چهارشنبه ۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۲

بهروز رحیمی؛ رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت:

فعالیتی که خروجی آن به «رفاه دانشجویان» نرسد دچار ایراد است

دومین نشست مجمع دبیران شوراهای صنفی دانشجویان دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی سراسر کشور

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت در جمع دبیران شوراهای صنفی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، گفت: تیمی که در صندوق رفاه کار می‌کند تمام تلاش خود را انجام می‌دهد که در صندوق رفاه دانشجویی، «رفاه و دانشجو» دیده شود و به همکاران خود نیز گفته‌ام فعالیتی که در صندوق رفاه اتفاق می‌افتد اگر خروجی‌اش به رفاه دانشجو نرسد دچار ایراد است.

به گزارش مفدا، مهندس بهروز رحیمی؛ رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت سه‌شنبه دوم مهرماه در جمع دبیران شوراهای صنفی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با اعلام این مطلب خطاب به دبیران شوراهای صنفی دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی، گفت: شما افراد بسیار شریفی هستید که کمترین کار در برابر شما حضور در این جمع و شنیدن صحبت‌های شما است و با شنیدن و تکرار است که می‌شود یک موضوع را در ساختار بروکراسی سخت کشور جا انداخت و به موفقیت رساند.

رحیمی که در نشست دبیران شوراهای صنفی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور که در مجتمع فرهنگی، آموزشی توریست توس مشهد مقدس حضور داشت، تصریح کرد: در عرصه مدریت کشور برخی شرکت‌ها که امروزه جایشان در کشور ما بسیار خالی است و مبنای دانش بنیانی و استارت‌آپی دارند و تبدیل به یک شرکت بسیار بزرگ می‌شوند، خالی است. شما در این دورهمی‌ها است که تمرین مدیریتی می‌کنید و در آینده از میان شما، معاونان وزارت بهداشت بیرون خواهد آمد و نسلی کنار می‌رود و نسلی در این جا خواهد نشست و پاسخ دهنده به نسل بعدی خود خواهد بود.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت گفت: این که ما یک دانشجو را ایده‌پرداز و خلاق بدانیم بسیار درست است اما این که دانشجو را رویا پرداز کنیم بسیار غلط است.

وی افزود: همیشه تکرار می‌کنیم  که توجه به حوزه فرهنگی و دانشجویی مهم است اما اگر مهم است در بودجه سال ۹۹ که در حال تدوین بودجه هستند و اتفاقا اصلاح ساختاری هم دارد، بودجه را با رقم های کم جدا کنند. این خواسته وزیر محترم بهداشت است که بودجه فرهنگی و دانشجویی را از ردیف بودجه آموزش جدا کنیم.

رحیمی یادآور شد: در تدوین بودجه معمولا دو الی سه موضوع را در یک ردیف قرار می‌دهیم زیرا اگر شما برای یک موضوعی بودجه‌ای را بنویسید فقط برای موضوع ذکر شده می‌توانید بودجه را اختصاص دهید و در غیر از این مورد نمی‌توانید کاری انجام دهید. بر همین اساس برای اینکه دست عرصه مدیریتی باز باشد چند موضوع را با هم ربط می‌دهیم.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت با بیان این‌که در حال تلاش هستیم در همین شرایط اقتصادی کشور تغییر لازم را به نفع دانشجویان ایجاد کنیم، اظهار داشت: تیمی که در صندوق رفاه کار می‌کند تمام تلاش خود را انجام می‌دهد که در صندوق رفاه دانشجویی، «رفاه و دانشجو» دیده شود و به همکاران خود نیز گفته‌ام فعالیتی که در صندوق رفاه اتفاق می‌افتد اگر خروجی‌اش به رفاه دانشجو نرسد دچار ایراد است.

وی با تاکید بر این نکته که آئین نامه صندوق رفاه اجازه بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی را هم می‌دهد، بیان داشت: البته اگر این فعالیت‌ها به عنوان هدف دیده شود خطا است. این موارد باید به عنوان ابزاری دیده شود که خروجی آن تأمین رفاه دانشجویان است.

رحیمی با بیان این که به واقع فرصت تغییر وام‌ها وجود نداشت، گفت: ردیف‌های بودجه اجازه این تغییر را نمی‌داد و باید تحمل می‌کردیم تا از این نیم سال تحصیلی عبور کنیم تا بتوانیم برخی از ردیف‌ها را جابه جا کنیم در حقیقت ۸۰ درصد از کل منابع صندوق رفاه وام می‌شود اما در مقابل این حجم از تورم و نیازها اصلا پاسخگو نیست. فکر می‌کنم در این مدت در صندوق رفاه تغییرات فرآیندی را خواهید دید و شاید کمی حال وضعیت صندوق رفاه با تمرکز بر استارت آپ‌هایی که عنوان شد بهتر شود.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت با بیان این‌که  به واقع بنا داریم از ایده‌هایی که کمک به بهتر شدن فرآیندهای اجرایی می‌کند حمایت کنیم، بیان داشت: چه اشکالی دارد در حالی که تجهیزات و امکانات را از شرکت‌های دیگر خریداری می‌کنیم بیاییم و این موارد را از شرکت‌های دانش‌بنیان دانشجویی وزارت بهداشت بخریم؟ چه عیبی دارد از قهرمان‌های ورزشی که در ساختار دانشجویی وزارت بهداشت حضور دارند حمایت کنیم و این کار را خواهیم کرد و بخشی از منابع را به سمت شرکت‌های دانش بنیان ببریم که در فرمایشات مقام معظم رهبری، سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، بیانیه گام دوم انقلاب و برنامه ششم توسعه بر آن تاکید شده است.

