال آینده آغاز می‌شود، شاهد تغییراتی است که بخشی از این تغییرات موافقان و مخالفانی دارد.

به گزارش مفدا به نقل از ایکنا، چهلمین دوره مسابقات سراسری قرآن امسال نیز همچون ادوار گذشته در سه مرحله شهرستانی، استانی و کشوری برگزار می‌شود،‌ این مسابقات با برگزاری مرحله شهرستانی در فروردین‌ و اردیبهشت‌ماه سال آینده وارد فاز اجرایی می‌شود و با برگزاری مرحله کشوری در نیمه‌های شهریورماه به کار خود پایان می‌دهد.

اما این دوره از مسابقات که ثبت نام برای حضور در آن از روز ۱۲ بهمن‌ماه آغاز شده و تا ۲۰ فروردین‌ماه نیز ادامه دارد، شاهد تغییراتی نسبت به ادوار گذشته است که در ادامه تلاش شده است تا به بخشی از این تغییرات اشاره شود.

یکی از تغییراتی که در این دوره، قبل از هر چیز شاهد آن خواهیم بود، اضافه شدن دو رشته به بخش معارف مسابقات است،‌ در سی و نهمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم یعنی دوره قبل،‌ شاهد رقابت شرکت‌کنندگان تنها در رشته تفسیر قرآن بودیم،‌ در چهلمین دوره اما دو رشته دیگر به این بخش اضافه شده تا حرکت‌ها برای ارتقاء این بخش از مسابقات سراسری قرآن کریم که از سال قبل آغاز شده است، سرعت بیشتری گیرد.

حفظ معارف و احادیث مربوط به حکمت‌های نهج‌البلاغه و حفظ موضوعی قرآن کریم دو رشته‌ای است که مسئولان برگزاری مسابقات آن را در این دوره اضافه کرده‌اند تا به این ترتیب تنوع رشته‌ها در بخش معارف بیشتر از هر زمان دیگری شود.

اما فارغ از اضافه شدن برخی رشته‌ها در بخش معارفی مسابقات سراسری قرآن، مهم‌ترین تغییری که در این دوره شاهد آن هستیم، این است که در دوره چهلم، حائزان رتبه در دوره گذشته مسابقات نیز می‌توانند، در همان رشته‌ای که موفق به کسب رتبه شده‌اند، حضور یابند حتی اگر این حائزان رتبه موفق به کسب رتبه ممتاز مسابقات که بالاترین رتبه است، شده باشند.

بدون شک این مورد مهم‌ترین تغییر در چهلمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم است که مخالفان و موافقان بسیار زیادی می‌تواند به همراه داشته باشد، براساس تغییری که در این دوره از مسابقات صورت گرفته است، دارندگان رتبه ممتاز مسابقات سال گذشته می‌توانند در مسابقات امسال حضور داشته باشند.

طبق آئین‌نامه‌های ادوار گذشته، شرکت‌کننده‌ای که در دوره قبل مسابقات سراسری قرآن رتبه ممتاز را به دست می‌آورد، نمی‌توانست در سال جدید در مسابقات شرکت کند، اما امسال حتی افرادی که رتبه اول یا همان ممتاز را به دست آورده نیز می‌توانند در همان رشته با سایر شرکت‌کنندگان رقابت داشته باشند.

امسال بخش جشنواره نیز به مسابقات سراسری اضافه شده است که این بخش دارای رشته‌های اصلی و جانبی است. در بخش رشته‌های اصلی شاهد رقابت در رشته‌هایی همچون اذان، دعاخوانی و همسرایی قرآن کریم خواهیم بود که البته این بخش سال گذشته نیز در مسابقات حضور داشت و تنها تغییر مربوط به اسم آن است که در قالب جشنواره به مسابقات سراسری قرآن اضافه شده است.

همچنین بخش جشنواره زیرمجموعه‌ای با عنوان بخش جنبی دارد که برای اولین بار به مسابقات سراسری قرآن اضافه شده است، این بخش شامل رشته‌هایی همچون مقطع‌خوانی قرآن کریم(هم‌خوانی قطعات تلاوت‌های برجسته قراء مصری)، همسرایی دو یا چندزبانه(عربی، انگلیسی، فارسی، ترکی و ...)آثار کوتاه رسانه‌ای دینی و قرآنی و انشاد انفرادی است که البته همه این رشته‌ها تنها مختص آقایان به آقایان است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.