یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۵

دوران دانشجویی طلایی ترین دوران زندگی*

دانشجو

فرصت دوران دانشجویی سریعتر از آنچه فکر می کنید می گذرد و در هیچ مقطع دیگری تکرار نخواهد شد. 

شادابی و نشاط و اضطراب و نگرانی ورود به دانشگاه  را در موقع ثبت نام در چهره همه دانشجویان ورودی جدید می توان یافت. شادی و نشاط ناشی از عبور از سد کنکور و نگرانی از آینده ای پیش رو در محیطی بسیار متفاوت از آنچه دیده اند و شاید زندگی در محیطی غیر از خانواده. 
اولین دوران دانشجویی، دوران طلایی زندگی یک فرد، به دلیل قرار داشتن در اوج دوران نشاط جوانی بسیار مهیج و دوست داشتنی است و زود گذر. 
فرصت های بی شماری روبروی دانشجویان در این دوره قرار دارد که تحصیل را برای آنان دلپذیر تر می کند. 
به نظر بنده و بر اساس تجربه سالیان متمادی فعالیت های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، علمی و پژوهشی در کنار پیگیری جدی تحصیل از یک دانشجو می تواند یک انسان کارآمد برای جامعه بسازد. 
دانشجو در جهان کنونی نمی تواند تک بعدی باشد و باید مهارت های خود را در زمینه های مختلف ارتباطی و اجتماعی افزایش دهد دانشجوی امروزی باید بتواند در زمینه های مورد نیاز اجتماع خود حرفی برای گفتن داشته باشد و جرات ورزی ابراز عقاید خود را کسب کند. 
آنچه یک دانشجو را متفاوت از یک دانش آموز می کند حضور در صحنه های اجتماعات مختلف دانشگاهی است چه علمی باشد چه فرهنگی و اجتماعی و چه سیاسی وگرنه فقط یک دانش آموز است در مدرسه ای بزرگتر. 
اجتماع آینده در هر نقطه از جهان فارغ التحصیلانی را می طلبد که هم ایده های نو داشته باشند و هم توانایی اجرایی کردن آنها را. 
دانشگاه برای تمام فعالیت هایی که نام برده شد بستر آماده و زیرساخت های فیزیکی لازم را دارد و آن که می تواند از این زیرساخت ها بهترین استفاده را بنماید فقط دانشجو است.

در حوزه مدیریت فرهنگی دانشگاه می توانید در زمینه های زیر فعالیت نمایید و یا از خدمات آن استفاده نمایید: 


۱-  فعالیت های فرهنگی ،اجتماعی و سیاسی : کانون ها و تشکل های دانشجویی زمینه های لازم را برای فعالیت های فرهنگی، هنری، ادبی، خیریه، مطالعاتی، سیاسی و خلاصه هرنوع فعالیتی که به نظرتان می رسد، آماده می کنند نحوه شرکت در این فعالیت ها را می توانید در آیین نامه های سایت مفدا بخوانید هم اکنون حدود ۱۶ کانون فرهنگی و دوتشکل دانشجویی در دانشگاه  فعالیت می کنند.
۲-  نشریات دانشجویی : مجوز نشریات دانشجویی به راحتی توسط هر دانشجو می تواند اخذ شود و در هر زمینه ای که مایل باشد مطالب مورد نظر خود را به صورت های صوتی الکترونیک و چاپی منتشر نماید و از حمایت های مالی و معنوی دانشگاه در چارچوب قانون بهره مند شود هم اکنون سه نشریه فعال در دانشگاه داریم. 
۳-  فعالیت های دینی و مذهبی و قرآنی و شرکت در مسابقات و جشنواره های مختلف که اکنون بیست و سومین جشنواره قرآن دانشگاه های علوم پزشکی کشور در حال برگزاری است. 
۴-  انجمن های علمی : یکی از روشها برای یک فعالیت علمی مستقل تاسیس یک انجمن علمی است که دانشجو می تواند در زمینه های مختلف علمی مربوط به رشته خود یا یک موضوع خاص و یا یک زمینه میان رشته ای فعالیت کند هم اکنون ۷ انجمن علمی در زمینه های مختلف در دانشگاه مشغول به کار هستند.
۵-  شرکت در جشنواره های فرهنگی و هنری وزارت بهداشت که در حال حاضر با نام سیمرغ دهمین دوره خود را پشت سر می گذارد. 
۶-  دانشجوی نمونه: دانشجوی نمونه دانشجویی است که در زمینه های پژوهشی، علمی و فرهنگی دارای امتیازاتی باشد که برای معرفی و شناسایی این دانشجویان هر ساله جشنواره دانشجویی نمونه در اوایل سال تحصیلی برگزار می شود که برای شرکت در این جشنواره باید تلاش و البته حداقل دوسال صبر کنید.
۷-  اعزام به عتبات عالیات: دانشجویان می توانند به محض دانشجو شدن از امکانات اعزام به عتبات دانشگاهیان استفاده کنند. 
۸-  شرکت در جلسات تصمیم گیری های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه به عنوان نماینده دانشجویان بر اساس آیین نامه های موجود: بسیاری از تصمیم های دانشگاه با نظر و حضور دانشجویان گرفته می شود و دانشجویان تقریبا در همه عرصه های مدیریتی دانشگاه حضور دارند به عنوان نمونه در کمیته های ناظر بر نشریات دانشجویی، شورای فرهنگی و انجمن های علمی دانشجویان نماینده دارند. شرکت در این جلسات آیین نامه های خودش را دارد تمام آیین نامه های مورد نیاز دانشجویان در سایت مفدا قابل ملاحظه و استفاده است. 

به هر حال قدر دوران دانشجویی خود را بدانید که این دوران زودتر از آنچه فکر کنید می گذرد و خود را در لباس فارغ التحصیلی خواهید دید.

* اسماعیل عاشوریان مقدم، سرپرست مدیریت تعالی فرهنگی و ارزش پروری دانشگاه علوم پزشکی شاهرود

برچسب‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.