وی با اشاره به ضرورت توجه و استفاده از ظرفیت‌های قانونی موجود جهت افزوده منابع مالی، خاطر نشان کرد: به عنوان مثال برای ۳۵ خوابگاهی که در دست ساخت باقی مانده، می‌توانیم از طرق دیگر منابع مالی را فراهم کنیم. به عنوان مثال در احکام دائمی بندی است که می‌گوید «دانشگاه‌ها و وزارت بهداشت املاکی را که دارند می‌توانند تنها به شرط واریز به صندوق رفاه، بفروشند و در غیر این صورت باید به حساب خزانه بریزند.» با استفاده از این روش می‌توان خوابگاه‌های مستهلک و قدیمی که در مکان‌های تجاری قرار گرفته‌اند را فروخته و به جای آن در مکان‌های مناسب‌تری سرمایه‌گذاری کرد؛ بنابراین تلاش می‌کنیم تا با هماهنگی روسا و معاونان محترم توسعه دانشگاه‌ها راه‌کارهایی جهت افزایش منابع مالی پیدا کنیم.

رحیمی افزود: این‌ها همه فرصت است برای ما و شما باید این موارد را پی‌گیری و در دانشگاه عنوان کنید. در واقع وام کمترین کاری است که برای دانشجو می‌توان انجام داد و ما تلاش داریم به بهترین شکل این کار را انجام دهیم اما مطالبه گری، شجاعت، جسارت و گفتمان شما در کنار ادبیات اداری فهم بهتری را در این خصوص ایجاد می‌کند. مهمترین مسئله امروز ما در دانشگاه‌ها خوابگاه است و باید این مهم تبدیل به یک مسئله کلی شود.اگر ۳۵ خوابگاه در دست ساخت ایجاد شود تا ۱۲ هزار نفر ظرفیت خوابگاهی ما افزایش می‌یابد و شکل نوینی از خدمات خوابگاهی ارائه خواهد شد.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت در خصوص تیپ بندی خوابگاه‌ها گفت: در مورد تیپ بندی خوابگاه‌ها این‌که همه را برابر ببینیم ظلم است  و باید با روش کار وزارت علوم که خوابگاه‌های خود را تیپ‌بندی کرده است، خوابگاه‌های وزارت بهداشت را نه حتما به آن شکل، اما با استفاده از آن الگو تیپ‌بندی کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به شرایط سخت اقتصادی موجود اشاره کرد و گفت: امسال از جهت تأمین منابع مالی تعیین شده در بودجه کشور سال سخت پیش‌روی داریم اما با تلاش و مدیریت صحیح منابع حتماً با کمترین عوارض و کاستی طی خواهد شد. جامعه ما پر از امید و آرزو است و این کشور چه در پنهان و چه در آشکار، بزرگ و صاحب دارد و اراده‌هایی که دست بزرگان ما را گرفتند و تا اینجا کشور را پیش‌برده‌اند؛ آینده را برای این کشور مترتب خواهند کرد.

رحیمی با بیان این‌که به دنبال تغییرات در اشکال و ارقام وام هستیم خاطر نشان کرد: در بودجه سال ۹۶ و ۹۷ ظرفیتی تحت عنوان تبصره ۹ بودجه وجود دارد که دانشگاهی نیست اما اگر دانشگاهی توان داشته باشد می‌تواند از ان استفاده کند. به این شکل که دانشگاه می‌تواند برای ساخت خوابگاهایش با اولویت خوابگاه متاهلی تا سقف درآمد اختصاصی که اعداد قابل توجهی است برای ساخت خوابگاه وام بگیرد و این وام را با دو سال تنفس و با اقساط بلند مدت هفت تا ۱۲ ساله بازپرداخت کند و سود و کارمزد را صندوق رفاه بپردازد.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت با تاکید بر این که تلاش داریم در اجلاس روسای دانشگاه‌ها این مورد را بازگو و تشریح کنیم خاطر نشان کرد: با سازمان برنامه در این خصوص در حال مذاکرات هستیم و با بانک ملت و سابق بر این با بانک مسکن و رفاه صحبت‌هایی شده است تا این ۳۵ خوابگاه را با استفاده از این ظرفیت پیش ببریم.

این نشست سه روزه با حضور دکتر سیما سادات لاری، معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، رحمان خدابنده‌لو، مدیر کل دانشجویی وزارت بهداشت، بهروز رحیمی، رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، دکتر محمد رضا دارابی، رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر مهدی ابراهیمی، معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و دبیران شوراهای صنفی دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی سراسر کشور برگزار می‌شود.

از مهمترین برنامه‌های نشست، معرفی اعضاء مجمع دبیران و تبادل نظر پیرامون مسائل دانشجویی، ارائه گزارش عملکرد یک ساله شورای مرکزی صنفی دانشجویان سابق ، تقدیر از شورای مرکزی و هیأت نظارت شوراهای صنفی دانشجویان و نقد و بررسی شورای مرکزی و هیأت نظارت شوراهای صنفی خواهد بود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.