شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۹:۲۵

سازگار عنوان کرد:

لزوم دقت بیشتر در روضه‌خوانی ایام فاطمیه

حضرت زهرا

مداح و پیرغلام کشورمان با تأکید بر اینکه در روضه‌خوانی ایام فاطمیه باید مداحان دقت بیشتری داشته باشند، تصریح کرد: قدیم ما اگر در صحن حضرت رضا(ع) هم روضه می‌خواندیم روضه در همانجا حبس می‌شد و کس دیگری آن را نمی‌شنید اما اکنون اگر در زیر زمین هم روضه بخوانیم می‌بینیم که از شبکه‌های مختلف روضه پخش می‌شود.

به گزارش مفدا به نقل از ایکنا، غلامرضا سازگار، پیرغلام حسینی و مداح پیشکسوت با تأکید بر اینکه مداحان در ایام فاطمیه باید دقت بیشتری بر مطالبی که می‌گویند داشته باشند، گفت: روضه حضرت زهرا(س) نسبت به مجالس و روضه‌های دیگر دقت بیشتری لازم دارد. اولین توصیه ما به مداحان این است که هم روضه حضرت زهرا(س) را بخوانید و هم وحدت را حفظ کنید و طوری مداحی نکنید که بین مسلمانان اختلاف و نفاق بیفتد؛ واقعاً آنچه هست را بیان کنید.

وی در پاسخ به این سؤال که برخی شبهات در خصوص شهادت حضرت زهرا(س) مطرح می‌شود، منابع مداحان برای بیان مطالب در منبرها از کجاست؟ عنوان کرد: مرحوم شیخ ذبیح الله محلاتی در 39 روایت از بزرگان اهل سنت در خصوص شهادت و نحوه شهادت حضرت زهرا(س) مطالب زیادی بیان کرده است که مورد استفاده مداحان است.

رهبر ما فرموده‌اند «شهادت»

این مداح برتر کشور ادامه داد: رهبر ما فرموده‌اند «شهادت». برخی از نویسندگان اهل سنت نوشته‌اند «افسانه شهادت» یکی از علمای شیعه در پاسخ کتابی نوشته با این عنوان «کاش افسانه بود». قرائن و شواهدی که در کتب اهل سنت و شیعه وجود دارد نشان می‌دهد که این اتفاق افتاده است در یکی از کتب اهل سنت نوشته بود خلیفه اول گفته بود که کاش من سه کار را نکرده بودم که یکی حمله به فاطمه بود.

ما در بحث توهین نداریم اما منطق داریم

وی افزود: برخی مواقع که این مطالب را مطرح می‌کنیم می‌گویند اینها را شیعه نوشته‌اند اما باید به آنها گفت که این مطالب را بزرگان اهل سنت نوشته‌اند. ما در بحث توهین نداریم اما منطق داریم و با منطق و از زبان و قول خودشان حرف می‌زنیم. مسلم این اتفاق افتاده و امیدواریم خداوند ما را به حقیقت‌ها راهنمایی کند تا واقعیت‌ها را بیان کنیم هم برای شیعه و هم برای اهل سنت.

این مداح پیشکسوت عنوان کرد: برخی از مصیبت‌ها است که گفتن آنها توهین به حضرت زهرا(س) است. روضه حضرت زهرا(س) را نباید قصابی خواند. مداحان باید آنچه که واقع شده بین در و دیوار را بگویند. اینها مطالبی است که واقعیت است اما چطور گفتنش مهم است.

وی تصریح کرد: قدیم ما اگر در صحن حضرت رضا(ع) هم روضه می‌خواندیم روضه در همانجا حبس می‌شد و کس دیگری آن را نمی‌شنید اما اکنون اگر در زیر زمین هم روضه بخوانیم می‌بینیم که از شبکه‌های مختلف روضه پخش می‌شود. ما در زیرزمین روضه نمی‌خوانیم پس باید مراقب باشیم؛ واقعاً داریم برای دنیا روضه می‌خوانیم.

سازگار در پاسخ به این سؤال که خواندن کدام منبع را برای مداحان و سخنوران در خصوص شهادت حضرت زهرا(س) توصیه می‌کنید؟ گفت: کتاب «فاطمه الزهراء علیه السلام من المهد الی اللحد»، «ریاحین الشریعه» شیخ ذبیح‌الله محلاتی که در آن مطالبی از اهل سنت آورده است که آقایان مداح دستشان پر باشد و بتوانند منابع اهل سنت و شیعه در این خصوص را بیان کنند.

وی ادامه داد: به قول علامه امینی، اگر دروغ است وای بر آقایانی که نوشته‌اند و اگر راست است باز هم وای بر آقایانی که انکار می‌کنند.

سازگار در خصوص اشعاری که مداحان می‌توانند در این ایام بخوانند نیز گفت: چون نخل میثم دیوان خودم است زیاد توصیه نمی‌کنم. ولی توصیه می‌کنم اگر در نخل میثم من اشعاری دیدید که نفاق بین مسلمانان می‌اندازد قصیده را بخوانید اما آن یک بیت را نخوانید.

وی در پایان سخنانش اظهار امیدواری کرد مداحان روضه‌ای را بخوانند که مورد پسند حضرت زهرا(س) باشد و گفت: من خودم که می‌خواهم منبر بروم می‌گویم خدایا بر زبان من آنچه را جاری کن که مورد رضای تو و اهل بیت (ع) باشد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.