دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۴

مدیر تربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی ایران:

از تشکیل انجمن‌های ورزشی در دانشگاه استقبال کرده و از آنها حمایت می‌کنیم

اصغر مازیار

"دکتر اصغر مازیار" مدیر تربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی ایران با تاکید بر حمایت دانشگاه از انجمن‌های ورزشی، گفت: ما تصمیم گرفتیم فعالیت‌های مدیریت تربیت بدنی را توسعه بدهیم که از آن‌جمله می‌توان به ورزش خوابگاهی اشاره کرد.

به گزارش مفدا ایران، "دکتر اصغر مازیار" مدیر حاضر تربیت بدنی دانشگاه، دارای تحصیلات کارشناسی ارشد رادیولوژی و دکترای فیزیک پزشکی بوده و از سال ۱۳۷۴ به صورت رسمی در دانشگاه ایران همکاری‌های مختلفی را در زمینه‌های علمی و ورزشی آغاز کرده است، بطوریکه وی از سال ۱۳۷۵ در گروه رادیولوژی مشغول تدریس است. خبرنگار مفدا ایران به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید، گفتگویی با وی انجام داده که با هم می‌خوانیم:

مفدا ایران: به عنوان مدیر تربیت بدنی دانشگاه ایران، سوالاتمان را در خصوص سابقه فعالیت درامور ورزشی از شما جویا می‌شیم. اینکه این فعالیت‌ها از چه سن و سالی شروع شد و الان در چه سمت‌هایی در ورزش حرفه‌ای کشور تاثیرگذار هستید؟

از سنین نوجوانی تا بزرگسالی در تیم‌های مختلف فوتبال مشغول به بازی و فعالیت بودم و در دانشگاه نیز عضو تیم ورزشی بودم. با اتمام سن فوتبال، مربیگری را از سال ۱۳۷۸ شروع کردم و موفق به طی تمامی درجات مربیگری شده و پس از آن در دوره‌های مربیگری که در سطوح مختلف درخارج از کشور برگزار می‌شد نیز شرکت کردم.

همکاری من با فدراسیون فوتبال از سال ۱۳۸۳ به عنوان مدرس دوره‌های مربیگری آغاز شد و از سال ۲۰۱۰ نیز با کنفدارسیون فوتبال آسیا شروع به همکاری کردم که طی آن کلاس‌های مختلف آموزشی را در کشورهای مختلف قاره برگزار کردیم.

در حال حاضر عضو گروه مطالعات فنی کنفدراسیون آسیا هستم که وظیفه بررسی و آنالیز مسابقات سطح قاره را از لحاظ فنی بر عهده دارد.

امسال با نظر مساعد ریاست دانشگاه و معاون فرهنگی و دانشجویی؛ پیشنهادی مبنی بر حضور در مدیریت تربیت بدنی دریافت کردم که به خاطر ارتباط خوبی که با همکاران داشتم این پیشنهاد را قبول کردم.

مفدا ایران: رویکرد شما به ورزش در دانشگاه چیست و چه تصمیماتی برای ورزش دانشجویی اتخاذ کردید؟

ورزش دانشجویی را می‌شود در چند بُعد دید، ما تصمیم گرفتیم که فعالیت‌های مدیریت قبلی که خوب و عالی بود را توسعه بدهیم که از آن‌جمله می‌توان به ورزش خوابگاهی اشاره کرد که یکی از مهمترین فعالیت‌ها محسوب می‌شود؛ زیرا دانشجو در محیط پردیس دانشگاه، بیشتر مشغول فعالیت‌های آموزشی است و اکثراً در خوابگاه به خاطر اوقات فراغت فرصتی دست می‌دهد تا به طور جدی‌تر به امور ورزشی بپردازد.

همچنین انجام مسابقات بین خوابگاهی، بین رشته‌ای و بین دانشکده‌ای به همراه برگزاری زنگ نشاط از جمله این اقدامات است.

در ضمن با اساتید کلاس‌های تربیت بدنی هماهنگ شده تا اگر دانشجویی استعداد ورزشی خاص داشته باشد به مدیریت معرفی شود تا درمسیر حرفه‌ای خود قرار بگیرد.

البته در کنار موارد ذکر شده یکی از اهداف و برنامه‌های دائمی ما جذب حداکثری دانشجویان به امور ورزشی اعم از همگانی و قهرمانی است و این مطلب از یک سو مربوط به امکانات و توسعه فضاهای ورزشی است و از سوی دیگر مربوط به نوع تبلیغات و اطلاع رسانی مناسب است لذا در این بخش هم دفاتر تربیت بدنی در دانشکده‌ها برای جذب دانشجو و ارتباط‌گیری با دانشجویان در نظر گرفته شده‌اند و امیدواریم با استفاده از فناوری‌هایی به روزتر همچون ارسال پیامک برای اطلاع‌رسانی فعالیت‌های تربیت بدنی بتوانیم بیش از گذشته استعدادهای ورزشی را جذب کلاس‌های ایجاد شده کنیم.

