سه‌شنبه ۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۹

به مناسبت روز جهانی سالمندان؛

فرصت‌های برابر برای تمام سنین

سالمندان

امام صادق (ع) می‌فرمایند: وجود فرد سالخورده در خانه همانند و جود پیامبر الهی در بین امت است. سالمندی فرایندی است که متوقف نمی‌شود و تنها با داشتن زندگی سالم و مراقبت‌های بهداشتی می‌توان این دوران را به دورانی مطلوب و لذت بخش و توام با سلامتی تبدیل کرد.

به گزارش مفدا، افزایش رشد جمعیت سالمندی وتأکید بر حفظ موقعیت، جایگاه ونیز شأن و حرمت سالمند در خانواده و جامعه وتأمین نیازهای اساسی آن‌ها ضرورت توجه وافربه این قشرعظیم را می‌طلبد، برنامه بزرگداشت مقام سالمندان که هرساله در مهرماه برگزار می‌گردد فرصتی است جهت بسترسازی احترام وارزشگذاری به جایگاه رفیع وتوجه به سلامتی آنان که در روایات دین مبین اسلام هم سفارش شده است.

با توجه به اینکه سلامت سالمندان یکی از مسائل و مشکلات بهداشتی در اکثر جوامع است، این برنامه‌ها فرصت مناسبی جهت اشاعه فرهنگ تکریم و احترام به سالمندان و تحکیم ارتباط بین نسلی است که می‌تواند بسیاری از مشکلات ناشی از تغییرات پیری را کنترل و یا به تعویق انداخته و سلامتی سالمندان را حفظ کند.

سالخورده شدن جمعیت یک فرایند جهانی است. جمعیت جهان با سرعتی زیاد در حال پیر شدن است. بر اساس پیش بینی‌های جمعیتی سازمان ملل متحد سهم جمعیت ۶۰ ساله و بیشتراز آن از حدود ۸۴۰ میلیون نفر کنونی یا حدود ۱۲ درصد، تا نیمه قرن بیست و یکم به حدود ۲ میلیارد نفر و یا ۲۱ درصد خواهد رسید. این پدیده فراگیر و جهانی است و همه کشورها را دربرمی‌گیرد.

در حالیکه کشورهای در حال توسعه نیز به سرعت به این سمت حرکت می کنند و به این جمع می پیوندند. برآوردهای جمعیتی واقعیت های متفاوتی را پیش روی ما قرار می‌دهد. بر این اساس انتظار می‌رود که تا اواسط قرن حاضر از هر ده نفر سالمند روی کره زمین حدود ۸ نفر در کشورهای در حال توسعه زندگی خواهند کرد. این به معنی تغییر وضعیت جغرافیایی جمعیت سالمند در آینده است. اینکه آیا کشورهای درحال توسعه پابپای این تحولات اجتناب ناپذیر، تغییرات لازم را به عمل می‌آورند و آمادگی‌های مرتبط را کسب می‌کنند یا نه، بحث دیگری است که از اهمیت زیادی برخوردار است.

علاوه بر تحولات کمی در مورد جمعیت سالمند، این جمعیت از لحاظ کیفی نیز تحولات زیادی را خواهد پذیرفت. عمدهترین بعد تحول کیفی این است که جمعیت سالمند، سالخورده‌تر خواهد شد. بر اساس مطالعات موجود و پیش‌بینی تحولات سالمندی، در آینده جمعیت سالخورده‌تر سهم بیشتری از هرم سنی را تشکیل خواهند داد.

سازمان ملل در سال ۱۹۸۲ شورای جهانی سالمندی را تشکیل داد و در همان سال طرحی را برای تعیین یک روز جهانی برای سالمندان ارائه داد تا اینکه در سال ۱۹۹۰ این شورا اول اکتبر را روز جهانی سالمندان تعیین کرد.  به همین همه ساله درایران هفته ای تحت عنوان هفته ملی سالمند تعیین و برنامه های متنوعی به همین مناسبت برگزار می گردد. هر ساله از طرف سازمان جهانی شعاری برای این روز در نظر گرفته می‌شود.

 شعار روز جهانی سالمند سال ۱۳۹۸ "فرصت‌های برابر برای تمام سنین" است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.