یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۷

قرآن وعترت

نمازخانه‌های دانشگاه‌ها و مراکز بهداشتی، درمانی تابعه وزارت بهداشت ساماندهی می‌شوند

,hnf

رییس دبیرخانه‌های مشترک «ستاد اقامه نماز و شورای امر به معروف و نهی از منکر وزارت بهداشت»، از برگزاری دوره آموزشی شیوه‌های صحیح دعوت به نماز ویژه ائمه جماعات دانشگاه‌های علوم پزشکی و مراکز بهداشتی، درمانی تابعه وزارت بهداشت خبر داد و گفت: با درخواست معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و دستور وزیر بهداشت، نمازخانه‌های مراکز تحت پوشش این وزارتخانه ساماندهی می‌شوند.

مسعود وادی پور رییس دبیرخانه‌های مشترک ستاد اقامه نماز و امر به معروف و نهی از منکر در گفتگو با مفدا ضمن بیان این خبر، به تشریح اهم فعالیت‌های این ستاد در سال ۹۸ پرداخت.

وادی‌پور، اظهار داشت: در وزارت بهداشت دبیرخانه ستاد اقامه نماز و شورای امر به معروف و نهی از منکر ذیل معاونت فرهنگی و دانشجویی تشکیل شده و مرکز رصد و برنامه‌ریزی « اقامه نماز و امر به معروف و نهی از منکر» در دانشگاه‌های علوم پزشکی است.

رییس دبیرخانه‌های مشترک ستاد اقامه نماز و شورای امر به معروف و نهی از منکر وزارت بهداشت، با اشاره به این‌که این ستاد در یک ماه گذشته دو نشست تخصصی برگزار کرده است، گفت: ماه گذشته نشست مسؤولان دبیرخانه‌های اقامه نماز و امر به معروف و نهی از منکر دانشگاه‌های علوم پزشکی و نشست ائمه جماعات دانشگاه‌های علوم پزشکی در مشهد مقدس برگزار شد. در ۶۸ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی و پنج سازمان وابسته به وزارت بهداشت مثل سازمان انتقال خون و سازمان اورژانس، ستاد اقامه نماز و امر به معروف تشکیل شده و فردی به عنوان مسؤول دبیرخانه در این دو ستاد به صورت مستقل مشغول فعالیت است.

وی ادامه داد: برنامه‌ها و دوره‌های تبلیغی و ترویجی نماز، ابتدای سال برای اجرا به دانشگاه‌ها و سازمان‌های تابعه ابلاغ شد. از آنجا که این برنامه‌ها نیاز به تشریح داشت، در اولین نشست که با حضور مسؤولان دبیرخانه‌های اقامه نماز و امر به معروف و نهی از منکر برگزار شد، برنامه‌های عملیاتی سال ۹۸  جزء به جزء تشریح و سؤالات و ابهامات برطرف شد. به علاوه اینکه یک دوره آموزشی به صورت مستقل پیش‌بینی کردیم که مسؤولان ستاد اقامه نماز و امر به معروف و نهی از منکر به صورت جداگانه در دوره‌های مرتبط شرکت کردند.

وادی پور در ادامه به تشریح برنامه‌های نشست سالانه ائمه جماعات دانشگاه‌های علوم پزشکی پرداخت و توضیح داد: دومین نشستی که شهریورماه سال جاری در مشهد مقدس برگزار شد، نشست «ائمه جماعات دانشگاه‌های علوم پزشکی و مراکز تابعه بود». اولین دوره این نشست سال گذشته در مشهد مقدس برگزار شده بود که در آن ائمه جماعات خوابگاه‌های دانشجویی حضور داشتند و مسائل مرتبط با خوابگاه‌های دانشجویی در آن مطرح شد. در دومین دوره این نشست که شهریور ماه سال جاری برگزار شد ۳۰۰ نفر از ائمه جماعات بیمارستان‌ها و دانشگاه‌ها حضور پیدا کردند.

وی همکاری با ستاد اقامه نماز را از ویژگی‌های برگزاری این دوره آموزشی برشمرد و افزود: تفاوت این دوره با دوره گذشته این بود که سال گذشته، دوره فقط با همکاری نهاد برگزار شد، اما امسال ستاد اقامه نماز نیز به عنوان همکار در کنار ما بود و این نشست با مشارکت ستاد اقامه نماز، نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌ها و وزارت بهداشت برگزار شد. در روز اول، اساتید ستاد اقامه نماز و روز دوم اساتید نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌ها مطالب و دورس تخصصی خود را در زمینه اقامه نماز و راه‌های تبلیغ و ترویج نماز در دانشگاه‌های علوم پزشکی ارائه کردند.

وادی‌پور در تشریح اهداف برگزاری این دو نشست هم‌اندیشی و آموزشی، بیان داشت: هدف از برگزاری نشست مسؤولان ستاد اقامه نماز و امر به معروف و نهی از منکر، تبیین و تشریح برنامه‌های سال ۹۸ بود. در اولین دوره برنامه اصلی این بود که برنامه‌های سال ۹۸ را تبیین کنیم و سطح علمی و آموزشی شرکت‌کنندگان را افزایش دهیم. هدف از برگزاری دوره دوم نیز ارتقاء سطح معلومات ائمه جماعات دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور و بیان شیوه‌های صحیح دعوت به نماز بود و امیدواریم که بتوانیم اقامه نماز را در دانشگاه‌های علوم پزشکی تقویت کنیم. همچنین در این دو دوره آموزشی از اشکالات ساختاری و از کم و کیف نمازخانه‌ها در دانشگاه‌های علوم پزشکی و مراکز تابعه مطلع شدیم.

رییس دبیرخانه‌های مشترک ستاد اقامه نماز و شورای امر به معروف و نهی از منکر وزارت بهداشت با اشاره تلاش‌های اخیر این ستاد جهت ساماندهی نمازخانه‌ها، گفت: از جمله مشکلاتی که در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در بحث نماز وجود دارد این است که فضایی که برای نمازخانه در نظر گرفته شده کیفیت لازم را ندارد یا مکان مناسبی برای نمازخانه پیش بینی نشده است. در روزهای اخیر نامه‌ای با امضای معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت خطاب به وزیر بهداشت ارسال شده است که طی آن درخواست شده که ایشان دستور دهند نمازخانه‌های دانشگاه‌ها و کلیه مراکز بهداشتی، درمانی تابعه وزارت بهداشت ساماندهی شوند. وزیر بهداشت نیز مسؤولان مربوطه را موظف کردند تا ظرف ۶ ماه نمازخانه‌های موجود را از نظر کمی و کیفی ساماندهی کنند و در مراکزی که فاقد نمازخانه هستند، محل مناسبی را به نمازخانه اختصاص دهند.

وادی پور در خاتمه اضافه کرد: دوره‌های آموزشی که «ستاد اقامه نماز و شورای امر به معروف و نهی از منکر وزارت بهداشت» در سال ۹۸ پیش بینی کرده بود،‌ تماماً اجرا شده است و برنامه‌هایی نیز برای اجرا در دانشگاه‌های علوم پزشکی پیش بینی شده و لازم است دانشگاه‌های علوم پزشکی در هر فصل یک دوره آموزشی در خصوص اقامه نماز متناسب با نیاز دانشجویان، کارکنان، اساتید و مدیران برگزار کنند. برنامه‌های دیگری نیز مثل تقدیر از فعالان نماز و بازدید از دانشگاه‌ها و بیمارستان‌ها برای بررسی مشکلات موجود در دستور کار ستاد اقامه نماز است که به زودی اجرا خواهد شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.