چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۳

معرفی کتاب؛ گزیده "ناگفته‌هایی از حقایق عاشورا"

معرفی کتاب ناگفته هایی از عاشورا

کتاب "گزیده ناگفته‌هایی از حقایق عاشورا" ترجمه‌ی آیت الله سید علی حسینی میلانی است که با نگاهی نو به بررسی وقایع و پیش آمدهای این واقعه پرداخته و به پاره ای از شبهه‌ها و پرسش‌ها در این زمینه پاسخ داده است و در این راستا به حقایقی از این واقعه‌ی مهم دست یافته و ناگفته‌هایی را تا کنون به این شکل مطرح نشده، بیان کرده است.


کتاب "گزیده ناگفته‌هایی از حقایق عاشورا" ترجمه‌ی آیت الله سید علی حسینی میلانی است که با نگاهی نو به بررسی وقایع و پیش آمدهای این واقعه پرداخته و به پاره ای از شبهه‌ها و پرسش‌ها در این زمینه پاسخ داده است و در این راستا به حقایقی از این واقعه‌ی مهم دست یافته و ناگفته‌هایی را تا کنون به این شکل مطرح نشده، بیان کرده است. در این کتاب به صورت جزیی‌تر به حادثه‌ی عاشورا در گذر تاریخ، نقش معاویه در شهادت سیدالشهدا علیه السّلام، نقش یزید بن معاویه در حادثه عاشورا، نقش اهل کوفه در شهادت امام حسین علیه السّلام و نگاهی کوتاه به مطالب پیرامون حادثه عاشورا پرداخته است.
در این کتاب می‌خوانیم حادثه کربلا و شهادت امام حسین علیه السّلام از مهمترین قضایای تاریخی است که در عقاید مسلمین نقش بسزایی داشته و گستردگی ابعاد آن همواره برای دانشمندان و اندیشمندان شگرف بوده است.


به طور کلی می‌توان این واقعه را از سه جهت مورد بررسی قرار داد:
۱- ریشه‌ها و علت‌های این واقعه
۲- حوادث پیش آمده در واقعه کربلا
۳- آثار و پیامدهای این حادثه در تاریخ اسلام و جوامع بشری
هرکدام از این ابعاد، زوایای مختلفی دارند که این نوشتار؛ بعضی از آن‌ها را بررسی خواهد کرد و در ضمن به پاره ای از شبهات و سوالات درباره حادثه کربلا پاسخ خواهد داد و از تحقیقاتی که صورت گرفته نتایجی را خواهد گرفت که می‌توان گفت تا به حال به آن پرداخته نشده است، از این رو این اثر "گزیده ناگفته‌هایی از حقایق عاشورا"  نام دارد. هم چنین در این کتاب آمده است که درباره‌ی اصل گریه کردن، آنقدر روایت از منابع شیعه و اهل تسنن داریم که از شمارش خارج است.
لکن اقامه عزا به گریه ختم نمی‌شود و انواع دیگری از عزاداری داریم که از جمله‌ی آنها نوحه و جزع می‌باشد.
در روایتی آمده است که از امام باقر علیه السّلام پرسیدند "جزع" چیست؟
حضرت فرمودند: شدیدترین فریادها؛ واویلا گفتن، زدن به صورت و سینه و کندن مو از سر است.
این کتاب در ۹۶ صفحه توسط انتشارات حقایق اسلامی منتشر گردیده است.

برگرفته از سایت خطابه غدیر

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.