جمعه ۱۵ بهمن ۱۳۹۵ - ۲۲:۰۹

گفتگوی صمیمانه لیلا بیرونی دانشجوخبرنگار مفدا با صفورا یداللهی دانشجویی دکترای پرستاری دانشگاه به بهانه روز پرستار

روز پرستار 1

به بهانه روز پرستار گفتگویی با یکی دانشجوایان فعال و بارز رشته پرستاری دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز انجام شد.

لطفا خودتان را به طور کامل معرفی کنید؟ابتدا ولادت با سعادت حضرت زینب (ص) را خدمت همه دانشگاهیان و مخصوصا پرستاران و دانشجویان این رشته تبریک عرض میکنم بنده صفورا یداللهی هستم دانشجوی دکترای پرستاری دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز متولد اصفهان و دوره کارشناسی خود را در دانشگاه شیراز و دوران ارشد را از دانشگاه شهید بهشتی تهران گرفتم. همچنین عضو فعال امور فرهنگی از جمله راه اندازی نشریه دانشکده پرستاری، تدارک مراسم مذهبی و مناسبتی مختلف دانشکده و خوابگاه و برگزاری اردوهای زیارتی و فرهنگی دانشگاه را به عهده میگرفتم.

با توجه به اینکه روز ولادت حضرت زینب(س) روز «پرستار» نام گرفته است، چقدر نسبت به سیره و سبک زندگی ایشان آگاهید؟ صبر و شکیبایی حضرت زینب باعث نام گزاری روز ولادت ایشان به روز پرستار شده است .همانطور که می دانید در زمانیکه مصیبت بزرگ کربلا اتفاق افتاد ایشان با بردباری و شکیبایی بی نظیر به کمک مجروحین جنگی شتافتند و پرستاری نمودند.ایثار و فداکاری از ویژگی‌های ممتاز و ارزشمند پرستاران است؛ به عنوان کسی که این شغل را برگزیده‌اید چه پیشنهادی برای نهادینه شدن این آموزه اساسی در وجود کسانی که شغل پرستاری را برگزیده‌اند، پیشنهاد می‌کنید؟ من همیشه به دانشجویان پرستاری تاکید می کنم که پرستاری شغلی بسیار حساس است که داشتن عشق و انگیزه الهی جزء لاینفک ان است و با توجه به مشقاتی که کار پرستاری به همراه دارد و فشار و استرس آن داشتن ویژگی هایی مانند ایثار و فداکاری بسیار ضروری است.

پرستاران را پاسداران حوزه سلامت می‌دانند؛ این تعبیر چه تاثیری بر جنبه‌های مختلف زندگی شما گذاشته است؟ اطلاق پرستار به عنوان پاسدار حوزه سلامت نشان می دهد پرستاران مسوولیت سنگینی در قبال سلامت افراد و جامعه دارند و در زندگی شخصی پرستاران هم داشتن حس مسوولیت و حساسیت نسبت به سلامت جامعه ضروری است.

رشته تحصیلی شما تا چه حد باعث شده که نوع نگاه جامعه به شما تغییر کند و افراد به شما به عنوان فردی مورد اعتماد، مهربان، مراقب و در ضمن آگاه در موضوع سلامت بنگرند؟ معتقدم اگر پرستار به عنوان فردی مسوول و با وجدان عمل کند افراد جامعه به وی اعتماد و با احترام برخورد می کنند.

بحث اخلاق حرفه ای تا چه حد در رشته پرستاری اهمیت دارد و آیا این موضوع در دوران تحصیل آموزش داده می شود؟ متاسفانه واحد درسی خاصی تحت این عنوان وجود ندارد .با این وجود اموزش مسایل اخلاقی در دوران تحصیل عموما از طریق اساتید بالینی مطرح و الگوسازی می شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.