سه‌شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۱

رییس اداره مشاوره دانشگاه علوم پزشکی بوشهر

تجربه دانشگاه رفتن فرزندان برای والدین همواره ویژه و منحصر به فرد است

جلسه توجیهی والدین نو دانشجویان مهر ۹۸ در دانشگاه علو پزشکی بوشهر

رییس اداره مشاوره دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: تجربه دانشگاه رفتن فرزند ان برای والدین همواره ویژه و منحصر به فرد است احساس خوشحالی، هیجان بسیار متداول است این در حالی است که در همان زمان احتمالا والدین درگیر احساس غم – دلتنگی و نگرانی هایی در ارتباط با آینده و سلامت فرزند خواهند بود.

به گزارش مفدا بوشهر، شهره شادمان فردر حاشیه برگزاری کارگاه توجیهی والدین ترمی اولی به خبرنگار مفدا گفت: ورود به دانشگاه  را می توان نوعی تحول در زندگی دانشجو و خانواده ی  وی دانست  و نوع برخورد والدین با این تغییر بر هر دو طرف موثر است. تجربه دانشگاه رفتن فرزند ان برای والدین  همواره ویژه  و منحصر به فرد است احساس خوشحالی، هیجان بسیار متداول است این در حالی است که در همان زمان احتمالا والدین درگیر احساس غم – دلتنگی و نگرانی هایی در ارتباط با آینده و سلامت فرزند خواهند بود.

وی در ادامه افزود: در صورتی که رشته ای که فرد پذیرفته شده است، دلخواه والدین و یا خود دانشجو نباشد نیز والدین و دانشجو احساس دلسردی و بی انگیزگی را خواهند داشت. در جایگاه پدر و مادر بخشی از وجود ما دوست دارد به همان نظارت و مراقبت پیشین ادامه دهد و بخشی تمایل دارد فرزندمان مستقل شود و مشکلاتش را به تنهایی حل کند. باید توجه داشت که حفظ یک رابطه ی حمایتگرانه در طول مدت تحصیل به ویژه در سال اول تحصیلی بسیار حیاتی است. حتی اگر پیش از این ارتباط نزدیک بین والدین و فرزند نبوده الزامی است که اکنون این رابطه  اصلاح شود.

شادمان فر با اشاره به اینکه دانشگاه برای جوانان فرصتی است برای افزایش دانش و رشد، خود شکوفایی و بالا بردن استقلال و روابط اجتماعی اظهار کرد: دراین مرحله والدین می بایست به نکاتی مانند اینکه در دسترس بوده اما حدود دسترسی را تعیین کنند و به یک مزاحم تبدیل نشوند. همچنین این را بدانند که رفتن فرزندان از خانه به معنی تمام شدن مشکلات آنها نیست، چالش های جدید در راه است که باید برای روبرو شدن با آن ها آماده باشند.

رییس اداره مشاوره و سلامت روان همچنین خاطر نشان کرد: والدین در ارتباط با عملکرد تحصیلی فرزندان باید واقع بین باشند، توجه داشته باشند همه ی شاگرد اول های دبیرستان الزاماً در دانشگاه شاگرد اول نیستند.

وی در پایان گفت: والدین می بایست فرزندانشان را تشویق کنند تا در فعالیت های فرهنگی و اجتماعی و روان شناختی شرکت کرده تا علاوه بر کسب مدارج علمی، مهارت های لازم در ارتباط با دیگران و دنیای اطراف خود کسب کنند.

گفتنی است؛ جلسه توجیهی نو دانشجویان سال تحصیلی 99-98 امروز سه شنبه 26 شهریورماه به منظور مشاوره و همراهی با والدین دانشجویان در مجتمع اندیشه برگزار شده و فردا چهارشنبه 27 شهریورماه در دومین روز ثبت نام نیز برگزار خواهد شد.


 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.