پنجشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۹

با حضور رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز؛

برگزاری گردهمایی عاشورائیان دانشگاه در سومین روز شهادت آل الله

گزارش تصویری مراسم عزاداری سوم امام

گردهمایی عاشورائیان دانشگاه علوم پزشکی تبریز با میزبانی دکتر محمدحسین صومی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز و با حضور مدیران، اساتید، دانشجویان و کارمندان دانشگاه در مسجد دانشگاه برگزار شد. 

به گزارش مفدا تبریز، گردهمایی عاشورائیان دانشگاه علوم پزشکی تبریز با حضور و میزبانی دکتر محمدحسین صومی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در مسجد دانشگاه برگزار شد. 

در این مراسم معنوی دکتر محمد آقازاده، معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه، حجت الاسلام دکتر خیری، مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه و اساتید گروه معارف اسلامی دانشگاه، مدیران، اساتید، دانشجویان و کارمندان دانشگاه علوم پزشکی تبریز حضور داشتند. 

در ابتدای گردهمایی عاشورائیان دانشگاه علوم پزشکی تبریز، حاضران به قرائت زیارت عاشورا پرداختند و  ادامه مراسم با سخنرانی حجت الاسلام مطهری، مدیر استانی حوزه های علمیه استان همراه بود. 

حجت الاسلام مطهری با اشاره به اینکه قوانین حاکم بر جهان در دست خدا است، گفت: البته همه امورات از جمله ابداع قوانین نیز از طرف خدا است و قوانین هدایت را خداوند برای رستگاری انسان ها وضع کرده است.  

مدیر استانی حوزه های علمیه استان  با بیان اینکه هزاران قانون در جهان وجود دارد، ادامه داد: انسان در طول سال ها و با پیشرفت علم تنها توانسته است بخشی از آنها را کشف کند. 

وی در این زمینه به ذکر مثالی از کشف داروهای مختلف پرداخت و افزود: انسان داروها را کشف می کند و برای علاج بیماری ها به کار می گیرد؛ در حالی که تمامی مراحل کشف تا تاثیر دارو بر بیمار در دست خدا است و انسان از بدو تولد به این مراحل، جاهل بوده است. 

حجت الاسلام مطهری در ادامه سخنانش در گردهمایی عاشورائیان دانشگاه علوم پزشکی تبریز، اراده، تصمیم و اختیار را در دست انسان دانست و گفت: البته این موارد را خداوند مصلحت دانسته است و در اختیار انسان ها قرار داده است و انسان ها را در این موارد تعلیم داده است. 

مدیر استانی حوزه های علمیه استان با اشاره به اینکه خدا پیش از خلقت انسان همه مقدمات لازم را فراهم کرده بود، ادامه داد: تمامی اجزای جهان از میلیون ها سال پیش از  انسان برای این منظور خلق شده اند. 

وی سپس به خلقت انسان و جانشینی او در زمین اشاره کرد و افزود: فرشتگان بر این سخن بودند که انسان دانا بر امور است و صاحب اختیار و زمینی است و چنین موجوی دارای خوی حیوانی خواهد بود و در زمین فساد خواهد کرد و خون خواهد ریخت. اما خداوند به سبب بندگان صالح و خاص خود، انسان را خلق کرد. 

حجت الاسلام مطهری جنگ، کشتار، دروغ، ریا، فساد و کینه را به سبب همین خوی حیوانی دانست و گفت: البته به سبب بندگان صالح و اولیا الله، همواره حق و باطل در مقابل هم ایستاده اند. 

مدیر استانی حوزه های علمیه استان با بیان اینکه حق انتخاب انسان حتی در نوع مواجهه او با مرگ نیز تاثیرگذار است، ادامه داد: انسان هایی هستند که در راه حق و عدالت، شهادت را بر می گزینند و انسان هایی هم هستند که هیچ انتخابی در زندگی ندارند و منتظرند تا مرگ به سراغشان آید. 

حجت الاسلام مطهری با اشاره به تصمیمات درست و خدایی در لحظات حساس، گفت: امام حسین (ع) در لحظه حساس، تصمیم درست گرفت و جان و مالش را در این راه نثار کرد و در تاریخ بشریت جاودانه گشت. 

وی در بخش پایانی سخنانش، امام حسین(ع) را ثار الله معرفی کرد و ادامه داد: هر آن کس خونش در راه حق و خدا ریخته شود، ثار الله است. 

در ادامه گردهمایی عاشورائیان دانشگاه در سومین روز شهادت آل الله، مداح اهل بیت به ذکر مصیبت ابا عبد الله و یاران باوفایش پرداخت و حاضران در مراسم هم با سینه زنی عزاداری کردند. 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.