سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۷

دانشجویان علوم پزشکی یزد، مهارت‌های سوارکاری فرا می‌گیرند/ آموزش سوارکاری به ۶۰۰ نفر از دانشگاهیان دانشگاه

اسب

سوارکاری از جمله ورزش‌هایی است که در چند دهه اخیر مورد توجه خاصی قرار گرفته است و می‌توان آن را از کهن‌ترین ورزش‌ها به شمار آورد. این ورزش امروزه نه تنها به عنوان یک رقابت سالم ، بلکه به منظور گذراندن اوقات فراقت مورد توجه قرار گرفته و با این که نسبت به بسیاری از ورزش‌ها پر هزینه به نظر می‌رسد، اما مفرح بودن آن، سبب شده فارغ از هزینه‌های بالا، برخی از افراد را به خود جذب کند تا جایی که دانشگاه علوم پزشکی یزد نیز از سال گذشته دوره‌های آموزشی سوارکاری برای دانشجویان و کارکنان خود برگزار کرده است.

به گزارش مفدا، دانشگاه علوم پزشکی یزد از جمله دانشگاه‌هایی است که نسبت به اهمیت این ورزش کهن که در اسلام نیز به آن توصیه‌های زیادی شده است، توجه خاصی دارد به طوری که سال گذشته تفاهمنامه‌ای میان این دانشگاه و بخش خصوصی با هدف ارائه آموزش‌های لازم این ورزش مفرح به دانشجویان و کارکنان این دانشگاه منعقد شد و هیات سواری کاری دانشگاه علوم پزشکی یزد در تاریخ ۱۴ دی ماه سال ۹۷ به طور رسمی آغاز به کار کرد.

محمد رضا ساده رئیس تربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی یزد با اشاره به اهمیت ورزش سوارکاری و لزوم یادگیری و آموزش از سوی جوانان به خصوص دانشجویان گفت: باشگاه سوارکاری «سردار ملی» دانشگاه علوم پزشکی یزد به مناسبت هفته تربیت بدنی و با حضور معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه سال گذشته افتتاح شد. این پیست سوارکاری با تلاش تربیت بدنی و با تشکیل هیأت سوارکاری دانشگاه، به منظور استفاده دانشجویان، کارکنان، اساتید و هیأت علمی دانشگاه راه اندازی شده است و یکی از اهداف راه‌اندازی این پیست، بعد آموزشی و همچنین جنبه‌های تفریحی آن است.

وی با اشاره به راه‌اندازی هیات سوارکاری در دانشگاه علوم پزشکی یزد گفت: اهمیت رشته سوارکاری از دیدگاه ما تا حدی بود که سال گذشته بعد از تاسیس هیات سوارکاری در دانشگاه، دکتر زارع‌زاده رئیس بیمارستان شهید صدوقی یزد را به عنوان رئیس این هیأت منصوب کردیم. اسب حیوان نجیبی است و در اسلام نیز در خصوص فعالیت در این رشته ورزشی و آموزش آن سفارش‌های زیادی شده است. از این رو تصمیم بر آن شد که دانشجویان، اساتید و کارکنان دانشگاه علوم پزشکی یزد را با کمترین هزینه‌ها و با ارائه تخفیف‌های مناسب، با مهارت‌های سوارکاری آشنا کنیم. به طوری که از سال گذشته تاکنون بیش از  یکصد نفر از کارمندان و ۵۰۰ نفر از دانشجویان زیر نظر مدرسان فدارسیون، با مهارت‌های سوارکاری آشنا شدند.

ساده اظهار کرد: دوره‌های آموزشی که برای دانشگاهیان این دانشگاه تدارک دیده شده است، هر دوره به صورت ده جلسه به مدت یک ساعت و نیم است که در مجموع برای هر دوره ده روزه ، از اساتید و کارمندان ۵۰۰ هزار تومان و برای دانشجویان ۳۰۰ هزار تومان هزینه دریافت می‌شود که واقعا با توجه به هزینه‌های بالای این ورزش، رقم قابل توجهی نیست به طوری که دانشگاهیان این دانشگاه می‌توانند با طرف کمترین هزینه، در دوره‌های آموزشی سوار کاری شرکت کنند و با این ورزش مفرح آشنایی پیدا کنند.

