یکشنبه ۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۱

به مناسبت روز جهانی قلب؛

چند تغییر ساده برای بهبود سلامت قلب

روز قلب

هفتم مهرماه؛ روز جهانی قلب امسال با شعار «قهرمان سلامت قلب شوید!» گرامی داشته می‌شود.

ه گزارش مفدا، هدف از گرامی‌داشت این روز شناخت افراد با انتخاب شیوه زندگی سالم و چند تغییر ساده سلامت قلب است. قلب مرکز سلامتی هر فرد است. فقط چند اقدام ساده مانند تغذیه سالم‌تر، فعالیت بدنی بیشتر، ترک دخانیات و ... می‌تواند سلامت قلب و رفاه کلی را بهبود بخشد.

بر اساس آمارها سالانه بیش از ۱۷ میلیون انسان جان خود را بر اثر ابتلا به بیماری قلبی - عروقی و در راس آن سکته‌های قلبی و مغزی از دست می‌دهند.

یعنی اگر به عنوان مثال خواندن این نوشته حدود ۳ دقیقه زمان ببرد ما در این مدت ۱۰۰  انسان را در اثر سکته قلبی و مغزی از دست داده‌ایم، ‌ده‌ها نفر داغدار همسرشان شده‌اند و صدها کودک فردا که چشم بگشایند دیگر پدر یا مادری ندارند!

اما نکته امیدبخش آنست که می‌توانیم با ایجاد ۴ تغییر در سبک زندگی خود شامل مصرف غذاهای سالم، ترک مصرف سیگار، پرهیز از بی‌تحرکی و  عدم مصرف الکل از ۸۰ درصد این مرگ‌ها جلوگیری کنیم.

از این رو از سال ۲۰۰۰ فدراسیون جهانی قلب روز ۲۹ سپتامبر (۷ مهر) را به عنوان روز جهانی قلب نام‌گذاری کرده تا حتی شده یک روز در سال باعث شود تا انسان‌ها بیشتر به موضوع سلامت قلب فکر کنند.

در حقیقت روز جهانی قلب کمپینی برای ارتقای آگاهی عموم مردم در سرتاسر جهان نسبت به سلامت قلب است. هر ساله بر اساس اهداف مشخص شعاری برای روز  جهانی قلب انتخاب می‌شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.