سه‌شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۰

دکتر کریم:

تداوم جشنواره قرآن ثمرات بسیاری برای دانشگاهیان دارد/ جشنواره به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشورهای اسلامی تعمیم یابد

دکتر کریم کرمانشاه

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، با بیان اینکه تعمیم جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشورهای جهان اسلام نتیجه‌ای بسیار پربارتر در پی خواهد داشت، می‌گوید: تداوم جشنواره قرآن ثمرات بسیاری برای دانشگاهیان وزارت بهداشت دارد.

دکتر حسین کریم، رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در گفت‌وگوی اختصاصی با مفدا با بیان این‌که، دانشجویان دانشگاه علوم‌پزشکی به جهت نوع تحصیلات‌شان بیشتر از هر قشر دیگری نیازمند آموزه‌های قرآنی هستند، گفت: این افراد عمدتا با جسم و به بیانی قالب انسان‌ها در تماس‌اند و در آینده مهارت خود را در اختیار همین قالب قرار می‌دهند؛ بنابراین اگر این مهارت با معارف دینی و قرآنی تعامل نداشته باشد، دانشجو از همان بدو تحصیل درگیر یک‌سونگری شده و در برخورد با مخاطبان حوزه کاری خود کاملا مادی برخورد نموده و نگرشی ابزاری به آن‌ها خواهد داشت. در حالی‌که اگر پیام‌های قرآنی ، که در مجموع تاکید بر عظمت و شکوه معنوی انسان دارد در آن‌ها بیدار شود قطعا رفتار آن‌ها با این صنعِ بی‌بدلیل عالم آفرینش شکل دیگری به‌خود خواهد گرفت و سرشار از احترام و تلاش برای زدودن درد از پیکره این موجود معنوی خواهد گردید و این‌جاست که رابطه دانشجوی امروز و متولی سلامت جامعه فردا  با همنوعان خود رابطه‌ای تجاری نخواهد بود، در مجموع می‌توان گفت: دانشجوی قرآنی به جهت عبور از من مادی و رسیدن به عرصه معنوی و به بیانی به جهت عبور از شکل و فرم به عرصه مذکور نگاهی خدایی به انسان دردمند خواهد داشت .

اگر پیام‌های قرآنی ، که در مجموع تاکید بر عظمت و شکوه معنوی انسان دارد در دانشجویان بیدار شود قطعا رفتار آن‌ها با این صنعِ بی‌بدلیل عالم آفرینش شکل دیگری به‌خود خواهد گرفت و سرشار از احترام و تلاش برای زدودن درد از پیکره این موجود معنوی خواهد گردید.

وی افزود: شایسته است فعالیت‌های قرآنی و انتقال آموزه‌های دینی سرلوحه آموزش‌های دانشگاهی قرار گیرد و به این ترتیب، قرآن و عترت زیر بنای معنوی دانشگاهیان را پی‌ریزی نمائید. برنامه و فعالیت‌های قرآن و عترت با برگزاری کارگاه اخلاق حرفه‌ای با رویکرد قرآن ، تولید محتوایی و نرم‌افزاری ، انجام مطالعات و فعالیت‌های عملی در زمینه محتوای قرآن، ایجاد و حمایت از کانون‌های قرآنی، دینی، علمی، هنری، ادبی و ... با حضور دانشجویان فعال و با استعداد، استخراج و تدوین هنرمندانه قصه‌های قرآنی، شعر، رمان، داستان، فیلمنامه‌ها ، با محوریت قرآن، استفاده از توان هنر و هنرمندان در کنار کارشناسان خبره و با سابقه حوزه معارف آن در زمینه تولید(فیلم ، نقاشی ، انیمیشن و ...) از محتواهای قرآنی، کاربردی کردن آیات قرآن در زندگی روزمره دانشجویی، راه‌اندازی شبکه‌های اجتماعی مجازی قرآن کشوری و بین‌المللی از طریق سایت‌های متمرکز جهت تبادل تجربیات همه و همه از دیگر راهکارهایی است که در انتقال آموزه‌های دینی و قرآنی به دانشگاهیان و خاصه دانشجویان می‌تواند راهگشا و اثرگذار باشد.