رئیس تربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی یزد گفت: سوارکاری و پرورش اسب در اسلام نیز بسیار توصیه شده است و جایگاه ویژه ای دارد. رسول اکرم فرموده‌اند: “به فرزندان خود، سوارکاری، تیراندازی و شنا بیاموزید.” همچنین در حدیثی از ایشان آمده است: “پیشانی اسب‌ها تا روز رستاخیز جایگاه خیر و برکت است. ” در قرآن کریم آمده است: ” و الخیل و البغال و وَٱلْخَیْلَ وَٱلْبِغَالَ وَٱلْحَمِیرَ لِتَرْکَبُوهَا وَزِینَةً ۚ وَیَخْلُقُ مَا لَا تَعْلَمُونَ” “و اسبان و استران و خران را (آفرید) تا بر آن‌ها سوار شوید و (برای شما) تجملی (باشند) و آن چه را که نمی دانید می آفریند.”. به هرحال یکی از اهداف ما در دانشگاه علوم پزشکی یزد، توسعه این رشته و جذب دانشگاهیان به این ورزش کهن است.

ساده، برگزاری همایش اسب سواری به مناسبت هفته تربیت بدنی را از جمله فعالیت‌های دانشگاه عنوان کرد و گفت: در این جشنواره بر آن شدیم با معرفی بیشتر فواید این رشته ورزشی، دانشجویان را به سمت و سوی ورزش سوارکاری ترغیب کنیم. ضمن اینکه تلاش داریم علاوه بر سوارکاری در پیست، آموزش سوارکاری در کویر را نیز در میان دانشجویان ارائه دهیم که قطعا مورد استقبال قشر دانشجو قرار خواهد گرفت.

وی با  اشاره به هزینه‌های بالای رشته ورزشی اسب سواری گفت: با توجه به احتمال آسیب‌دیدگی ورزشکاران در این رشته و برای آنکه دانشجویان و کارکنان دانشگاه به واسطه فعالیت در این رشته ورزشی، از بروز حوادث مصون بمانند، همه ورزشکارانی که در دوره‌های آموزشی شرکت می‌کنند تحت پوشش  بیمه ورزشی قرار خواهند گرفت. ضمن اینکه دانشجویان و کارکنان بعد از گذراندن دوره‌های آموزشی و تایید فدراسیون، گواهی آموزشی مورد تایید دریافت می‌کنند که البته دریافت گواهی آموزشی منوط به پشت سرگذاشتن دوره‌های آموزشی حرفه‌ای است.

فواید اسب سواری چیست؟

اسب سواری یکی از ورزش های سالمی است که می‌توانید انجام دهید. این ورزش سلامتی و هماهنگی عضلات را بهبود خواهد بخشید. به علاوه، می‌تواند بر هورمون شادی بدن‌تان تاثیر بگذارد و سطح آن را افزایش دهد.

اسب سواری برای کسانی که نیاز به انجام فعالیت‌های جدی و در عین حال مفرح دارند می‌تواند انتخاب خوبی باشد. مشخص است که سوارکاری می‌تواند احساسات خوب و اعتماد به نفس زیادی در افراد ایجاد کند. همچنین قطعا در بهبود سلامت عضلات نقش به سزایی ایفا می‌کند. در واقع، اسب سواری می‌تواند فعالیتی درخور توجه باشد.

اسب سواری؛ ورزشی محبوب

ممکن است عاشق شنا کردن، دویدن، یا بازی فوتبال باشید. این‌ها برای ارتقاء وضع سلامتی بدن بسیار خوب هستند. اما، اسب سواری چطور؟ این فعالیت‌ سال‌های سال قدمت دارد. نمی‌توان نادیده گرفت که مدت‌های مدید آدم‌ها از اسب برای حمل و نقل استفاده می‌کرده‌اند. از این رو، سوارکاری می‌تواند ورزش محبوب شما باشد چون فایده‌های فراوانی برای سلامتی‌تان به همراه دارد من جمله سلامت عضلات.

سلامت عضلات را بهبود می‌بخشد

یکی از فایده‌های اسب سواری بهبود سلامت عضلات است. این به خاطر آن است که تحرک ایجاد شده باعث بهبود انعطاف پذیری بدن می‌شود. به علاوه، سلامت سایر عضلات بدن مانند تنه، کمر، و ماهیچه‌های لگن را نیز بهبود می‌بخشد. همچنین برای هماهنگی و استحکام بافت‌های عضلانی مفید است. در نتیجه، اگر از جمله‌ی کسانی هستید که به عضلات سالم و قوی نیاز دارند، پس سعی کنید به طور منظم اسب سواری کنید و خوراکی‌های سالم مصرف کنید.

 حالت بدن را بهتر می‌کند

فایده‌ اسب سواری برای سلامتی بهبود حالت بدنی است. در واقع، اسب سواری یک ورزش ایزومتریک است که ماهیچه‌ها را به نحوی تقویت می‌کند که در وضعیتی متعادل قرار بگیرند. در نتیجه، به شخص قدرت خواهد داد و حالت بدن را نیز بهبود خواهد بخشید. بنابراین، همان طور که می‌دانید اسب سواری فایده‌های خوبی برای بدن دارد، در نتیجه‌ در مورد انتخاب سوارکاری به عنوان ورزش محبوب‌تان تردید نکنید.

