یکشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۲

مقوله ورزش دانشجویان "مداخله غیرمستقیم" در سلامت‌روان آنها است

نشست مدیران تربیت بدنی دانشگاه‌های علوم پزشکی مناطق 10 گانه وزارت بهداشت

رحمان خدابنده‌لو مدیر کل دانشجویی وزارت بهداشت در جمع دبیران تربیت‌بدنی مناطق ده‌گانه دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با تأکید بر اهمیت مقوله ورزش در حفظ و بهبود سلامت‌روان دانشجویان، گفت: ورزش و تربیت‌بدنی بخشی از "مداخله غیر مستقیمی" است که در موضوع سلامت‌روان انجام می‌شود. شما به عنوان متولیان ورزش دانشگاه‌های علوم پزشکی قطعاً در حفظ و بهبود سلامت‌روان دانشجویان، تاثیرگذار هستید.

به گزارش مفدا، نشست دبیران تربیت‌بدنی مناطق ده‌گانه دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، روز یکشنبه ۲۱ مهرماه با حضور رحمان خدابنده‌لو؛ مدیر کل دانشجویی، دکتر محمد کوشکی؛ رییس اداره ورزش‌های همگانی، مهدی مقدم منش؛ رییس اداره ورزش‌های قهرمانی وزارت بهداشت و دبیران تربیت بدنی مناطق ده‌گانه دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در سالن اجتماعات معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت برگزار شد.

در این نشست حاضرین در جلسه به بررسی و تحلیل نقاط ضعف و قوت «چهاردهمین المپیاد ورزش‌های قهرمانی دانشجویان دختر دانشگاه‌های علوم پزشکی» که امسال به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی تبریز برگزار شد، پرداختند.

بررسی نقاط ضعف و قوت دو مرحله‌ای برگزار شدن المپیاد ورزش‌های قهرمانی از موضوعات مورد بحث در این خصوص بود. «تدارک امکانات رفاهی و خوابگاهی مناسب‌تر» از جمله مزایای دو مرحله‌ای برگزار شدن المپیاد و «طولانی شدن پروسه برگزاری مسابقات»، «پایین بودن کیفیت افتتاحیه مرحله دوم» و «افزایش هزینه‌ها» از جمله نقاط ضعف این شیوه برگزاری مسابقات از سوی رؤسای ادارات تربیت‌بدنی مطرح شد.

در این جلسه همچنین درباره چگونگی برگزار شدن مسابقات ورودی المپیاد ورزش‌های قهرمانی دانشجویان پسر دانشگاه‌های علوم پزشکی که تابستان سال آینده در یکی از دانشگاه‌های علوم پزشکی برگزار می‌شود، بحث و تبادل نظر صورت گرفت. میزبانی این مسابقات، یک مرحله‌ای یا دو مرحله‌ای برگزار شدن و برگزاری مسابقات ورودی آن از موضوعات مورد بحث بود.

پایش برنامه عملیاتی و ارائه پیشنهادهای دبیران مناطق، کمبود امکانات ورزشی در برخی از دانشگاه‌ها، المپیاد ورزش‌های همگانی و چگونگی برگزاری آن و بحث درباره سهمیه‌های حضور در المپیادها از دیگر مسائل مطرح شده در این جلسه بود.

رحمان خدابنده‌لو مدیر کل دانشجویی وزارت بهداشت در این جلسه با اشاره به "طرح پایش سلامت‌روان دانشجویان علوم پزشکی" اظهار داشت: این طرح امروز با حضور دکتر لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت رونمایی شد. دانشجویان ما با یک شرایط روحی و روانی مشخص وارد دانشگاه شده و با شرایط دیگری خارج می‌شوند. در این مدت که در دانشگاه هستند، ما باید تلاش کنیم که سلامت‌روان آنها بهبود یافته و حداقل از کاهش سلامت‌روان آنها تا پایان خروج از دانشگاه جلوگیری شود.

وی در ادامه تاکید کرد: ورزش و تربیت بدنی بخشی از "مداخله غیر مستقیمی" است که در موضوع سلامت‌روان انجام می‌شود. همکاران ما در اداره مشاوره "مداخله مستقیم" می‌کنند و فعالیت‌های فرهنگی و امور ورزشی که در معاونت فرهنگی و دانشجویی انجام می‌شود، در واقع "مداخله غیرمستقیم" است. شما به عنوان متولیان ورزش دانشگاه‌های علوم پزشکی قطعاً در موضوع نگهداری دانشجو در شرایط روحی مناسب و حتی بهبود وضعیت او تا زمانی که از دانشگاه خارج می‌شود، تاثیرگذار هستید.

خدابنده‌لو با تأکید بر اینکه ورزش دانشجویان برای اداره کل دانشجویی بسیار اهمیت دارد، خاطر نشان کرد: برای ما بسیار مهم است که تعداد هر چه بیشتری از دانشجویان به امر ورزش مبادرت ورزند و اهرم‌های انگیزشی نظیر برگزاری مسابقات و المپیادهای ورزشی به تحقق این موضوع کمک می‌کند. از این رو کیفیت و نحوه برگزاری مسابقات و المپیادهای ورزشی بسیار مهم است.

مدیر کل دانشجویی وزارت بهداشت با تأکید بر این‌که در تلاشیم تا میزبان این دوره از المپیاد ورزشی زودتر انتخاب شود و دانشگاه‌ها بلاتکلیف نمانند، گفت: نظرات و تصمیمات شما در این جلسه به معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌ها اعلام می‌شود و پس از لحاظ شدن نقطه نظرات آنان به مرحله عمل می‌رسد.

وی با اشاره به اینکه در هر دوره برگزاری المپیادها باید آسیب‌شناسی شده و کیفیت افزایش یابد، تصریح کرد: در هر دوره که قدمت برگزاری المپیادهای ورزشی ما بیشتر می‌شود، باید کیفیت برگزاری المپیاد و مسابقات ارتقاء یابد. در شأن ما نیست که روال سال قبل تکرار شود، باید هر سال المپیاد بهتر از سال قبل برگزار شود و این امر مستلزم هم‌فکری ما و مسؤولان تربیت‌بدنی دانشگاه‌ها است که بهتر در جریان مقدورات و اقتضائات دانشگاه‌ها هستند.

​در ادامه این جلسه مهدی مقدم‌منش رئیس اداره ورزش‌های قهرمانی اداره کل دانشجویی وزارت بهداشت،  در گفتگو با مفدا درباره مصوبات جلسه گفت: در این جلسه با نظر دبیران مناطق و با در نظر گرفتن شرایط و امکانات دانشگاه‌ها، مقرر شد المپیاد ورزش‌های قهرمانی پسران در سال آینده به صورت دو مرحله‌ای برگزار شود. همچنین پس از بحث و بررسی‌های بسیار قرار بر این شد که مسابقات ورودی المپیاد سال بعد فقط برای رشته‌های والیبال، بسکتبال و فوتبال برگزار شود. 

وی در ادامه درباره مسابقات فوتبال و فوتسال توضیح داد: در این جلسه تصمیم بر این شد که دو نفر از شرکت کنندگان مسابقات فوتسال بتوانند در مسابقات فوتبال نیز شرکت کنند و همچنین دو نفر از شرکت کنندگان مسابقات فوتبال نیز بتوانند در مسابقات فوتسال حضور یابند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.