کریم با اشاره به اینکه هر اقدامی که در زمینه تبلیغ، نشر، تکریم، تعریف و تجلیل از ارزش‌ها و آموزه‌های قرآن کریم رخ نموده‌، با توجه به اینکه ذات و فطرت الهی دانشگاهیان را مخاطب قرار داده  و تاثیرات، تحولات و فواید بسیاری را حاصل نموده است؛ بدیهی است که در این رابطه همواره میزان توانمندی برگزارکنندگان و در کنار آن‌ها به طور ویژه کارشناسان، مدرسان، سخنرانان، مربیان، داوران و .... مزید بر علت بوده و خروجی‌های به یاد ماندنی و فاخری را در این رهگذر رقم زده است.

وی با بیان اینکه معتقدم تعمیم جشنواره قرآن به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشورهای اسلامی می‌تواند نتیجه بسیار پربارتری در پی داشته باشد، اظهار کرد: مراتب حرکتی در قالب جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان که همت والای وزارت بهداشت را به میدان می‌آورد باعث می‌شود، رخدادهای جشنواره مذکور به نحوی بارز در اخلاق، باور، فرهنگ، اندیشه، رفتار و گفتار دانشگاهیان بیدار شود و وجودشان را به سمت و سوی نور پاکی حرکت دهد. به حول و قوه الهی و تلاش متولیان، تداوم جشنواره مذکور بی‌گمان ثمرات عدیده ای را به جامعه دانشگاهیان عطا نموده و از آنجا که نفس قضیه قربتا الی‌الله می‌باشد ، خداوند خود مزد تلاش را به مشتاقان حضور در این جشنواره عنایت می‌فرماید.

کریم عنوان کرد: تبلیغات وسیع و جذاب ، چه در زمینه استفاده از روش‌های سنتی و چه با رویکرد عالمانه به زمینه‌های مجازی می‌تواند بارتاب موفقی برای انتقال آموزه‌های قرآنی به خصوص به نسل جوان داشته باشد. تبلیغاتی از جنس زبان دانشجو و دانشگاهی امروزی. برای توفیق افزونتر، استفاده از شیوه‌های و زمینه‌های هنری اجتناب‌ناپذیر است. کما اینکه هنر، با توجه به خلاقیتی که در متن آن موجود است و از آنجا که همسویی ملموسی با ابعاد بسیار خلاق قرآن کریم دارد، می‌تواند در جذب مخاطبان آن هم به‌ صورت حداکثری بسیار موفق عمل نماید. دانشگاهیان نیز همانند سایر اقشار ، نیازمند دریافت مسائل روانشناختی، دور شدن از دغدغه‌های ذهنی، خلاص شدن از اسباب‌ها و علت‌های دردآفرین و در نهایت رسیدن به آرامش ، شادی و پیگیری زندگی از طریق دریافت لذت‌های آن هستند. چنین نیازهایی اگر در قالب،  روی سخن گنجانده و به دانشگاهیان منتقل گردد قطعا حضور آن‌ها در جشنواره مورد نظر بسیار چشمگیر خواهد بود .

وی در پایان گفت: اگر سعادت و فرصتی دست دهد، نه به عنوان دارنده و ارائه اثر، بلکه به عنوان کسب تجربه و استفاده از آموزش‌های جاری در جشنواره و اشراف به پاره‌ای از پیام‌های قرآنی به منظور استفاده از آن‌ها در زمینه کار و زندگی در جشنواره شرکت خواهم داشت.   

گفتنی است، ثبت‌نام در بیست‌ودومین دوره جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت از نیمه دوم آبان‌ آغاز شده است و علاقمندان تا ۱۵ بهمن ماه فرصت دارند با مراجعه به پایگاه اطلاع‌رسانی مفدا نسبت به ثبت‌نام در این دوره از جشنواره قرآن و عترت  دانشگاهیان وزارت بهداشت اقدام کنند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.