مفدا ایران: تاثیر انجمن های ورزشی در تصمیمات مدیر تربیت بدنی تا چه حدی است؟دانشجوها چطور می‌توانند عضو این انجمن‌ها بشوند؟

تشکیل انجمن‌های ورزشی، حرکت خوبی است که طبق دستور العمل وزرات بهداشت برای دانشگاه‌های علوم پزشکی توصیه شده و ما هم در دانشگاه ایران از تشکیل این انجمن‌ها استقبال کرده و از آن حمایت می‌کنیم. این انجمن‌ها با اهدافی از جمله برگزاری مسابقات دانشجویی و تشویق و ترغیب ورزش در بین دانشجویان، مدتی است کار خود را در دانشگاه ما شروع کرده.

 از طرفی مدیریت تربیت بدنی به عنوان مسئول، امکان ارتباط با تک تک دانشجویان را ندارد ولی انجمن‌های مربوطه با توجه به علاقمندی و شناخت می‌توانند ارتباط دوسویه موثری را بین دانشجویان و حوزه مدیریتی و تصمیم‌گیری ورزش دانشجویی در دانشگاه ساماندهی کنند.

تشکیل انجمن‌های ورزشی به طور طبیعی دارای ضوابطی است. به عنوان مثال ۳ نفر از دانشجویان که سابقه ورزشی مرتبط با انجمن را دارند به عنوان هیئت مؤسس اقدام به تأسیس انجمن کرده و باید تعداد نهایی اعضاء به ۱۰ نفر برسد.

این اعضاء پس از تشکیل انجمن به طور مداوم و مرتب جلسه برگزار کرده و به مدیریت تربیت بدنی در مورد فعالیت های خود گزارش می‌دهند تا بدین ترتیب بتوانند به ترویج ورزش مورد نظر خود در بین دیگر دانشجویان کمک کرده باشند.

برای عضو شدن در این انجمن‌ها، فراخوانی در دانشکده‌ها صورت می‌گیرد تا دانشجویان در موعد مشخص شده مدارک و مستندات خود را ارائه کرده و مراحل به رسمیت شناخته شدن انجمن طی روال قانونی انجام شود.

مفدا ایران: مهمترین برنامه‌هایی که در سال تحصیلی ۹۹ - ۹۸ دارید چه برنامه‌هایی است؟

اول؛ اینکه با صحبت‌هایی که با مسئولین صورت گرفته قرار بر افزایش فضای ورزشی برای دانشجویان است که متأسفانه در سال‌های اخیر برخی محدودیت‌ها، اجازه گسترش فضاهای اینچنین را نداده بود. البته خدا را شکر استخر دانشگاه هم مراحل پایانی آماده سازی را طی می‌کند و فقط مراحل تحویل باقی مانده است تا شروع  به سرویس دهی به دانشجویان و پرسنل عزیز آغاز شود.

دوم؛ برقراری رشته‌های جدید ورزشی است که در دستور کار قرار گرفته

و سوم؛ اینکه ورزش دانشجویی را به سمت حرفه‌ای شدن پیش ببریم تا حدی که ورزشکاران حرفه‌ای که پس از کنکور می‌خواهند برای ادامه تحصیل وارد دانشگاه‌ها شوند انتخاب اول آنان دانشگاه علوم پزشکی ایران باشد.

مفدا ایران: طبق روند حال حاضر و پیش‌بینی‌های شما ورزش قهرمانی دارای چشم انداز خوبی است ورزش‌های همگانی چطور؟

من می‌خواهم این مژده را به علاقمندان بدهم که در کنار ورزش قهرمانی قصد داریم ورزش همگانی را پر رنگ‌تر کنیم و در کنار آن نیز بازی‌های فکری را هم در دانشگاه گسترش دهیم؛ با این وجود تیم شطرنج از این به بعد زیر شاخه بازی‌های فکری قرار گرفته و رشته‌هایی همچون روبیک و بازی‌های رایانه‌ای نیز به آن اضافه خواهد شد.

مفدا ایران: دانشجویان چطور می‌توانند مشکلات و دغدغه‌ها و یا پیشنهادات خودشون را با مدیر تربیت بدنی دانشگاه درمیان بگذارند؟

اول اینکه در طول هفته در زمان حضور بنده در دفتر تربیت بدنی این امکان برای همه دانشجویان هست که به صورت مستقیم به دفتر من مراجعه کنند.

 در ضمن راه‌های ارتباطی دیگری همچون دفاتر تربیت بدنی مستقر در دانشکده‌ ها، انجمن‌های ورزشی و رابطین خوابگاهی که وظیفه انعکاس مشکلات را بر عهده دارند نیز برای ارتباط سریع و موثر با دانشجویان پیش بینی شده است و از این طریق شنونده مشکلات و پیشنهادات همه دوستداران ورش هستیم.

مفدا ایران: و صحبت پایانی؟

از انعکاس اخبار مربوط به تربیت بدنی تشکر می‌کنم و دوست دارم که با افزوده شدن دانشجو- خبرنگاران ورزشی، فعالیت‌های این مدیریت به شکل گسترده‌تری منعکس شود و دانشجویان در جریان تمام فعالیت‌های صورت گرفته بوده و با شرح حال قهرمانان ورزشی و مقام آوران دانشگاهی آشنا شوند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.