توانایی همانگی را بهبود می‌دهد

اگر اسب سواری کنید، آن وقت باید بتوانید سرعت اسب را کنترل و فشار لازم برای ماندن روی زین اسب را تنظیم و هماهنگ کنید. پس تمرین خوبی برای بهبود هماهنگی بدن خواهد بود. انجام چنین فعالیت ورزشی باعث بهتر شدن سطح هماهنگی بدنی‌تان خواهد شد. در نتیجه، حتما با نحوه‌ی صحیح سوارکاری آشنا شوید.

سلامت قلبی و عروقی را بهبود می‌دهد

نشان داده شده است که اسب سواری می‌تواند برای سلامت قلب و عروق مفید باشد. این فعالیت ورزشی می‌تواند به بهبود جریان خون در بدن و همچنین ارتقاء سلامت قلب و عروق کمک کند. در نتیجه، اسب سواری فعالیت بسیار خوبی است که می‌توانید آن را به طور منظم انجام دهید.

کالری می‌سوازند

آنچه که از بقیه‌ی موارد شاید اهمیت بیشتری دارد آن است که اسب سواری باعث سوزاندن کالری می‌شود. با افزایش فشار بر عضله‌ها به سوزاندن کالری و حتی کاهش وزن کمک خواهد کرد. همچنین اثبات شده است که یورتمه رفتن به مدت ۳۰ دقیقه در روز باعث سوزاندن ۳۰۰ کالری می‌شود. در واقع، این ورزش برای کسانی که می‌خواهند تمریناتی سالم داشته باشند و به طور همزمان وزن نیز کم کند بسیار مفید خواهد بود.

سطح انرژی را افزایش می‌دهد

ممکن است تصور کنید که مصرف خوراکی‌های سالم می‌تواند انرژی شما را افزایش دهد. اما، مهم است بدانید که ورزش کردن چیزی است که باید به آن فکر کرد. در این زمینه، اسب سواری می‌تواند انتخابی صحیح و سالم برای‌ شما باشد. می‌توانید تحرکی سالم داشته باشید و همزمان انرژی بدن‌تان را افزایش دهید. همچنین طبق مطالعه‌ای که در دانشگاه آریزونا انجام شده است، سوارکاری می‌تواند به اندازه‌ی بازی بدمینتون برای شما انرژی زا باشد. در نتیجه، اگر می‌خواهید برای انجام فعالیت‌های روزانه‌تان انرژی خوب و کافی داشته باشید، پس اسب سواری ایده‌ی بسیار خوبی به نظر می‌رسد.

سلامت ذهن را بهبود می‌بخشد

 اسب سواری می‌تواند به بهبود سلامت ذهنی شما کمک کند. این فعالیت بر بدن تاثیر می‌گذارد تا به عضلات فشار وارد کند و فعالیت‌ های مغزی را بهبود ببخشد. اسب سواری همچنین ترشح هورمون شادی را که سروتونین نامیده می‌شود در بدن تقویت خواهد کرد. در نتیجه، سلامتی بدن، مغز، و عواطف را ارتقاء خواهد داد.

شادمان و اعتماد به نفس را بیشتر می‌کند

همان طور که پیشتر توضیح داده شد، اسب سواری می‌تواند احساس شادمانی و سلامت ذهنی را القاء کند. در این صورت، اگر روزهای سختی را می‌گذرانید، اسب سواری می‌تواند باعث افزایش ترشح هورمون‌های خوب در بدنتان بشود و اعتماد به نفس و حس شادمانی را در شما افزایش دهد. به علاوه، می‌تواند از خطر ابتلاء به استرس و اضطراب جلوگیری کند. در واقع، لذت سواری با اسب و تماشای محیط اطراف لحظات فوق‌العاده‌ای را خلق می‌کنند که هرگز از یاد نخواهید برد. پس، برای داشتن بدنی سالم و احساس شادمانی بیشتر سوارکاری کنیم.

توصیه‌هایی برای اسب سواری

اگر این فعالیت را به درستی انجام ندهید هیچ فایده‌ای از آن نصیب‌تان نخواهد شد. اول از همه، از ایمنی‌تان اطمینان حاصل کنید و همین کار خطر آسیب دیدگی را کاهش خواهد داد. می‌توانید کلاه ضد ضربه بر سر بگذارید که از سرتان در برابر حوادث احتمالی و صدماتی که ممکن است به شما وارد شود محافظت می‌کند.

بعد این که، سر به سر اسب نگذارید، در غیر این صورت این حیوان کاری انجام خواهد داد که اصلا برایتان خوشایند نخواهد بود. پس، حواس‌تان را جمع کنید و بسیار مراقب باشید که کار دست خودتان ندهید./

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.